Notebook/Netbook distro pre matku

Sekcia: Ostatné 15.11.2010 | 00:48
MarekK   Návštevník
Zdravim,
chcel by som poprosit o radu, kedze sa v Linux Distribuciach moc nevyznam - ja sam som uzivatelom Fedory, a som nadmieru spokojny :)

Moja matka pracuje v Rakusku. Chce si kupit notebook aby mohla obcas komunikovat s rodinou. Problem je, ze je uplny pocitacovy analfabet. Pod windowsmi vedela len kliknut na ikonku Exploreru a Wordu, a pisat tam veci. Nema moc casu a chuti ucit sa, takze chcel by som jej dat na notebook fakt jednoduchu distribuciu, kde by boli obrovske okna prehliadaca, wordu a podobne, proste nieco ako su distra pre 5rocne deti :) Hlavne aby vedela ist jednoducho na internet, popr. napisat nejaky dokument, neskor ju mozno naucim aj skype/im pouzivat.

Ma niekto skusenosti s takymi distrami ? Ktore je take najednoduchsie - najviac user friendly ?
[Danu temu som googlil aj som nasiel par kandidatov, ale ocenil by som aj Vas pohlad na vec]

Vdaka
    • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 09:43
      peto   Návštevník
      OLPC je na to optimalizovany
      http://laptop.org/en/

      pripadne nieco s Unity
      • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 09:58
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        OLPC je notebook pre deti v afrike. nemam info o ziadnej organizacii ktora ho distribuje do europy v mnozstvach 1 kus. co sa tyka software tak pri kalkulacke mas rovnake moznosti upgrade.

        ja by som kupil toto: http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-s10-3-cerny-d187981.htm a nainstaloval na to toto: http://meego.com/devices/netbook/installing-meego-your-netbook , pripadne netbuntu.
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 10:25
          MarekK   Návštevník
          Sorry asi som sa zle vyjadril, ja nehladam notebook pre nu, ale aku distribuciu linuxu jej dat, resp. ktora graficka nadstavba je uplne najjednoduchsia.
          • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 11:45
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ak je zvyknuta na windows, tak akukolvek, staci ak sa ukaze kde sa to zapina a vypina. ak gnome, staci dat jeden panel dole. ak xfce/lxde/kde, tak ani panel sa dole davat nemusi :)
            • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 13:44
              Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
              pozri si screenshot netbuntu a pochopis.

              http://www.ubuntu.com/netbook/features

              ovladanie je prisposobene na lahke spustanie programov (firefox, skype, office a pod.). myslim ze ideal pre cloveka co nepotrebuje vediet ako to funguje... :)
              lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 18:11
                MarekK   Návštevník
                Noo ten netubuntu vyzera dobre :)

                windows tam urcite davat nebudem... ona nevie robit s nicim, preto je podla mna pre nu lahsie zacat s nejakou jednoduchou distr. linuxu ako s windowsami.
                • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 18:26
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ak nevie robit s nicim a je to netbook, tak to co sem hodil samo je velmi dobra moznost, minimalne na zvazenie
                  • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 19:03
                    MarekK   Návštevník
                    No ono je to notebook, ale ona ho bude vyuzivat ako notebook, takze tak.
    • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 11:43
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      osobne davam takymto ludom greenie, kde netreba nic nastavovat. akurat dam ikonku firefoxu a ooo writeru aj na plochu. aspon v LM je takto coraz viac ludi.
      • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 16.11.2010 | 13:26
        hej hou   Návštevník
        to tam rovno moze dat ubuntu, zeleny wallpaper, ikonku firefoxu a ooo writeru na plochu a urobi to iste co ty
    • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 14:00
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ked nema moc casu sa ucit a vie aspon zakladne veci robit vo windows, tak by som jej nechal windows. oem verzia windowsu ku novemu netbooku/notebooku stoji par supov.
      • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 16:02
        Avatar jimik   Používateľ
        + par supov za slusny antivirak, + co to stoji casu kym to nastavis a neskor pravidelne cistis ... ;-) ale inac suhlasim, treba ist cestou "najmensieho odporu".
        a moja mati fici na starsom stroji s wattos - http://www.planetwatt.com/
        • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 16:43
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          pokial by si nahodil do winu MS Security Essentials mas ho zdarma ;)
          ano prvotne nastavenie trocha trva, ale ak urobis vhodne nastavenia napr aby nebola administratorka a nemohla si instalovat sama programy tak cistit nemusis :)

          hmm, WattOS sa strasne podoba na Lubuntu (je to asi jedno ktore distro, len lubuntu ma tu vyhodu ze onedlho sa asi stane oficialne sponzorovanym canonicalom)
          • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 17:12
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ak sa nepletiem tak sa uz stalo, verzia 11.04 bude plne "canonical friendly"
    • Re: Notebook/Netbook distro pre matku 15.11.2010 | 22:30
      jkp   Návštevník
      Ahoj ja som mamke narval na notebook fedora 13 a nema problem. je tam firefox, thunderbird a openoffice použivala už aj pred tym. a ked ma problem ma nakazane stlačit pidgin ikonku na ploche a riesime to tadial. podla mojho nazoru je uplne jedno co jej tam das. v tej najhlbsej podstate ak jej vsetko nastavis tak ako ma byt - tak uz to zvladne aj cvicena opica :-!