Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS

Sekcia: Hardware a Drivery 21.12.2010 | 11:02
Stefan   Návštevník
Zdravim. Mám problém rozbehať grafickú kartu ATI radeon x1300 pro 256MB PCI-x na ubuntu 10.04 LTS. Keď nainštalujem ubuntu tak grafika funguje ale keď chcem zapnúť efekty napríklad na normálne tak mi všetko seká. Ani compiz nejde. Už som skúšal všelijaké drivery a návody ale nič mi nepomohlo.
    • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 02.01.2011 | 23:34
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Napíš do terminálu glxinfo | grep rendering ak ti funguje 3D akcelerácia vypíše direct rendering: Yes. Predpokladám že ti 3D akcelerácia ide, tak sem hoď čo vypíše glxgears každých 5sekúnd ti vypíše niečo takéto 14458 frames in 5.0 seconds = 2891.421 FPS.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 14.01.2011 | 18:41
        stefan   Návštevník
        Keď som zadal ten príkaz tak mi vyhodilo direct rendering: Yes . A keď som dal ten druhý príkaz to glxinfo tak mi to vyhodilo tak okolo 1000 frames in 5.0 seconds ale kedysi som skúšal aj iné drivere a niekedy som mal aj4000 tých framov
        • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 15.01.2011 | 19:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Napíš
          lspci | grep VGA
          Vypíše ti niečo takéto 02:00.0 VGA compatible controller ...
          Teraz napíš,
          lspci -v -s 02:00.0
          ale čísla 02:00.0 si zameň za také, ako vypísalo tebe.

          Výstup hoď sem.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 16.01.2011 | 20:14
            stefan   Návštevník
            stefan@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
            02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV515 PRO [Radeon X1300/X1550 Series]

            stefan@ubuntu:~$ lspci -v -s 02:00.0
            02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV515 PRO [Radeon X1300/X1550 Series]
            Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 0142
            Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 49
            Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
            Memory at ff4f0000 (64-bit, non-prefetchable) [size=64K]
            I/O ports at c000 [size=256]
            Expansion ROM at ff4c0000 [disabled] [size=128K]
            Capabilities: <access denied>
            Kernel driver in use: radeon
            Kernel modules: radeon

            Tu je ten výpis.
            • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 10:41
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Ja už ATInu nemám, ale pokiaľ viem, tak najlepšie výsledky dosahuje Catalyst driver. Pozri tu, máš tam aj pdf návod na inštaláciu.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 13:56
                Attila   Návštevník
                Na nový ubuntu nedáš starý catalyst, nový catalist nepodporuje tvoju grafiku....takže si odsúdený na opensource ovládače, ktoré majú výkon aké majú, tak sa s tým zmier, alebo vymeň si kartu. Čo skoro nvidia prestane vydávať ovládače grafiky pre ubuntu, pokiaľ ubuntu prestane používať x.org. Poprosím uzavrieť túto tému, nemá zmysel, vid. čo som napísal. Zmier sa s tým.
                • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 14:04
                  Attila   Návštevník
                  Pre teba je dôležitá verzia xorgu, ktorú podporuje ovladač catalyst ati kariet, v tvojom prípade je to xorg vrerzie 7.4 ,takže to vidím na 8.10 ubuntu, už ubuntu 9.10 používa už 7.5 xorg. Ak chceš výko, tak používaj staršiu distribuciu bez podpory alebo si kúp novšiu karrtu, .... aleboi sa zmier s vykonom opensource a bud rád, že ide to ako to ide
                  • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 15:00
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Toto nieje úplne pravda, pretože sa kompatibilita dá nejakými prepínačmi zapnúť, z hlavy to neviem, ale Google by to určite našiel.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 15:39
                      Attila   Návštevník
                      Tomu neverím, ak tú podporu raz neuvadzajú, asi ju predsa len vyhodili, a staré ovladače nemusia dobre pracovať, ak ich aj nejakým zázrakom nahraš a spusti sa ti xko. ...Ono sa nejaké veci mohli zmeniť v koreni adresárov, a teda množstvo vecí nemusí nájsť správnu /ak vôbec/ knižnicu, ....ale som zvedavý, ešte zázrak som nevidel
                      • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 17.01.2011 | 15:50
                        Attila   Návštevník
                        Supported with the legacy ATI 9-3 Catalyst release. Currently there is NO support for 2.6.29 or newer kernels. http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware#RADEON ...prosím uzavrieť diskusiu
                • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 21.01.2011 | 16:33
                  Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                  Nie celkom som pochopil xorg sa do buducnosti nebude pouzivat? KMS nemyslim ze plne nahradza xorg + ovladace ATI aj Nvidia . V buducnosti ma to vsetko bezat na KMS + ovladace alebo cisto na KMS
                  • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 21.01.2011 | 19:03
                    Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                    su plany podla ktorych wayland v ubuntu nahradi xorg.
                    ati grafiku by som si nikdy nekupil z dovodu velmi, velmi kratkej podpory v proprietarnom ovladaci.
                    nvidia je na tom troska lepsie, ma totiz aj "legacy" ovladac.
                    lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                    • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 21.01.2011 | 19:30
                      Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                      "To su teda plany " wayland bude podporovat potom ovladace? alebo vobec ? sa necudujem vyrobcom ako Ati a Nvidia ze sa netrhaluju v linuxe z ovladacmi 3 D Chyba neje vo vyrobcoch ale v ludoch ktory schvaluju smerovanie linuxu
                      • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 23.01.2011 | 03:50
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Linux je jadro, mainline spravuje Linus. Čo sa týka ostatných veci, ako Xiek, Gnome, KDE, každý si robí čo chce. Niekto tomu hovorí bordel, ja demokracia. Keď sa na to vyprdne NVidia, určite niekto rád zdvihne hodenú rukavicu.
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 25.01.2011 | 01:25
                          Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                          Špatne si to prirovnal Ne K desktopu "Xfce Gnome Kde" ale k tomu kernelu si mal porovnávať alebo aj v dnešnej dobe myslíš že Linux je "konzola" + nejaká slabá nadstavba X server? A k sa nedohodne plná náhrada Xorg a jediná !Bude ako píšeš demokracia bez pravidiel a v tom prípade sa na to vy....be aj Nvidia a vôbec sa tomu nebudem čudovať .A verím že sa nájde spusta dobrodruhov ktorý začnú robiť zmätky ako náhrada oficialitách ovládačov
                          • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 25.01.2011 | 08:55
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Keď sa dnes rozhodnem, že Xká stoja za kulové a ja si spravím svoj windows systém, tak si ho spravím. To že sa na mňa všetci vykašlú s podporou, pretože to nikto nepoužíva je normálne. Na Wayland teraz všetci kašlú, pretože je to vo fáze prealfa aspoň podľa mňa. Open source drivere si môžu upraviť a poslať patche správcom. Ale s NVidiou nespravia nič. Je to projekt, ktorý je ešte v plienkach, takže pár rokov aj tak potrvá, kým sa o ňom začne vážne hovoriť.
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 25.01.2011 | 13:31
                              Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
                              Wayland mne nevadi ak by ho dali ako dalsi smer X v linuxe urcite by robily ovladace aj ATI aj Nvidia ale ak budu bezat zaroven Xorg Wayland este dalsie X tak vyrobci nebudu prerabat svoje ovladace na 5 Xtiek. Graficka nadstavba musi byt dana ako je kernel Kludne nech to je Wayland .Teraz je stav ze ati nerobi ovladace na nove Xorg tam ati fungovala tusim Xorg1.7 .Jednoducho tym dosiahne linux komunita iba bordel ne demokraciu Ja mam na na archu Xorg + free ovladace na ati ale neda sa to z Catalyst porovnavat
    • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 26.01.2011 | 16:21
      Much Blee   Návštevník
      Ahoj, zrovna jsem to řešil a vyřešil za pomoci této diskuze: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=50119.15 .
      Jde o instalaci experimentálního mesa driveru, když tedy Catalyst nejde.
      • Re: Driver na ATI radeon X1300 a ubuntu 10.04 LTS 26.01.2011 | 19:04
        Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
        To je klasické "riešenie" absolútne neporovnateľne z originál ovládačmi ATI .A neje to neschopnosťou ATi ale linux komunitou dohodnúť sa na veľmi dôležitej veci Myslím že hneť po kerneli