existuje bezproblémové distro?

Sekcia: Ostatné 27.01.2011 | 18:59
Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
česť práci páni. Takto by som potreboval poradiť. Existuje nejaké distro ktoré jednoducho nainštalujem a ide? Lebo som kúpil ubuntu, mandrivu, skúšal som ubuntu, mint, mint debian, fedoru, fuduntu, greenie a ešte tuším gangbang či jaxa to volá. Všade bol problém buď s wifi alebo grafikou, ktorá mi vždy zhodi x. Webkameru ani nespomínam. Viete mi prosím poradiť distro ktoré nainštalujem a pôjde mi aj s wifi a ovládačmi?
    • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 19:07
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Nie, a ked sme pri tom, instalovat ovladace musis aj vo Win ( ak nie su predinstalovany na danom notebooku / PC priamo od obchodu v kt. si notebook / PC kupoval )
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 19:33
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Niečo si nainštaluj a problémy skúsime rozchodiť.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 19:50
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        bedňa, je to super ponuka, bolo by to fajn lebo windows nemám ani mať nebudem. Teraz mám mint 10, dnes som inštaloval ovládače na grafiku podľa návodu v diskusii o ovládačoch v mint debiane. Po reštarte zhasol monitor, že frekvencia mimo rozsah. Už x-tý krát. Na mandrive sa mi páči drakx11, ale keď ju idem inštalovať, vyhlási nejaký fatálný error kernelu. Mám ju s knihou, takže bolo by fajn ju rozbehať koli tej dokumentácii. Ale najviac sa mi páčilo fuduntu 14, ale z inštalácie programov vo fedore som debil. :) A rozchodiť grafiku na nvidia 7600gs sa mi nepodarilo na ničom. Tak čo mám nainštalovať? S čím bude najmenej roboty?
        • Re: existuje bezproblémové distro? 28.01.2011 | 12:19
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          MINT je v pohode. Teraz otázka, daj link na ten návod ako si inštaloval ovládač na grafiku. Pravdepodobne ovládač nevie rozpoznať monitor a nahodil zlé rozlíšenie. Toto je všetko malina, keď tu ešte dáš aj typ notebooku.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: existuje bezproblémové distro? 28.01.2011 | 18:45
          Anonym   Návštevník
          čo sa týka problémov s drivermi na GPU, môžeš skúsiť Ubuntu. Ja mám doma Geforce 7300gs, a šlape bez problémov.
          • Re: existuje bezproblémové distro? 28.01.2011 | 18:51
            Avatar default Debian  Používateľ
            menit koli dribverom distro je blbost, tam na to sice je klikacka, ale ja uz to viem instalnut aj bez nej, ale v kazdom distre je to trochu inak, ale v minte uz sa mi to podarilo, takze navod mozem napisat :)
            R.K
            • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 14:42
              Anonym   Návštevník
              Mne išlo o to ukázať, že sa to dá, a v Ubuntu je to riešené veľmi jednoducho. Pokial si pamätám, dokonca netreba ani nič manuálne downloadovať, je na to manager, ktorý vhodné drivery sám vyhľadá.

              Takisto, meniť distro kvôli dirverom nie je vždy blbosť, stretol som sa už aj s prípadmi, kedy to proste a jednoducho nešlo. (vlastne stačilo trochu upraviť a skompilovať kernel, ale zo začiatočníckeho hladiska by som to radšej nechal na inú distribúciu).
              • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 14:52
                Avatar default Debian  Používateľ
                zalezi od distra vsade to treba riesit inak, napriklad v archu treba doinstalovat gcc, linux26-headers, potom treba v modprobe zakazat nouveau ak sa pouziva,a ja neviem co vsetko, nechce sa mi rozpisovat lebo nerobim navod, mam to zaznacene v zapisniku :) .... ale vsade sa to da, a ovladace su malickost koli ktorej by sa system menit nemal, ja uz som to rozbehal na viacreyhc distrach,tak viem poradit, v ubuntu je na to manager, ale to moze byt s hladiska celeho systemu jedno, nie vzdy to najjednoduchsie je aj to najlepsie, hoci pre zaciatocnika
                R.K
                • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 17:38
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  zoberie sa livecd. ide všetko? fajn. nejde? ďalšie livecd...
                  • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 17:42
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    to je troska radikalne :)
                    R.K
                    • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 17:56
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ak ich máš so sebou 10, tak ani nie :)
                      • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 18:04
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        to je dobre na zaciatok takto skusat distra, proti tomu ja nic nemam, sam som to robil, napalil 20 CD a skusal, ale ak ti to nepodproruje ovladace a uz si rozhodnuty viac menej, co neviem ako na tom tu kolega je, tak je to troska prehnane, lebo najde distro kde tie ovladace pojdu a zas kopa inych veci nepojde, vies, treba pocitat s tymto, preto vravim ovladace su malickost oproti skuotocnym velkym problemom co mozu prist pri zmene distra, zvaz najprv co to moze odniest, alebo si nechaj poradit dristro podla kriterii
                        R.K
    • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 20:25
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Česť práci, Martin.

      Poprosím Ťa zbytočne NESPAMOVAŤ, ak súhlasíš, treba zamknúť túto nezmyselnú tému, čo povieš ?!
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 20:31
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        no jo, veď zamkni, ale potešilo by ma keby mi niekto poradil to distro.:) No ale tak čo už.
        • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 20:45
          l_barbarossa   Návštevník
          Mozno ti unikol banner InstallFest - 18-21 hod. Progressbar, Cukrova 14, 27.1.
          BA

          Stihas - ovsem ak si v Blave alebo pobliz
        • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 22:49
          Avatar default Debian  Používateľ
          ziadne dokonale distro nieje, kazdy je zviknuty na nieco ine,a nieco ine pouziva, musel by si sa stotoznit s dakou osobou aby ti nieco vyhovovalo tak ako jemu, radsej zadaj kriteria ktore vyzadujes od systemu,a vo fedore sa soft instaluje tak ako inde, v sprave softu zadas balik click click a mas, alebo yum install balik , v konsole, tato tema nema produktivny zaver, teraz mas linux mint , ak sa ti paci a mas dake problemy tak to sa mozeme skusit rozchodit, ale musis sa pytat presne, otazka typu aka je anjlepsia distribucia tu nieje moc vytana :)
          R.K
    • Re: existuje bezproblémové distro? 27.01.2011 | 23:11
      Avatar Peter Mint  Používateľ
      Cest, za tym ale hladaj exoticky alebo nejaky supernovy hardver. Ja som mal svojho casu problem s Asusom A9rp a po polroku od kupy boli ovladace (v mojom pripade wifi) zahrnuta v jadre- to znamena v kazdom cerstvom distre. Kamierky to je ine kafe....dodnes mi nefunguje blba logitech kamera a to uz ma par rockov....ale na to su fora a j to sa da poriesit, len keby to nebolo ako porod... A je uplne jedno ake mas distro.
      Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
    • Re: existuje bezproblémové distro? 28.01.2011 | 18:22
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
      Nič dokonalé a bezproblémové neexistuje, stále sa vyskytne niečo čo treba riešiť. Linux nie je výnimkou. Je však na tom lepšie ako dolárový bratanec zo západu :)

      Ako vidím, je tam ATI Radeon HD grafika. Ak nechceš hrať hry z Windowsu a nepoužívať nejaké super extra WM efekty ako Compiz Fusion odporúčam ti nepoužívať proprietárne drivere od ATI. Open Source drivere používam na podobnej, avšak trochu výkonnejšej grafike už takmer rok, a zatiaľ som nadmieru spokojný. Omnoho spokojnejší ako s proprietárnymi drivermi od ATI. Môžeš výskúšať tiež, balík pre Mint by sa mal volať xserver-xorg-video-ati alebo xserver-xorg-video-radeonhd. Driver od ATI musíš predtým odinštalovať.

      WiFi bezproblémov rozbeháme, neboj. Čo sa týka webkamery tak kvôli tomu som ja kompiloval jadro, potom to už fachalo :)

      A čo sa týka ešte distribúcie, Mint si nechaj
    • Re: existuje bezproblémové distro? 31.01.2011 | 18:29
      fdaf   Návštevník
      ano, ak zaplatis firme, ktora Ti nainstaluje a budes sa o to starat v pripade problemov
    • Re: existuje bezproblémové distro? 06.02.2011 | 18:26
      archlin   Návštevník
      distro vybirejte podle jinych kriterii: balickovaci system, navody v rodnem jazyce, potreba rolling updates, stabilita, rychlost (priklad treba takove gentoo je pro me naprosto nevhodne, i kdyz je vyborne, ale me treba nesedi zdlouhavost upgrade, kompilace , jinemu to vadit nemusi) atd. pak ho nainstalovat a vymazlit a mate na nekolik let vystarano.. rozchodit grafiku by melo jit na jakemkoli distru..