zamŕzanie klávesnice

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.01.2011 | 00:20
Avatar asaas   Používateľ
čaute všetci,
Trápi ma jeden nepríjemný problém a neviem si s ním rady: z času na čas mi zamrzne klávesnica a to takým spôsobom, že stále mi píše jeden znak ako keby som mal položený prst na jednej klávese a stále držal. Tento problém sa týka celého prostredia a robí klávesnicu(vlastne aj celý pc) nepoužiteľnou->teda mi neostáva nič iné len pokiaľ je to možné reštartovať počítač klasicky, alebo v horšom prípade na tvrdo. Raz keď táto situácia nastala som sa pokúsil zistiť kde je problém tak, že som nakopíroval po písmenách z prehliadača do termínálu príkaz dmesg, no nevypísal nič, čo by bolo podozrivé.. Dodám, že mi to zamŕza asi náhodne- niekedy je to raz za týždeň, niekedy dvakrát denne, ale myslím že to nastáva vždy keď niečo píšem... Používam Arch linux 64bit, ale to isté sa mi stáva aj v Debiane. Popri tom mám nainštalovaný aj Win7 a v ňom sa mi to ešte nestalo (ale to bude možno tým že ho používam len minimálne). Už som vyskúšal dve ps/2 klávesnice, ale nič sa nezmenilo, asi ešte skúsim nejakú usb-čkovú, keď nejakú budem mať..
Prosím vás teda o nejakú radu ako by som to mohol vyriešiť/alebo aspoň lokalizovať príčinu tohto správania. Napr. by pomohol nejaký skript, ktorý by som si umiestnil na plochu a v prípade zaseknutia klávesnice by som ho spustil a on by vypísal nejaký výstup príkazu do súboru. Vopred všetkým ďakujem :)
ps: tá sviňa zamrzla aj keď som dopisoval text tohto príspevku :D
    • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 10:52
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      ked sa ti to stane a vytiahnes a pripojis klavesnicu - pomoze to?

      nemas v biose nastavenie pre delay medzi stlacenim klaves? kedysi to byvalo, ale len tipujem, ak hej skus resetnut bios na defaultne nastavenia.
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 13:40
        Avatar asaas   Používateľ
        odpojiť a pripojiť klávesnicu som už skúšal- ale nepomohlo to.. a v biose som žiadne také nastavenie nenašiel
        • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 13:56
          WlaSaTy   Návštevník
          64Bit systém a PS/2 porty. Koľko si pridelil pamete pre Linux?
          • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 14:12
            Avatar asaas   Používateľ
            no, stará klávesnica mi vyhovovala, tak som nemal dôvod meniť ju. A akú pamäť myslíš? RAM mám 4GB.
            • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 14:55
              WlaSaTy   Návštevník
              Ja len že PS/2 port nebol nikdy určený pre klávesnicu a v čase 64Bit desktopových procesorov sa už nedával na dosky.

              Nezabudol si na niečo?
              • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 15:40
                Avatar asaas   Používateľ
                hm, nepripájali sa klávesnice aj myši ešte pred usb do ps/2 portov? Dosku mám asus p7p55d-e pro a procesor core i3 560.. myslíš že by som mal zvoliť i686 verziu?
                inak, asi hlúpa otázka, ale čo konkrétne som zabudol?
                • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 16:04
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Nie, klávesnice sa nepripájali do PS/2 portov. Do nich sa pripájali myši. Klávesnice sa pripájali do DIN-5 alebo PS/1 portov. Porty PS/1 a PS/2 neboli medzi seboou moc kompatibilné, takže aj zasunutie do nesprávnej diery môže spôsobiť obdobné problémy.

                  Ale, podľa popisu sa Ti to deje náhodne, alebo len keď sa zvýši využitie počítača? Ono to môže mať súvis aj s pretaktovaním. Predpokladám že si o tom pretaktovaní zabudol porozprávať.

                  PS sa dívim že do tak novej dosky ešte namontovali PS/1 a PS/2 porty.
                  • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 16:41
                    Avatar asaas   Používateľ
                    dík za vysvetlenie, slovenská wikipedia ma trochu s tým ps/2 pomýlila. Zapojenú ju mám do správneho portu, deje sa to bez ohľadu na vyťaženie počítača náhodne keď niečo píšem- teda keby som teoreticky vôbec nepoužíval klávesnicu, asi by mi to nezamŕzalo. A čo sa týka pretaktovania, mám továrensky pretaktovanú grafiku ASUS ENGTX460 DirectCU TOP/2DI/768MD5 a funguje bez problémov.
                    • Re: zamŕzanie klávesnice 30.01.2011 | 17:29
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Podľa popisu sa jedná o problém keď po stlačení klávesy neprijme ovládač klávesnice informáciu o jej uvolnení. Také chovanie je obvykle buď SW rázu (ale to si už určite dával updaty) alebo HW rázu (pretaktovanie spôsobujúce občasné chyby výpočtov, chybný HW). Predpokladám že si už teda vyskúšal inú klávesnicu a aj źe si vyskúšal stress testy kôli tomu pretaktovaniu o ktorom píšeš.
                      • Re: zamŕzanie klávesnice 31.01.2011 | 16:01
                        Avatar asaas   Používateľ
                        hej, inú klávesnicu rovnako ako aj stress testy som už skúšal.
                    • Re: zamŕzanie klávesnice 01.02.2011 | 11:56
                      miso   Návštevník
                      "dík za vysvetlenie, slovenská wikipedia ma trochu s tým ps/2 pomýlila."

                      Nielen slovenska, ale aj anglicka, francuzska a nemecka, klamu aj vyrobcovia hw a aj vyvojari sw, dokonca aj linuxu. Ale clovek sa aspon nauci filtrovat informacie a ze nemoze verit vsetkemu co si precita na internete.
    • Re: zamŕzanie klávesnice 01.02.2011 | 12:51
      Avatar jimik   Používateľ
      presne tento isty problem mam aj ja - novy notebook asus k52dr, chipset amd, ubuntu 10.10. uz pri prvom dialogu po spusteni, (mam auto login) - odomknutie keyring - mi obcas pise znaky ```````` alebo casto krat to zacne pisat vtedy, ked stlacim tabelator (na prechod do dalsieho policka na webe napriklad).
      pisanie tych znakov sa zastavi ked stlacim Esc. aky mas hw, prosim ta ?
      skusal som to odsledovat s 'xev' ale nemal som zatial stastie a ani to neviem nijak vyvolat. ked na to cakam tak to pravdaze neblbne :-)
      • Re: zamŕzanie klávesnice 02.02.2011 | 08:27
        Avatar jimik   Používateľ
        http://pastebin.com/R8vygUL2 - ale je tam aj KeyPress aj KeyRelease a mudrejsi z toho niesom
        • Re: zamŕzanie klávesnice 02.02.2011 | 09:17
          Avatar jimik   Používateľ
          uz tu privela spamujem, ale snad sa to niekomu hodi :-)
          z toho xev vypisu (vyssie pastebin) viem keycode a tu klavesu som vypol : xmodmap -e 'keycode 49 = NoSymbol'
          inac u mna to vyzera na hw problem, ked notebookovu klavesnicu vymontujem a pripojim inu cez usb tak sa problem neobjavi
          • Re: zamŕzanie klávesnice 02.02.2011 | 17:19
            WlaSaTy   Návštevník
            Chrumky v klávesnici? To by som nečakal že by si niekto nevšimol. Obvykle to trčí, ale dá sa to povysávať. Ale vypnuté a s odpojenou baterkou. Alebo v servise za bubáky. Poprípade, kamarát mal v klávesnici na NB červené víno, ale to už nevysal. Ani slamkou.
            • Re: zamŕzanie klávesnice 02.02.2011 | 22:07
              Avatar jimik   Používateľ
              mozno chipsy, ale neskor - este ma len mesiac. inac, som servisak okrem ineho :-) a si mi vnukol pokusenie, otvaram cervene. d.
      • Re: zamŕzanie klávesnice 05.02.2011 | 17:32
        Avatar asaas   Používateľ
        nazdar, no ty máš aspoň to šťastie že sa to dá zrušiť escape-om, mne nepomáhalo nič. ale ako som písal že vyskúšam usb klávesnicu, tak som aj urobil(vymenil som 10 ročnú chicony kb-9810 za "novú" ku-9810 :D) a rovnako ako u teba je už všetko v pohode. a aj keď tá výmena klávesnica nie je ideálnym riešením, aspoň mám od toho pokoj
        /inak môj hw: cpu: intel core i3 560, mb: asus p7p55d-e pro, grafika: asus ENGTX460 a ram mám nejakú 2x2gb patriot