inštalácia Linuxu na dialku..

Sekcia: Ostatné 02.02.2011 | 21:57
edel   Návštevník
Zdravím páni... mám k vám 1nu prosbu o radu či sa dá na dialku ovládat pc po vložení Live CD Ubuntu do mechaniky a nainštalovat tam osLinux(ubuntu10.10) + rozdelenie particii..jedna sa o pc s WinXp a chcel by som tam dostat spomínané ubuntu.Ja mám osobne W7 a Ubuntu10.10 a druhá strana Wxp...dakujem za akúkolvek radu alebo návod (poprosil by som polopate) ...
    • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 10:24
      lieko jr.   Návštevník
      do remote pc sa vlozi live cd ubuntu z ktore ho sa da priamo instalovat system
      nastavis pouzivanie vnc, pripojis sa a instalujes

      • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 13:29
        edel   Návštevník
        prosím ta a ake konkrétne VNC treba.. na xp alebo na linux môžeš mi to podrobnejšie vysvetlit?
        • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 15:18
          lieko jr.   Návštevník
          vnc "server" si nastavis na pc na ktory ides instalovat sysem cize
          spustit si live cd a podla tohoto obrazkoveho manuaulu si nastavis vnc.
          http://www.ubuntugeek.com/share-your-ubuntu-desktop-using-remote-desktop.html
          u seba si spustit vnc klienta a pripojis sa.

          Potom mozes instalovat za predpoladu ze ste v tej istej sieti respektive druha strana ma verejnu ip.
          Kazdopadne nerozumiem na co to ches insalovat na dialku ked uz raz budes pri tom pc mozes to za 15 min
          nainsalovat.
          • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 17:02
            edel   Návštevník
            práveže ja nebudem pri tom ja som mimo Slovenska a tá druhá osoba má 13 rokov od nej budem len chciet aby si pustila pc vložila livecd aj ja sa budem snažit to neako spojazdnit..ale budem potrebovat jej IP ked nemáme rovnakú siet .. samozrejme že keby som pri tom je to jednoduchšie len som bol zvedavý či budem moc na dialku ovládat pc+reštatr a veci podobné...ale vdaka za radu ak by ta niečo ešte napadlo tak si nechám rád poradit..:-)
            • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 17:07
              lieko jr.   Návštevník
              ak by bola verejna ip tak by sa to dalo cez vnc spravit
    • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 03.02.2011 | 20:09
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj,
      Môžem sa opýtať prečo potrebuješ vzdialene inštalovať Linux na pracovnú stancu?

      Ja len, že podľa obrazovej príručky by sa to dalo spraviť. Ale, čo by si urobil v prvom prípade keď by na Teba vyskočilo o trošku iné okienko?

      Táto otázka začne mať zmysel po začiatku inštalácie, keď to už niečo zapíše na disk. Vtedy už bude dosť zaujímavá cesta speť. Presne kôli tomuto sa v priemysle vyrábajú karty ktoré Ti umožnia na diaľku kompletne ovládať systém. Ale sú drahšie ako nejaký bežný notebook ktorý môžeš poslať rovno nainštalovaný zo zahraničia (alebo zakúpiť s určitým predinštalovaným Linuxom).

      Ak to je len na vyskúšanie, tak som toho názoru, že stačí LiveCD. Ak je to na prvé kroky, tak sa to dá nainštalovať do nejakého softu, napríklad do virtual boxu kde to bude žiť v svojom okienku. A inštaláciu by som odporučil až po zoznámení sa s týmto typom systému cez predchádzajúce kroky.
      • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 10:09
        edel   Návštevník
        Ahoj,
        dakujem za pozitívnu reakciu..
        1.)potrebujem to pre dcéru ktorá sa nemôže dostat na svoj pc lebo jej matka zamyká xp(takže to nepojde cez virtualbox ,wubi atd)
        2.)tiež som nad tým premýšlal čo keby sa tam oblavilo niečo iné ako by som očakával ale keby sa to dalo neako vyskúšat aby som mohol predíst problémom
        3.)tiež ma napadlo či to nebude pre ňu na začiatok zložité(Ubuntu) akú lahšiu distribúciu (osobne som pár distribucii cez virtual box skusil ešte sa mi pozdáva Fedora Xfce)
        4.)ja som začiatočník dosť často sledujem vašu stránku a rád sa nechám poučit..
        • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 12:38
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          ahoj, podla toho co citam, nie je dobre "zanechat stopu" ... preto odporucam radsej pouzivat cisto LiveCD, kde su potrebne aplikacie ... tym padom nie je potreba instalacie a nikto si nic nevsimne ;) a dcera moze pouzivat PC :)))
        • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 13:55
          WlaSaTy   Návštevník
          Čau.
          Pokiaľ stará zamyká počítač, tak má na to dôvod. Pravdepodobne tam má nejaké účtovníctvo, alebo chce aby mladá netrpela skoliózou pri športovaní na klávesnici ale aby športovala normálne vonku. Ochranu voči úchylom nezabezpečí metódou vezenia, to sa rieši osvetou.

          Takže, takéto niečo sa dá fyzicky riešiť len dohodou. Ále, najpravdepodobnejšie je zaslanie nejakého NB (naríklad s Linuxom kôli vírusom).A ak bude stará trvať na športe, tak nech mladej schová nabíjačku a nech sa stará stará o nabíjanie toho stroja. Aspoň nestratí mladosť pri hovadinách na nete. Je to menšie, skladnejšie a obojstranne akceptovateľné. A Teoreticky to aj šetrí cenu za telefón, keď si zavoláte po interfernete.

          Len pozor na ADSL modemy, tie človek nepripojí naraz do dvoch kompov.

          PS.: Pre ostatných. Zamknutie a vypnutie počítača sú dva rozdielne úkony. A v prípade vynúteného pripojenia pevného disku na ktorom je uspaný primárny OS môže dôjsť ku strate údajov. Takže by som poprosil rady s rozumom.
          • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 14:20
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            WlaSaty: ja som to pochopil tak, ze rodicia ziju oddelene a matka si nezela dcerin pravidelny kontakt s otcom ... ;)
            • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 14:36
              WlaSaTy   Návštevník
              Jedno je čo si želá stará a jedno je čo nariadi súd.

              Ale, tieto detaily sa na verejnosti nevyťahujú. Ak by to tak bolo, tak jej tatino kúpi mobil ktorý zvoní tým komárovskím pískaním (z ktorého ma akurát tak vždy bolela hlava).
              • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 16:03
                edel   Návštevník
                tak páni...:-) každý máte v niečom pravdu bude to asi aj preto že °ex° jej to zamyká kôli kontaktu so mnou(pričom mám snou neobmedzený kontak podla súdu) a aj koli učeniu.V tom jej rozumiem treba sa učit.K tým mobilom vždy odomna dostane nový jeden z najnovších ale kto bude kupovat každý rok neakú novinku(tiež nie som dojná krava)ked to má za chvílu otlčené atd..aj ntb som mal pre ňu ale °ex°je zakázala má jej ho schovat a vybrat ked bude mat 18?to nemá význam tak som ho vrátil do predajne chcel len vediet či by sa dalo nainštalovat (Ubuntu alebo iné distro na dialku) aby nemusela čakat kým sa milosťpani umúdry alebo dobre vyspí..aby sme si sem tam zavolali..atd ale to sem nepatrí do fora...
                dík za reakcie sú na zamyslenie
                teraz spät k podstate skusil som aj ten Knnopix nevedel som že to má hlasový (ako to nazvat)komunikátor ale to je pre mna osobne zložité(a moc mi to nevonalo sto ludí sto chutí nechcem nokoho urazit)ale fajn nápad ...skúsim ešte neaké distribucie vyskúšat ...
                • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 16:48
                  Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                  dolezite je, aby tam behala zvukovka ok (cize podpora reproduktoru a mikrofonu), potom sa da pouzit napriklad skype ;)
                  • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 05.02.2011 | 15:33
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Skype na LiveCD? To asi nepôjde kôli licenii pod ktorou sa skype (a ICQ a podobné cingrlátka) distribuujú.

                    Ale je tu možnosť nainštalovať to na USB klúč.
                    • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 05.02.2011 | 16:27
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      tiez pravda, tak potom nieco s podporou jingle
    • Re: inštalácia Linuxu na dialku.. 04.02.2011 | 12:07
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Treba to skúsiť s Knoppix bootable DVD .

      Držím palce pre správnu vec.
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."