ati mobility radeon x1350 driver

Sekcia: Hardware a Drivery 05.02.2011 | 21:53
miker   Návštevník
Zdravim, uz sa nejaky cas trapim a neviem s tym pohnut

mam notas HP Compaq 6820s, ovladace od vyrobcu su len na vistu, ovladace na ati oficialnych strankach na x1350 niesu a ani nikde na internete som ich nenasiel, stiahol som aj podobne x1250,x1300,x1400....linux ich nechce nainstalovat...

testovane na Linux ubuntu 10.10 (momentalne ho mam), Greenie, v dodatocnych ovladacov (proprietarne vga drivers) niesu ziadne...ako to vyriesim?


iba Mandriva xtreme 3 mi ich dokazala nainstalovat...

dakujem za pomoc...
    • Re: ati mobility radeon x1350 driver 05.02.2011 | 22:44
      WlaSaTy   Návštevník
      A skúsil si použiť opensource ovládač radeon(hd)?
      • Re: ati mobility radeon x1350 driver 06.02.2011 | 13:17
        Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
        No ja mam ati readon x1200 a tieš som mal ten problem. Problem je v tom že nove ovladače pre ati už nepodporujú staršie graficke karty, čiže musel by si nainštalovať starší ovladač a tu je zase problem že nove systémy už nepodporujú tie staršie ovladače, čiže tak ako ja si odkazany na opensource ovladače
      • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 20:15
        miker   Návštevník
        kde by som prosim mohol taky ovladac najst? presne na x1350? dakujem
        • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 20:51
          Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
          No ono by ti ich malo samo nainštalovať počas inštalacie systemu, aspon mne to tak spravilo že ked som nainštaloval ubuntu tak som už mohol zapnuť hned efekty a tak. Skus si zapnuť efekty a ak ti pôjdu tak grafiku by si mal mať už nainštalovanú.
        • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 20:52
          WlaSaTy   Návštevník
          Ten ovladac rastie v balickovacom systeme, ale jeho funkcionalita vyzaduje NEMAT pozostatky z tych binarnych ovladacov od boch vie kial. Obvykle staci skontrolovat ci su nainstalovane balicky s menami podobnymi xserver-xorg-video-ati alebo xserver-xorg-video-radeon, aspon tak mi poradilo ubuntu. Skoda ze na stroji kde mam postarsi radeon mi nebezi Ubuntu, uz davno prestali podporovat PPC na rozdiel od Gentoo.
          • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 20:58
            miker   Návštevník
            prikazom glxgears dosahujem 60 fps, s normalnym ovladacom by to malo byt nieco cez 1500-3000, skusal som par navadom, ale zial neuspesne, system ide v pohode, ale potrebujem 3D akceleraciu...
            • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 22:13
              Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
              no len či si si pri tých pokusoch neodstránil nejake balíky, ja som tieš raz experimentoval až mi nakoniec skoro nič nešlo tak som to musel preinštalovať. Skús pozrieť či maš tie balíky xserver-xorg-video-ati a xserver-xorg-video-readon nainštalované
              • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 22:33
                WlaSaTy   Návštevník
                Presne tak, 60FPS zodpovedá nejakému smutnému neakcelerovanému ovládaču. Viac info v /var/log, súbory na spôsob X.?.log
              • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 23:16
                miker   Návštevník
                skusal som vsetko doinstalovat co sa toho tykalo, ale nakoniec zacal byt system nestabilny a musela prist preinstalacia, no uvidime skusam este par navodov, nie som velmi skuseny tak mam troska problemy, ale ak mate este nejake rady tak mi pomozte, zatial dik
                • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 23:47
                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                  do terminalu zadaj tento prikaz:

                  echo -e "Graphics driver: `cat /var/log/Xorg.0.log | grep -m 1 -o -E '[a-zA-Z]*\([0-9]\):' | sed 's/\([a-zA-Z]*\).*/\1/'`\nGraphics card: `lspci | grep VGA | sed 's/.*: \(.*\)/\1/'`\nGraphics 3D info: `glxinfo | grep -E 'direct rendering|(^OpenGL [vrs].*)'`"

                  z tohto prikazu sa dozvies aky ovladac momentalne pouzivas, inak opensource ovladace by mali ist automaticky a ked ti to nepojde tak v cistom systeme postaci upravenie /etc/X11/xorg.conf ;-)

                  • Re: ati mobility radeon x1350 driver 07.02.2011 | 23:52
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nechcem sa Ti do toho montovat, ale nedozvie sa to vzdy. Odporucil by som nahradit Xorg.0.log za Xorg.*.log. Je v tom dost rozdiel.
                    • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 15:58
                      miker   Návštevník
                      vypisalo to pri ciste nainstalovanom ubuntu 10.10


                      Graphics driver: RADEON

                      Graphics card: ATI Technologies Inc RV516 [Mobility Radeon X1350]

                      Graphics 3D info: direct rendering: Yes

                      OpenGL vendor string: DRI R300 Project

                      OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV515 7196) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL DRI2

                      OpenGL version string: 1.5 Mesa 7.9-devel



                      inak skusal som par ovladacov aj zo synapticu fglrx a podobne, na vsetkych zacal byt system nestabilny, tak isto aj pri roznych download driverov...
                      • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 16:01
                        miker   Návštevník
                        btw: ziadny /etc/X11/xorg.conf . resp ten subor tam nieje :)
                        • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 16:10
                          miker   Návštevník
                          gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf


                          ked ho otvorim, je to tam prazdne bez jedineho pismena :D
                          • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 18:13
                            Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
                            Ved ale na čiste nainštalovanom systéme ti vypísalo
                            Graphics driver: RADEON
                            
                            Graphics card: ATI Technologies Inc RV516 [Mobility Radeon X1350]
                            
                            Graphics 3D info: direct rendering: Yes
                            
                            OpenGL vendor string: DRI R300 Project
                            
                            OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV515 7196) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL DRI2
                            
                            OpenGL version string: 1.5 Mesa 7.9-devel
                            čiže ti grafiku nainštalovalo, nič už inštalovať netreba, všetko ti počas inštalaciu systemu same nainštaluje žiadne dalšie ovladače už netreba a fglrx by so neinštaloval je to skor pre novšie graficke karty :)
                            • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 18:33
                              miker   Návštevník
                              jasne pracuje spravne ovladac defaultny, ale je to bez nejakej 3D akceleracie, glxgears 60 fps, tak natom si ani urban terror nezahram :), len mi nejde do hlavy ze mandriva Xtreme ma celkom slusne ovladace na tuto grafiku (proprietarne) tj. 2500+ fps...ale ubuntu base OS su problemove, aspon pre mna zaciatocnika...i ked na PC s HD3450 nebol problem...teraz som skusil Mint 10 a tiez ten isty vysledok :)
                              • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 18:39
                                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                A nie je tá Mandriva náhodou nejaké staršie vydanie, kde ešte tie ovládače fungujú? Žiaľ AMD podpora Linuxu je biedna a aj pre to som pri kúpe notebooku uprednostnil Nvidiu (aj keď aj tam boli problémy, že 260.xx akurát nechodila na danom nb ale po nahlásení bugu nvidii všetko promptne vyriešili a vydali opravnú verziu). Tiež aj na starom kompe GeForce 4 MX440 ide s legacy ovládačom bez najmenších problémov s najnovším Xorg.
                          • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 21:01
                            Avatar atheros Ubuntu 10.10  Používateľ
                            no tak do ubuntu 8.10 ešte nainštaluješ ovladače od ati ak by si chcel alebo potom je tu ešte experimentálny ovladač viac onom sa dozvieš na http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=50119.15
                        • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 17:49
                          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                          Tak z toho príkazu vyplýva, že používaš správny opensource ovládač, ktorý je jediný funkčný :-( Ak chceš väčší 3d výkon tak môžeš skúsiť experimentálny ovládač založený na Gallium3D. Návod ako ho nainštalovať nájdeš tu.

                          Inak Ubuntu štandardne žiadny xorg.conf neobsahuje (vytvorí sa až keby si používal propietárne ovládače). Keby bolo treba tak by som ti povedal ako ho vytvoriť ale v tvojom prípade to neni nutné.
                    • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 17:59
                      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                      Síce neviem, ktoré distro by nemalo Xorg.0.log ale dal som na tvoju radu a v znalostnej databáze som ho upravil ;-)
                      Btw konečne som sa ako-tak naučil robiť so sedom..
                      • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 20:38
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ahoj,
                        rôzne ovládače zvyknú zapisovať do rôznych logov. Viac info je v jednotlivých manuálových stránkach daných ovládačov. Pochybujem že ich po vyše dvadsiatich rokoch pospájali do jedného logu.

                        Inak, vedel si že existujú príkazy ako hwinfo --gfxcard
                        alebo lshw -C display ?
                        • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 22:01
                          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                          Ahoj,

                          pozri si dobre Xorg.0.log a výraz ktorý vyhľadavám: [a-zA-Z]*\([0-9]\): Xorg proste do svojho logu vždy uvedie, ktorý ovládač používa.

                          Hej poznám tieto príkazy, ale tento príkaz som urobil kvôli takýmto témam kedy používateľ neuvedie všetky údaje keďže je začiatočník a my od neho potom chceme samé príkazy ako cat Xorg.log, lspci, glxinfo atď. Glxinfo má tú výhodu, že v takom Ubuntu je štandardne nainštalované. Hwinfo napríklad na 64b Fedore ani nenainštaluješ keďže závisí na nejakej 32b knižnici. A napokon je dosť veľká komplikácia inštalovať nový balíček pre začiatočníka ako jeden príkaz, ktorý zadá a všetky info máme po ruke a môžme mu hravo odporučiť aký ovládač si má nainštalovať či nastaviť.

                          lshw -C display naproti tomu nevypíše info z glxinfo, ktoré je dosť dôležité, keďže vidíš ktorá knižnica sa používa na renderovanie, napríklad aj v tejto téme, z toho príkazu hneď vidieť, že sa používa zastaralá Mesa a hneď som mu mohol odporučiť experimentálny ovládač s Gallium.
                          • Re: ati mobility radeon x1350 driver 08.02.2011 | 23:07
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ahoj,
                            som rád že si hrdý na ten tvoj siahodlhý príkaz. Ale, povedz mi. Nie je kôli takýmto veciam stále povedomie o Linuxe že je to len čierna obrazovka s nejakým riadkom? Každé moderné grafické prostredie má v sebe predsa možnosť zobraziť hardware aj s ovládačmi. Obvykle sa jedná o grafické nádstavby nad mnou uvedenými príkazmi, alebo im podobnými nástrojmi. Skutočne je to v každej distribúcii, a dokonca už dávno.

                            A nemyslím si že odkaz na git (vývojársku verziu) ovládača radeonhd aj s jeho kompiláciou je vhodná reakcia na začiatočníka. A už dupľom keď si zoberiem že RadeonHD sa vyhodil napríklad z gentoo a bol nahradený ovládačom Radeon. Vedecký experiment a bežný človek ide dohromady len pokiaľ sa tam vyskytuje jasne definovaný pokusný zajačik.

                            PS.: Zaujímalo by ma koľko bude trvať kým sa na takýchto neprehľadných príkazoch priživí nejaký zmrd a pridá tam príkaz na likvidáciu diskov. A čo povieme potom, že si mal sám naštudovať čo tie kliky baky robia? A presne kôli tomu sa používajú už hotové nástroje. A je mi jedno či si hľadal ten správny napríklad na tej tvojej 64bit Mmandrive.