software pre neroota

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.09.2005 | 13:05
peter   Návštevník
Mam pracovny notebook ale nie som root a ani nepoznam heslo. Uz nejaky software bez nutnosti byt root som si nainstaloval (OpenOffice SK - bol tam len EN, Acrobat Reader7.0, Mozilla Firefox 1.0.6, Mozilla Thunderbird), ale vacsina instalacii sa ani nerozbehla alebo ziadala byt rootom. Kde by som nasiel nejaky "dobry" software, pri instalacii ktoreho nie je potrebny byt root? Win XP poznam celkom dobre, ale LInux este len spoznavam. Kedze nemam root heslo, vela toho aj tak nespoznam, ale nieco som uz preluskal. Vdaka!
    • Re: software pre neroota 11.09.2005 | 22:18
      peter golis   Návštevník
      Sice som nikde nevidel otaznik, ale predpokladam ze otazkou bolo: ako si nainstalujem software ak nie som spravca systemu (root)? Odpoved je jednoducha: clovek si moze instalovat software tam, kde ma pravo zapisu (svoj domovsky adresar). A hlavne pomocou nastrojov kde sa da toto nastavit. Obcas to vyzaduje niektore nestandardne nastavenia, ale da sa to zvladnut. napriklad pre tzv. build from scratch (configure && make && make install) sa pridava parameter --preffix=/home/jozef/programy, tym sa zaruci instalacia do adresara programy (ktory je v jozovom domacom adresari) kde sa vytvori znama adresarova struktura (bin, sbin, etc, ...).
      • Re: Re: software pre neroota 12.09.2005 | 22:36
        peter   Návštevník
        A kde sa ten ten parameter --prefix= dava? za prikazom configure, make a make install? Alebo niekde inde? Som v tomto laik, prosim trocha blizsie vysvetlit. Ked by ti nevadilo mi pomoct, ako je to s in instalovanim rpm a debian balikov, vdaka.
        • Re: Re: Re: software pre neroota 12.09.2005 | 23:16
          Peter Golis   Návštevník
          Ano, parameter preffix je parameter prikazu configure. instalacia je pochopitelne pomocou prikazpv: ./configure --preffix=/home/jozef/programy make make install ale clovek musi mat balik v zdrojovom formate (.tar.gz, .tar.bz2, tgz, .tbz). Avsak pri tomto kompilovani nastava trochu problem so zavislostami na kniznice. instalacia z balikov .deb alebo .rpm je teoreticky mozna, ale s tym som sa nezvykol zapodievat. ja spo pouzival ten prvy sposob ked som mal leniveho spravcu. IMHO najlepsi sposob instalacie software je rozmysliet si co clovek potrebuje, naco to potrebuje a povedat to spravcovi s odovodnenim ako to cloveku pomoze pri praci. Spravca to uz zabezpeci, ak sa jedna o programove vybavenie ktore ulahci pracu alebo zvysi kvalifikaciu zamestnanca.
        • Re: Re: Re: software pre neroota 12.09.2005 | 23:18
          peter   Návštevník
          hodi mi tu taku hlasku... Detected operating system: Linux Detected host architecture: i386 Checking for cc version ... not found Checking for gcc version ... not found Checking for gcc-3.4 version ... not found Checking for gcc-3.3 version ... not found Checking for gcc-3.2 version ... not found Checking for gcc-3.1 version ... not found Checking for gcc3 version ... not found Checking for gcc-3.0 version ... not found Checking for cc version ... not found *** Please downgrade/upgrade C compiler to version gcc-2.95.x or gcc-3.x! *** You are not using a supported compiler. We do not have the time to make sure everything works with compilers other than the ones we use. Use either the same compiler as we do, or use --disable-gcc-checking but DO *NOT* REPORT BUGS unless you can reproduce them after recompiling with a 2.95.x or 3.x version! Note for gcc 2.96 users: Some versions of this compiler are known to miscompile mplayer and lame (which is used for mencoder). If you get compile errors, first upgrade to the latest 2.96 release (minimum 2.96-85) and try again. If the problem still exists, try with gcc 3.x (or 2.95.x) *BEFORE* reporting bugs! GCC 2.96 IS NOT AND WILL NOT BE SUPPORTED BY US ! *** For details please read DOCS/HTML/en/users-vs-dev.html *** Error: Bad gcc version Check "configure.log" if you do not understand why it failed. Ked som dobre pochopil, nieco mi tu chyba alebo je to stare. Ja vsak nic nemozem upgradovat - nie som root!!!
          • Re: Re: Re: Re: software pre neroota 13.09.2005 | 01:04
            Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ
            to je mplayer vsak ;):)? a odpoved mate hned vo vypise ;) treba but zohnat path ktory to riesi alebo hned za --prefix=nieco date --disable-gcc-checking ;) cize nieco ako "./configure --prefix=[mojhome/nieco] --disable-gcc-checking" ;)
            A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
            • Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroota 14.09.2005 | 12:00
              peter   Návštevník
              po zadani toho co si mi poradil nasledovalo toto: fo@x31:~/Instal/MPlayer-1.0pre7try2$ ./configure --preffix=[home/fo/programy] --disable-gcc-checking Detected operating system: Linux Detected host architecture: i386 ****************************************************************************** Hmm. You really want to compile MPlayer with an *UNSUPPORTED* C compiler? Ok. You know. Do it. Did you read DOCS/HTML/en/users-vs-dev.html??? DO NOT SEND BUGREPORTS OR COMPLAIN, it's *YOUR* compiler's fault! Get ready for mysterious crashes, no-picture bugs, strange noises... REALLY! Lame which is used by mencoder produces weird errors, too. If you have any problem, install a GCC 2.95.x or 3.x version and try again. If the problem _still_ exists, then read DOCS/HTML/en/bugreports.html ! *** DO NOT SEND BUG REPORTS OR COMPLAIN it's *YOUR* compiler's fault! *** ****************************************************************************** Checking for host cc ... cc ./configure: line 686: cc: command not found Checking for CPU vendor ... GenuineIntel (6:9:5) Checking for CPU type ... Intel(R) Pentium(R) M processor 1600MHz Checking for GCC & CPU optimization abilities ... Your cc does not even support "i386" for '-march' and '-mcpu'. error Checking for kernel support of mmx ... failed It seems that your kernel does not correctly support mmx. To use mmx extensions in MPlayer, you have to upgrade/recompile your kernel! Checking for kernel support of mmx2 ... failed It seems that your kernel does not correctly support mmx2. To use mmx2 extensions in MPlayer, you have to upgrade/recompile your kernel! Checking for kernel support of sse ... failed It seems that your kernel does not correctly support sse. To use sse extensions in MPlayer, you have to upgrade/recompile your kernel! Checking for kernel support of sse2 ... failed It seems that your kernel does not correctly support sse2. To use sse2 extensions in MPlayer, you have to upgrade/recompile your kernel! Checking for mtrr support ... yes Checking for assembler support of -pipe option ... no Unknown parameter: --preffix=[home/fo/programy]
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroota 14.09.2005 | 18:22
                Avatar nardew debian  Používateľ
                za ten prefix nejdu []. tie tam boli len dane, ze tam si mate dosadit vlastnu cestu... cize --prefix=/home/fo/programy
            • Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroota 15.09.2005 | 17:00
              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
              (--disable-gcc-checking) to je ako prat pradlo bez prasku. preco si tam proste nenainstalujes localne aj to prave gcc. co to mas vlastne za ditribuciu? skus si stiahnut GCC a nainstalovat do lokalneho adresara (tak ako ti napisal nardew alebo podla href='http://gcc.gnu.org/install/index.html'>how to install GCC) alebo popros systemaka nech ti to nahodi on ako root. myslim ze to bude jednoduchsie. href='http://www.linuxquestions.org/questions/history/352920'>tu mali podobny problem co ti vyhodia prikazy which gcc rpm -qa | grep gcc
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroota 16.09.2005 | 11:37
                peter golis   Návštevník
                preco si nenainstaluje gcc? asi nema prava administratora. systemak mu to moze teoreticky nainsatlovat. pokial ovsem nema ten notebook v leasingu kde sa platia za kazde poziadavky navyse dost velke peniaze. inac typujem ze tam ma debian a nie redhat.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroota 16.09.2005 | 13:38
                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                  a gcc sa neda nainstalovat lokalne? podla toho co pisu v instrukciach na instalovanie tak by to malo byt mozne.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: software pre neroo 16.09.2005 | 15:03
                    peter golis   Návštevník
                    to gcc sa mozno aj da nainstalovat do ineho ako standardneho adresara. ja si len pametam ze mi to kedysi robilo problemy. menovite mi to linkovalo binarky s inymi verziami kniznic (crt,...) a tie programy sa tvarili mierne nezdravo.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: software pre n 16.09.2005 | 15:52
                      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                      to je dalsia vec, ze pri intalaciach do lokalneho adresara treba potom dodatocne definovat PATH a LD_LIBRARY_PATH preto som pisal ze nech skusi poprosit systemaka ze to mozno bude jednoduchsie
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: software p 16.09.2005 | 16:13
                        peter golis   Návštevník
                        to je pravda, ale nie vzdy je to mozne ;-) zazil som to ...
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: softwa 17.09.2005 | 14:32
                          peter   Návštevník
                          systemak - cize firma XY ktora ma na starosti nase notebooky mi nic nenainstaluje, lebo firma pre ktoru robim ma s firmou XY taku zmluvu, ktora je obmedzena len na to co mame v tych notebookoch a nic ine nam tam "netreba". Na to co robime, nam to musi bohate stacit. ( Inac za prenajom notebookov a pouzivanie pripojenia platime dost mastne peniaze) Dokonca ja a moji kolegovia sme podpisovali zmluvy, v ktorych sa zavazujeme, ze do notebookov nic nebudeme instalovat, inak nam hrozi mastna pokuta. Ja som tam samozrejme uz nieco nainstaloval, ale len do adresara /home, lebo jedine ten mam vobec moznost ovplyvnit. Ine adresare su zamknute a nemozem ich ani menit ani premazavat - proste im nemozem ublizit a preto som si dovolil nieco instalovat a pritom si myslim, ze vobec neriskujem, ze nieco v systeme poskodim. Preto vlastne skusam vsetko mozne aby som ten notebook vyuzil na max aj ked to max je poriadne obmedzene. Tak napr. ked som si nainstaloval novu verziu OpenOffice 1.1.4 Sk lebo tam mam len nejaku nultu a to este aj anglicku, chcel instalator oddomna Javu, nasiel som ju niekde v systeme a islo to dalej alebo takisto Firefox tam mame tiez nejaky nulty a ja som si naistaloval 1.0.6 Sk ale pri mojej praci je potrebny plugin Java. Tak som si prekopiroval zo systemu odkaz na Java plugin do mojeho Firefoxu do pluginov atd. Mam velmi zviazane ruky a preto vas tu otavujem doslova pre vas s prkotinami ale inu moznost nemam, ked chcem aspon trosku ten notebook ozvit. Dakujem aj za torejsiu pomoc.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: so 17.09.2005 | 14:37
                            peter   Návštevník
                            inac peter golis to presne trafil - mam tam Debian kernel 2.6.7-7 - asi ten problem dobra pozna...
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 17.09.2005 | 19:33
                              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                              pre nas toto niesu prkotiny. ja som zacinal s linux tak isto ako ty v maji 2004 len to bol RH8. nevedel som ani spustit X Windows, postupne som sa naucil ako si lokalne nainstalovat veci co chcem aby mi fungovali. mne by to systemaci urobili len by som musel cakat zo par tyzdnov kym by sa unuvali a este k tomu by som musel pocuvat kopec kecov od nich ze na co to potrebujem. s debianom nemam absolutne skusenosti, par dni som mal nahodeny ubuntu ale hned isiel prec kedze sa mi prostredie zdalo ine ako v RH distrach. poriadne si pozri zmluvu ci teda mozes cosi instalovat aspon do svojho /home adresara. potom sa mozes pustit do toho gcc aj ked to bude asi komplikovane. kazdopadne vela stastia.
    • Re: software pre neroota 22.09.2005 | 13:05
      Avatar spacok gentoo  Používateľ
      ak xcete byt na tom kompe root, tak to neni problem, tu je maly navodik: pri bootovani (ked nabehne lilo, alebo grub) treba do boot riadku napisat init=/bin/bash nabehne system a hned ste root, len mate readonly particiu tak potom treba mount -o remount,rw / ak by to malo byt spravene tak, aby si to malokto vsimol tak treba zase napisat adduser napr adduser boot vytvorit adresar /home/ napr.: mkdir /home/boot potom: chown /home/uzivatela> napr chown boot /home/boot dalej treba nastavit heslo passwd boot potom treba zeditovat subor /etc/passwd napr. cez mc alebo nano /etc/passwd najdete si riadok kde je napisane nieco taketo boot:x:1000:100::/home/boot:/bin/bash treba prepisat tie dve ciselka na nulu, tym si zmenite prava, takze v konecnom dosledku by to po uprave malo vyzetar asi takto: boot:x:0:0::/home/boot:/bin/bash potom uz len reboot, a ked sa prihlasite ako boot (napr) tak ste superuzivatel, cize root. A mozete instalovat odusu ;o).