operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.02.2011 | 18:41
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Zdravím a prichádzam so šialenou otázkou. Dúfam, že ma nikto za to nekopne. Mám notebook, ktorý bol požičaný a tentokrát ho budem potrebovať, hlavne na písanie jednoduchých stránok a textov, sem tam nejakú tú hru. Čo tam ale nahodiť? Vybral som trojicu možností - Windows 2000, Windows XP a Linux. Taktiež tam bola kedysi sedmička, no to išlo pomaly a čiernotu neuznávam moc. Čo z týchto systémov by ste poradili?

Win 2000:
+ pôjde tam tlačiareň, ktorá na ničom novšom nepôjde (teraz mi len zavadzia)
- bola by to čiernota
- chýbali by mi niektoré nástroje, bolo by treba antivír a spol

Win XP:
+ išlo by tam prakticky všetko, čo by som chcel
+ mám to legálne
- chýbali by mi niektoré nástroje, bolo by treba antivír a spol

Linux:
+ okrem niektorých hier a sem tam ešte niečoho by tam išlo všetko, čo by som chcel
+ mám to legálne

Disk je primalý na to, aby som tam mal viac ako 1 systém. Na akomkoľvek systéme vydrží batéria len niekoľko minút.
    • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 18:44
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      OpenBSD, ale to je subjektivny nazor..

      Objektivne Linux, volbu MS nepovazujem v ziadnom pripade za spravnu
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:02
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Odporúčam vrele,
      LFS distribúciu, najlepšie totiž vyhovuje tejto "šialenej" myšlienke, ktorá napadla autora tejto otázky a threadu. Autor "šialenej" myšlienky nech si pozrie jej domovskú stránku:
      http://www.linuxfromscratch.org/lfs/

      PREČO??

      Počas, a po jej inštalácii, a tiež počas používania distribúcie LFS, autor otázky, súvisiacej so "šialenou" myšlienkou asi najdokonalejšie využije čas, strávený pri tomto NB, ktorého sa "šialená" myšlienka týka. Zároveň získa obrovskú predstavu a pochopenie, ako ten Linux vlastne funguje a splní základny predpoklad experimentovania s Linuxom.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:28
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nemám záujem o systém, ktorý by som postupne skladal sám. Navyše nevidím výrazný dôvod prečo použiť práve LFS. Ak by som chcel linuxový stroj na učenie Linuxu, beriem do rúk Arch.

        Nejde mi ale až tak o systém ako skôr o programy.
    • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:13
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Podla toho co by si chcel robit... ale zvazoval by som Debian vs. WinXP
      • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:27
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        chcem tam nasledovné:

        1) písať texty (openoffice alebo libreoffice, ms office nepotrebujem)
        2) písať HTML+CSS, obľúbený editor mám geany, ktorý má len linuxovú verziu pokiaľ viem. Pspad ovládam taktiež.
        3) sem tam nejaká tá hra, či už online, alebo samozrejme offline. som zaťažený na stratégie. wesnoth je super hra a ide všade, no zvyšok na tom tak dobre nie je.

        NB má dosť pamäte, horšie je to s výkonom starého Celeronu...
    • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:43
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      vybraný Linux - najvyšší čas prestať tráviť život hrami a robiť niečo užitočné. navyše sa mi nechce zháňať ovládače, antivíry a podobné veci.
      • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:55
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Som rád, že sa autor tejto "šialenej" myšlienky rozhodol pre LFS. Táto distribúcia ho mnohému podučí, naučí, poučí, doučí a keď dospeje, pochopí aký je ten Linux vlastne fajn...
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 12.02.2011 | 19:56
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          už chápem ako to myslíš. Tak teda nedávam Linux (jadro), dávam Linux ako nie veľmi správnu "skratku" za linuxová distribúcia. Idem inštalovať linuxovú distribúciu zloženú z jadra, terminálových a grafických programov atď.
    • Re: operačný systém na starší notebook - ktorý vybrať? 13.02.2011 | 14:05
      fdsf   Návštevník
      ja ze si das krenie s menej narocnim GUI managerom