nenabehne graficke rozhranie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.04.2011 | 21:49
Avatar delux   Používateľ
Zdravím;
Dnes som sa snažil nainštalovať program GPSIM. Pri inštalácii mi vypísalo viacej balíčkov ktoré som nemal a tak som nainštaloval aj tie (už neviem ako sa volali). Zrazu som zistil že mi nejde načítavať stránky v prehliadači (google chrom) a tak som reštartoval PC a ten už nabehol len do prikazového riadku.
Vedel by mi niekto poradiť ako spustiť PC v normálnom grafickom režime? Skúšal som aj safe mod, ale tu ma tiež hodí len do konzoly.
Vopred ďakujem, používam Kubuntu 11.10.
    • Re: nenabehne graficke rozhranie 15.04.2011 | 21:56
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      po zapnuti pc vyskusaj po prihlaseni zadat prikaz
      startx

      popripade sem napis co vypisal ak nenabehne graficke prostredie
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: nenabehne graficke rozhranie 16.04.2011 | 02:13
        Avatar delux   Používateľ
        Na obrazovku mi vypíše:
        * Starting TiMidity++ ALSA midi emulation... [OK]
        a potom klasicke prihlásenie sa cez terminál.
        Príkaz startx som skúšal. Zobrazí mi čiernu obrazovku a nič viac. Ak zadám ctrl+alt+F1 vypisuje mi:
        No protocol specified
        ..
        No protocol specified
        ... a vkuse len toto.
    • Re: nenabehne graficke rozhranie 16.04.2011 | 01:40
      Peter S.   Návštevník
      Jednak si over či ti ide sieť, napr: 'ping www.google.com', to ku tomu že ti chrome nešiel

      Ale ku samotnému problému - kernel si neupdatoval?

      Akú graficku kartu máš?
      • Re: nenabehne graficke rozhranie 16.04.2011 | 02:18
        Avatar delux   Používateľ
        Čo sa týka toho chrome, na net som bol na 100% pripojený. Chrome som vypol a znovu zapol. Tvárilo sa to že ho zapína, ale nakoniec mi ho už znova nespustilo a tak som dal reštartovať pc. Nový kernel som neupdatoval, ani nič s grafikou som nerobil. Grafiku mám ATI Mobility Radeon HD3470.
    • Re: nenabehne graficke rozhranie 16.04.2011 | 22:21
      Avatar delux   Používateľ
      Tak ako, nikto žiadne nápady? Musím sa priznať, že sa mi to už pár krát stalo, ale vždy vtedy, keď som niečo robil s ovládačmi grafiky, čo som teraz nerobil. Vždy som to riešil preinštalovanim, keďže nič dôležité som tam nemal. Teraz by som to ale potreboval nejak spojazdniť.
      Pomohlo by mi keby som preinštaloval KDE?
      • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 00:51
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        skor ovladac grafickej karty respektive nastavenia ovladaca v xorgu (alebo kde sa to dnes nastavuje)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 00:55
        Peter S.   Návštevník
        Preinštalácia nemá zmysel, skôr ak by to bol problém KDE tak by si mohol vymazať (presunúť) adresár .kde4.

        KDM ti tiež nenaštartuje a teda to nie je problém KDE (to sa štartuje až potom)

        Nie je možné že si si vymazal nejaké závislosť alebo knižnicu ktorá je potrebná na pre grafické rozhranie?

        A čo takto skusiť nainštalovať gdm? (login manažer pre gnome)? A potom stroj reštartnúť.

        A do xorg logov is pozeral? je to súbor /var/log/xorg.0.log, prípadne by si mohol skúsiť grep EE Xorg.0.log. Z toho čo tu dávaš je ťažko niečo zistiť..
        • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 01:33
          Avatar delux   Používateľ
          Ja som nedaval nič odinštalovať, iba som inštaloval cez "apt-get install".
          gdm skúsim nainštalovať. Nainštalujem ho "sudo apt-get install gdm" ?
          Do xorg logov som nepozeral, ani neviem čo to je a čo tam mám hľadať.
          To "grep EE Xorg0.log" čo to je?
          Totižto som len podpriemerný užívateľ linuxu. Pár príkazov poznám, ale nie je to nič moc.
          • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 02:10
            Peter S.   Návštevník
            sudo apt-get install gdm - hej, presne tak..

            logy sú proste logy. Aj ked xorg logy môžu byť trochu ťažké na "dešifrovanie", skus sa pozrieť hlavne ku koncu subora...

            Riadky s EE sú chyby - aj ked nie každá chyba je fatálna, mne napríklad vyhadzuje pravidelne zo dve chyby, ale všetko beží ako má.
            A na druhej strane chyba môže byť aj mimo riadkov s EE. Skús pozrieť a porozmýšľať. A pozri aj kedy daný subor vznikol. Či to nie je niečo staré...

            Máš nastavené len oficiálne repozitáre?
            • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 14:31
              Avatar delux   Používateľ
              Pri inštalácii som narazil na problém. Moja sieťová karta je asi vypnutá (pri pripojenom kábli konektor nesvieti). Ako ju zapnem a pripojím sa k internetu? Na win mi funguje bez problému.
              Alebo dalo by sa napojiť cez wi-fi? Keď mi kubuntu išlo, tak som sa len cez wi-fi pripájal.
              • Re: nenabehne graficke rozhranie 17.04.2011 | 15:13
                Peter S.   Návštevník
                toto by si nemal riešiť v tejto otázke

                Ale primárna otázka je či ti systém spoznal sieťovú kartu, natiahol driver (kernel modul) a vytvoril sieťové rozhranie, obvykle eth0.
                Takže skús 'ifconfig -a', či tam máš eth0.