Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.05.2011 | 00:08
Marcel   Návštevník
Ahojte. Potreboval by som poradit. Prednedavnom som menil velkost particie. Problem nastal ked vypadol prud. Po nabehnuti prudu som zapol PC a uvidel som, ze sice particia je zmenena, ale z udajov co som na nej mal mi ostalo len par fajlov a v nich akurat tie najnepotrebnejsie veci. Na tomto fore som nasiel niekolko programov na obnovu dat (testdisk, photorec, ...) ale u vsetkych, ked dam obnovit zmazane subory tak mi to zacne vytvarat enormne mnozstvo dokumentov az sa mi zaplni disk a ani jeden nieje (zatial) taky co potrebujem zachranit. Viete mi poradit nejaky program, pri ktorom si vyberiem co chcem zachranit, myslim aspon z casti, ci uz podzlozku, typy suborov alebo to aspon nejak ohranicit? Dakujem velmi pekne za kazdy navrh, napad, cokolvek. Marcel
    • Re: Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky 05.05.2011 | 02:01
      Peter S.   Návštevník
      tu http://www.xs4all.nl/~carlo17/howto/undelete_ext3.html je taký návod a download na ext3grep script. Vyzerá to dobre a nie zložito - cez ten skript, ale nemám s tým skusenosti... Medzikrok je skopirovanie fs (partície) do súboru niekde inde a pracovanie s tým súborom - jasne že si to vyžaduje kopu miesta... Obnovené súbory opäť kopíruje inde, nie na pôvodnú partíciu ani na kopiu partície...

      v tom skripte by si mal mať možnosť vybrať si dokumenty ktoré chceš obnoviť...

      Ten výpadok prúdu nastal počas zmeny partície alebo ked to bolo už hotové? Teda či vôbec zmena partície hraje nejakú úlohu v tomto probléme...
      • Re: Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky 05.05.2011 | 14:43
        Marcel   Návštevník
        Dik, vyzera to zaujimavo, ale na toto budem potrebovat cca 600GB priestoru a to tu (na intraku) momentalne nemam. :(

        Neviem kedy sa to stalo, nakolko po spusteni zmeny velkosti som siel od PC prec (nepovazoval som za dolezite pri nom sediet niekolko hodin a pozerat na percenta ako pomali naskakuju) Bol som akurat v kuchyni.

        Ale, particia mala povodne cca 140 GB a ja som ju zväcsoval na 170GB. Teraz, ked nabehnem mysou na "Miesta" vybehne stlpcek a tam pise ze 170GB fs avsak ak ho otvorim, pravou mysou kliknem na vlastnosti, ukaze mi: 20,2 pouzite 135,6 volne, celkova kapacita 155,8GB (???)

        Dalsia vec co si neviem vysvetlit je, ako som pisal ze na fs podla vlastnosti je 20,2GB pouzitych, ale ked na particii oznacim vsetky subory tak mi vypise ze maju len 1.8 GB

        takze asi tak ta particia teraz vyzera a neviem kedy nastal vypadok prudu.

        PS: myslis ze ten navod co si mi dal vyssie pojde aj na ext4? (zabudol som to v hl prispevku pripisat)
        • Re: Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky 05.05.2011 | 16:03
          Peter S.   Návštevník
          čo sa týka miesta na diskoch, vykašli sa na klikatka, tie môžu byť až tak user-friendly že človek nevie čo vlastne uvádzajú, miesto si overuj cez df, alebo df -m
          to chýbajúce miesto môže byť .trash, alebo lost&found a pod. A aj fs ma nejakú réžiu. Ale na 99,5% v tomto problem nebude a resize prebehlo OK. Inak samotné zväčšenie fs by malo byť rýchle, kedže nie je potrebne presúvať dáta - pokiaľ súčasťou nie je zmenšenie inej partície. (ale dávno som to nerobil, možno sa mýlim)

          mrkni sa na xdiskusage - možno ti to pomôže zorientovať sa v tom čo máš na disku.

          re ext4 - to neviem, ale asi hej, samozrejme kedže budeš pracovať v režime readonly nad kopiou partície, tak skaziť nemôžeš nič, len stratíš čas... :)
        • Re: Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky 05.05.2011 | 16:07
          Peter S.   Návštevník
          teraz ma napadlo, ten skriptik je na ZMAZANE subory, teda zmazane príkazom delete, ak sa stalo niečo iné, tak to nemusí fungovať.

          predpokladám že fsck si nad partíciou robil - to je vlastne elementárny test, okrem iného či resize prebehlo korektne....
    • Re: Obnova zmazanych dat - specialne 2 priecinky 07.05.2011 | 14:10
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      Na tvojom mieste by som ešte raz skúsil testdisk, napríklad podľa tohto návodu. Testisk vytvorí zoznam zmazaných súborov, ktoré môžeš kopírovať jednotlivo vybraním zo zoznamu.