Práva súborov a adresarov na apache

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.06.2011 | 14:03
Michal Hraška   Návštevník
V linuxe som troska zaciatocnik, ale vyskytol sa mi takýto problém a uz sa trapim s tym hodne dlho.
Doma som si spravil vlastny server kde mám vlastne domeny.
Trápim sa s nastaveniami práv pre súbory a adresáre. Mám nejake domeny aj u jednej hostingovej firmy a ta ma spravene prava nasledovne.
Ked nahram subor na FTP cez TC alebo Filezzilu tak je to jeden vlastnik, Ked nahram subor cez phpskript tak stale je tam ten vlastnik suboru co aj na FTP teda nieje potrebne nastavovat súborom prava na 777 aby sa tam dalo nahravat. a súbory (644) aj adresare (755) su vzdy zapisovatelne a mozem mazať aj z FTP, co u mňa nieje. Ked nieco nahram cez php skrit tak mi to spravi sice uz nejak cudne rovnakeho vlastnika ale neviem to vymazať cez FTP musim vzdy spustit webFTP alebo nejaku obdobu toho.

Moj server je postavený na debianovy 6.0 a na spravu domén pouzivam http://www.ispconfig.org/ mám tam zatial len 3 domeny na skusku. Daju sa tam definovať nejaké veci ale bohuzial moje znalosti uz niesu take aby som to vedel aj zrealizvat. co mám par knih pri sebe tam sa o tom nepise.

Za kazdu radu budem Vám vdacny. Michal
    • Re: Práva súborov a adresarov na apache 08.06.2011 | 14:17
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Mozes to este raz vysvetlit ? Pomozem rad, ale velmi som z toho nevedel vyjst... Ked pochopim, rad pomozem. Vdaka
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Práva súborov a adresarov na apache 08.06.2011 | 15:07
        Michal Hraška   Návštevník
        Fuu tažka uloha ale skusim to este raz

        Potrebujem na serveri mat prava a vlastnikov tak aby ked nahram nejaký subor cez FTP alebo cez PHP skript sa to nespravalo ako 2 vlstnici ale ako jeden a to vlastnik FTP napr.
        Teraz mi dava ak som nahral subor cez FTP tak ma prava 755 co je cez phpskript vypisuje ako nezapisovatelne. Ak nastavim prava na 777 tak mi dava ako zapisovatelne. Potrebujem nastavit taka by mi aj pri 755 davalo zapisovatelne.

        ďalej by som potreboval aby som to mal ako jedneho vlastnika cize ak nahram obrazok cez phpskript aby sa dal vymazat aj cez FTP nie len cez webFTP.

        Neviem ci to dobre vysvetlujem. Ale napadlo ma to este takto

        Proste aby sa to chovalo ako FTP ked mazem a robim upravi na FTP tak aby sa to dalo aj cez PHPskript bez toho aby som menil prava
        • Re: Práva súborov a adresarov na apache 08.06.2011 | 15:19
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          PHP by malo primarne uploadovat subory pod pouzivatelom www-data. Mne to funguje bezproblemovo


          servis@abs:$ ls -laF
          total 98
          drwxrwxr-x 2 32766 servis 2048 2011-06-08 12:28 ./
          drwxr-xr-x 6 32766 servis 2048 2011-06-08 13:07 ../
          -rw-r--r-- 1 32766 www-data 95274 2011-06-08 13:07 34.pdf

          servis@abs:$ rm -rf 34.pdf

          servis@abs:$ ls -laF
          total 4
          drwxrwxr-x 2 32766 servis 2048 2011-06-08 13:14 ./
          drwxr-xr-x 6 32766 servis 2048 2011-06-08 13:07 ../

          Zisti si vlastnikov.. A ja neviem no, daj tomu prava 755, vytvor skupinu pouzivatelov a zahrn tam oboch, ktorych pouzivas.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Práva súborov a adresarov na apache 09.06.2011 | 01:54
            Michal Hraška   Návštevník
            No toto je moj kameň urazu som s týchto prav a skupim totalne duty :(

            No skusal som to ale nejak asi zle
            mám tam zatial dvoch userov skusobne jeden ma hodnotu na FTP ked sa pozriem cez Filezillu Vlastnik/Skupina 5005 5005 druhy user ma 5006 5006 co nieje problem dalsim asi sa to bude posuvat o +1
            a ked nahram cez php skript tak mi cez FileZillu dava Vlastnik / Skupina 33 33

            Vo winSCP vidim web3 a web5 ako vlastnikov a co nahral phpskript tak to vidim ako www-data

            Vies mi prosim ta presne poradit ako vytvorim nejak tu skupinu a zahrniem tam to www-data ?


            alebo lepsie povedane. Ako zadefinujem to ze www-data sa bude rovnat aktulany vlastnik napr web3 ? a pod aj pre web 5 a dalsich. Teda aby vzdy bol len jeden.

            Patral som aj v konihach kde sa pise o linuxe ale k nicomu som sa nedopatral ako to nastavit pre apache, viem ze sa to da ale neviem ako :(