Uplny zaciatok!

Sekcia: Konfigurácia 14.06.2011 | 23:12
Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
Caute,takze uz m hry prestavaju bavit,takze som sa rozhodol zacat s venovat Linuxu,jedine co hram je WoW,a to je zevraj pojazdne na Linuxe takze preto som sa rozhodol o taketo rozhodnutie.
Cital som ze najlepsie je zacat s lahkymi distribuciami od linuxu a postupne sa splhat,cize som si zvolil Ubuntu (najnovsieu)uz to mam aj nainstalovane,len mi chodi porozume len jedna otazka,a ta je "a co teraz mam robyt?"nepoznam prikazi jedine co viem sa dat ako root,cize Sudo,u ubuntu Sudo su.a nic viac vazne.
Prosim ak by ste mohli my daj nejake odkazy na knizky kde sa pise o ubuntu co treba robyt akoinstalovat programy a ta vsetko okolo toho,vsetko co sem date bude urcite premna uzitocne,vopred za vas nenahraditelny cas.dik.

A ak sa pytate preco idem na linux?no chcel by som ist niekde robyt do nejakej spolocnosti,a vsade chcia linux cize aj to ma motyvuje :).
    • Re: Uplny zaciatok! 14.06.2011 | 23:29
      petertomasy   Návštevník
      uff ,uff , robyť, motyvuje. chcia , mohli my daj, príkazi...
    • Re: Uplny zaciatok! 14.06.2011 | 23:41
      Avatar default Debian  Používateľ
      Napisem sem dake zaklady pre pracovanie s linuxom:
      1. pohybovanie sa v systeme cez terminal
      - cd --> prehliadanie
      -pouzitie cd /priecinok

      - ls --> zobrazenie suborov v aktualnom adresary
      -pouzitie ls

      - rm --> vymaze subor
      -pouzitie rm subor

      -mkdir --> vytvori priecinok
      -pouzitie mkdir /priecinok

      -rmdir --> zmaze priecinok
      -pouzitie rmdir /priecinok


      ---> toto su uplne zaklady , velmi jednoduche nic na tom neni
      2.dalej by som spomenul
      * halt --> vypnutie
      * init6 --> restart
      * nano --> editor *** pouzitie nano /etc/X11/xorg.conf * man -- manuali k programom pouzitie man nano

      3.odkazy na dake weby: bash tahak ubuntu wiki
      R.K
    • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 00:54
      Avatar mmatko   Používateľ
    • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 00:55
      Avatar mmatko   Používateľ
      a zlepsi si slovencinu ;)
    • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 10:25
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      kedysi v praveku som písal manuál, dnes je už dosť zastaralý. ak chceš, pozri sa na to, možno tam nájdeš niečo užitočné. http://ubuntu.kayle.sk
    • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 13:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Odpovede skoro na všetky otázky čo budeš mať nájdeš na http://wiki.ubuntu.cz/
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 20:44
        Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
        no ved ta slovencina,nie vsetkym to ide heh,ok dik chlapi toto mi velmi pomohlo,vyzera to dost tazke,ale to su zaciatky,hadam cosika vykuzlim,dik vsetkym za radi,a odpovede.
        • Re: Uplny zaciatok! 15.06.2011 | 21:39
          Avatar default Debian  Používateľ
          ubuntu dost tazke, robis si srandu, to by ma zaujimalo ako by si potom pomenoval gentoo :D
          R.K
          • Re: Uplny zaciatok! 16.06.2011 | 00:42
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Kazdemu co jeho je.. Pre niekoho zas moze byt tazke jazdit po bicykli po meste a niekto kto jazdi freeride / downhill na bike v horach sa z neho smeje.. Zbytocne robime rozdiely. Svet je bez nich krajsi
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Uplny zaciatok! 16.06.2011 | 08:43
              Avatar default Debian  Používateľ
              sice hej, ja ked som prvy krat odisiel s windowsu tak som s ubuntu tiez nevedel ani pohnut, len navody na wiki a tieto veci mi prisli dostatocne jednoduche, mne sa zda ze to slovo tazke bolo smerovane na tie navody a prirucky, podla mna to ta komunita robi maximalne jednoducho
              R.K
              • Re: Uplny zaciatok! 16.06.2011 | 13:41
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                najlepšia vec na návodoch je CTRL+F :)
                • Re: Uplny zaciatok! 16.06.2011 | 23:48
                  Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                  no tak to je premna nieco uplne nove,to je ako ked niekto zapol prvy krat pc,tiez sa musel ucit uplne od zaciatku,a to iste aj mna caka pri linuxe.je to vazne premna nieco nove,tak sa mi nesmejte :).hm tak ma potom napada jedna otazka,ako sa teda olisuju ine distribucie od ubuntu,a hlavne cim sa odlisuju,napriklad o takom arch linuxe sa hovory ze to je hardcore,no ale cim to je,ked som chcel zacat s debianom,tak mi hned povedali ze to je tazke,ze mam skusit ubuntu,no mali pravdu,tak preto idem zacat odzaciatku.
                  • Re: Uplny zaciatok! 17.06.2011 | 00:03
                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                    V prvom rade sa ti tu nikto nesmeje. Kazdy nejak zacinal. Nevidim dovod, preco nezacat aj Debianom. Plno ludi nim zacalo a nebudes ani posledny. Arch linux nie je hardcore a ani Gentoo, ako pises. Skor by som povedal, ze ide hlavne o to, kolko casu chces tomu venovat. Tieto distribucie maju pekne prirucky a wiki v roznych jazykoch. Rozdiel je asi v tom, ze sa zrno nesype hned okolo Enteru a ak je tu tvoja vola/zvedavost sa nieco naucit nevidim problem.
                    • Re: Uplny zaciatok! 17.06.2011 | 00:13
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      arch je podla mna o nieco jednoduchsi ako gentoo, netreba ho zase tolko ladit, a nemusis si vsetko kompilovat, ale to nevidim ako nevyhodu, praveze je to velke + pretoze s gentoo sa da ziskat fajne odladeny system podla svojich predstav, ale treba tomu venovat hlavne ten cas, a trpezlivost, napriklad take gentoo som nainstaloval spravne az na 3 krat :D , a potom na daky 5 krat som ho aj rozbehal s grafickym prostredim a so vsetkym a uviedol ho do funkcneho stavu
                      R.K
                  • Re: Uplny zaciatok! 17.06.2011 | 00:08
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    to je jednoduche, vsetky distra maju rovnake jadra --> linux, ale pristup ako sa s nimi pracuje je uz iny, niekde mas od zaciatku graficky rezim a hned od zaciatku len klikas a intuitivne ides, zatial co na distrach ako je arch mas na zaciatku textovy rezim a musis poznat prikazy, ako si napriklad nainstalovat xserver , ovladace od grafickej karty a potom graficke prostredie, a normalne programy, zatial co v ubuntu je mozne si programy jednoducho vyhladat a naklikat cez grafiku, tam pouzivas na to znovu prikazy, potom mozu byt rozdieli v automatike, v ubuntu sa snazia spravit toho co najviac za teba alebo dako pohodlne automaticky, zatial co napriklad v takom gentoo si ladis vsetko sam v konfigurakoch, musis sa proste vyznat, studovat - badat - posuvat sa dopredu a sat vsetko to nove do seba, inak to nejde, nastatie vecsina distier ma dobre wiki s ktorych sa daju potrebne veci naucit, ubuntu je dobry zaciatok podla mna :) , ale uvidis tak za 5 mesiacov zrejme ta prestane bavit a budes sa chciet posunut dalej, zalezi co clovek na pc robi, a ci ma na to cas
                    R.K
                    • Re: Uplny zaciatok! 22.06.2011 | 18:05
                      Avatar Peter Ubuntu 12.04 64bit  Používateľ
                      aha,cize na ubuntu to uz proste je lahke nainstalovat,ale napriklad na arche uz treba okolo toho viac veci robyt,asiuz tomu chapem.

                      mam na vas prosbu,chcem si zvecsit oddsiel cca o 15 GB do linuxu,ale nejako sa mi to nedari,skusal som aj Gparted,ale ten ako vidim vie len zmensovat disky.vyzera mi to tu takto:

                      http://img41.imageshack.us/img41/5828/beznzvutv.png

                      a chcem presunut ten 14,65 Gb oddiel na 9.77 GB Oddiel.
                      vyzeralo by to asi nejako takto:

                      http://img163.imageshack.us/img163/7527/beznzvujg.png

                      da sa to vobec?ak nie nevadi tak to cele te oddieli zmazemvytvorim jeden ztoh spravim dva a znova nahodim ubuntu.
                      • Re: Uplny zaciatok! 22.06.2011 | 18:11
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        k tej instalacii, o to tak nejde, v ubuntu si to naklikas alebo das sudo apt-get install, v arch nemas graficky nastroj lebo na zaciatku nemas xserver (grafiku) pouzijes pacman -Syu na instalaciu, skor ide o to ze ubuntu mas od zaciatku graficke a hned vsetko nahodene, mas tam toho dost predladeneho a predpripraveneho, ale zase mne tam nevyhovuju ine veci, na vsetkom toho najdes vela, ale je malo ludi ktory ked sa naucia v tom dako pohybovat ostavaju pri tych jednoduchich distrach, radsej siahnu po niecom viac hardcore, co si mozu viac nastavit podla seba
                        R.K
                      • Re: Uplny zaciatok! 23.06.2011 | 17:48
                        ericek.111   Návštevník
                        jednoducho, jeden oddiel zmensi, tym sa ti vytvori druhy a ten pridaj k linuxu a mas postarane. len obidve particie musia byt na jednej urovni - to jest napr. /dev/sda. nemoze byt zmensovany oddiel napr. na /dev/sdb a zvacsovany na /dev/sda. tak to bolo na maminom PC, tak som vsetko (fotky, videa z celeho 12 rocneho zivota :-D) presunul na moj laptop a cely PC som preformatoval.
    • Re: Uplny zaciatok! 23.06.2011 | 20:38
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Niečo ste prehliadli. Na tomto portáli je sekcia s názvom Informačné zdroje SK/CZ. Ako prvý materiál na štúdium odporúčam LDP - Linux Dokumentačný Projekt. Táto publikácia je voľne stiahnuteľná v PDF ale dá sa zakúpiť aj ako kniha. Dovolím si tvrdiť že čítať manuály k distrám nie je veľmi dobrý začiatok. Najprv treba spoznať všeobecné základy a potom nebude mať užívateľ problém ovládať akúkoľvek distribúciu a aj lahšie si vyberie tú svoju pravú. Hľadaním pre seba najvhodnejšej distribúcie si prešiel asi každý, niekto sa trafil možno na prvý-krát, niekto možno ani na ôsmy. A niekto si radšej spravil vlastnú ;-)

      A btw WoW je jedna z MSW aplikácii ktoré idú via Wine perfektne.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...