warning pred vypnutim

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.06.2011 | 23:13
Avatar igor   Používateľ
zdravim,
hladam sposob ako nastavit automaticke vypnutie pocitaca o pol noci s tym, ze sa mi zobrazi warning ze za 60 sekund sa vypne komp.
Prikaz , ktory robi to co chcem je:
/usr/bin/gnome-session-save --shutdown-dialog
Ked ho vsak spustim ako root a prihlaseny som ako iny user, tak mi to nefunguje. Chcel by som si to dat do crontabu a aby to fungovalo (zobrazilo sa to) na vsetkych displayoch ktore pouzivaju vsetci prihlaseny useri, pripadne aspon jeden z nich, ktory pouziva display :0.0

error ktory dostanem ked to spustim ako root:
** (gnome-session-save:5342): WARNING **: Failed to call shutdown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

Keby ste vedeli s tym pomoct, pripadne poradit ine riesenie ako vypnut pocitac s upozornenim/timeoutom (aby som mohol odmietnut, ked pouzivam pocitac v noci) tak by som bol rad.
    • Re: warning pred vypnutim 28.06.2011 | 23:46
      DuZDi   Návštevník
      su tam aj dake programy pod linuxom skus tie ci ti pojdu ;)
    • Re: warning pred vypnutim 28.06.2011 | 23:53
      WlaSaTy   Návštevník
      Čo si orosím Ťa predstavuješ pod pojmom všetky obrazovky ktoré používajú všetci prihlásený užívatelia?

      Pre textové sedenia stačí wall, pre grafické sa dá poslať informácia cez dbus. Ale, nie všade. Ak si užívateľ spustí grafický program na serveri tak, že sa mu bude zobrazovať na jeho vzdialenom termináli, tak to len tak ľahko nezistíš.
    • Re: warning pred vypnutim 29.06.2011 | 09:36
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      su -c 'DISPLAY=:0 /usr/bin/gnome-session-save --shutdown-dialog ' igor

      Alebo chces este nieco naviac?
      • Re: warning pred vypnutim 29.06.2011 | 12:34
        Avatar igor   Používateľ
        diky fridex, pridem domov a vyskusam.. to ma nenapadlo.

        Wlasaty - asi som to ze popisal. Ide o moj desktop doma a pouzivaju ho dva accounty, a zrejme obidva maju display 0 kedze pouzivame iba monitor a ziadne vzdialene plochy. Islo mi o to aby sa to zobrazilo obom ludom nezavisle od toho kto je prihlaseny, ci user1 alebo user2...
      • Re: warning pred vypnutim 29.06.2011 | 19:03
        Avatar igor   Používateľ
        super funguje to aj z crontabu!
        Musim si vsak spravit dva prikazy aby to fungovalo pre oboch userov
        • Re: warning pred vypnutim 29.06.2011 | 19:13
          Avatar igor   Používateľ
          sorry predcasna radost :)

          nie vzdy je display :0 pre usera, skusal som rozne kombinacie odhlasit/prihlasit/prepnut uzivatela a gnome-session pouziva rozne displaye
          :0 pre user1
          :1 pre user2
          :2 pre odhlaseneho a znova prihlaseneho usera..

          a pod.

          no nic , skusim to este nejako doladit, nejakym awk vycucom a snad sa to podari.
          Kazdopadne diky za nakopnutie!

          • Re: warning pred vypnutim 29.06.2011 | 22:10
            WlaSaTy   Návštevník
            for d in `seq 0 5`
            do
            DISPLAY=:$d notify-send "večierkáááááá, vypíname za chvíľku $d"
            done

            Myslím že viac ako 5 sedení nedosiahneš. A ak áno, tak si to upravíš. A kašle to na autorizáciu. Ale, logicky to zobrazuje len pár sekúnd a asi sa to neukáźe pri 3d hre na celú obrazovku. Ale, aj pri xmessage je Ti to jedno. Ide len o pripomienku úmluvy, nie o ponuku na úľavu.
            • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 14:26
              Avatar igor   Používateľ
              vyzera to slubne, doma vyskusam ze co to robi , lebo nepoznam notify-send..

              diky moc!
              • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 16:53
                WlaSaTy   Návštevník
                Ani ja som ho nepoznal, len google poradil. Vie to zasielať správy cez DBUS. A matne si tak spomínam na niekoho čo tu riešil nejaké zálohovanie a chcel si týmto spôsobom riešiť zasielanie upozornení. Len na to použil niečo hóóóóódne zložitejšie.
                • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 21:19
                  igor   Návštevník
                  No nieco som zbuchal v ramci moznosti (casovych) a schopnosti (programatorskych).
                  toto mi viac vyhovuje ako /sbin/halt o pol jednej kazdy den :)
                  Da sa to 1000x lepsie a elegantnejsie, ale ako zaklad mozno niekoho kto vygoogli toto vlakno inspiruje:

                  #!/bin/bash

                  user1=igor
                  user2=sona

                  who | grep $user2 | awk '{print $1}'


                  if [ $? == 0 ] ; then
                  for d in `seq 0 5`
                  do
                  DISPLAY=:$d notify-send "odlasujem užívateľa $user2"
                  done
                  pkill -KILL -u $user2
                  fi

                  for d in `seq 0 5`
                  do
                  su -c "DISPLAY=:$d /usr/bin/gnome-session-save --shutdown-dialog " $user1 > /dev/null
                  done



                  urcite tam najdete aj svoj rukopis :) .. Este raz diky za pomoc, uz sa mi nestane ze pri pozerani filmu v noci mi vypne crontab pocitac presne v strede ...
                  • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 21:55
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nechápem načo tam 6krát dávaš uloženie session potom keď zabiješ procesy užívateľa, a bez čakania. To tam môžeš dať rovno halt alebo shutdown. Tá omáčka s informáciou má zmysel len keď dáš chvíľu na uloženie rozrobenej práce.

                    Daj tam pred pkill nejaký sleep a potom halt. A nehaj ten notify s večierkou.

                    Ps ale stane. Pskill to urobí.
                    • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 22:13
                      igor   Návštevník
                      tam je tych omylov viac.. napr ten if vobec nic nerobi (minul sa ucinku, ked budem mat cas tak to opravim) ...


                      TO co nechapes je asi to ze najprv chcem odhlasit uzivatela sona ak je prihlasena, lebo je pravdepodobnost 99.99% ze o jednej v noci (vtedy sa spusta skript) nebude aktivna a ze sa vyzva na vypnutie pocitaca (s timeoutom gnome-session --shutdown-dialog ) zobrazi iba uzivatelovi igor, co je sanca 99.99% ze jeho plocha bude na monitore...
                      Je tam este co vylepsovat. najprv som planoval urobit nieco unioverzalnejsie, co bude kontrolovat kto je dlhsie prihlaseny, kto je dlhsie neaktivny , ktory user ma aky display a na zaklade tychto udajov sa bude rozhodovat komu posielat ake notifikacie , vyzvy na shutdown a pod.
                      halt nechcem pouzit, lebo niekedy som na pocitaci aj do jednej a gnome-session --shutdown-dialog je presne to co potrebujem, cize ak som na pocitaci, tak mozem odmietnut shutdown ak nie som na pocitaci tak sa vypne za 60 sekund sam.

                      este to budem vylepsovat

                      PS: nestane, odhlasi to iba manzelku a ako som uz naznacil jej to o jednej v noci vadit nebude :) Je ale pravda ze skript je nepouzitelny pre nikoho okrem mna, kedze je silne prisposobeny navykom pouzivania nasho domaceho _PC.
                      • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 22:33
                        igor   Návštevník
                        6x ulozenie session (resp shutdown dialog) je tam koli tomu aby som trafil svoj (user1=igor) display, kedze skript je hlupy a nevie na ktorom display je user1 pre ktoreho shutdown dialog tam je. Ak by som predtym neodhlasil druheho uzivatela, tak by prikaz gnome-session-save --shutdown-dialog nevypol pocitac

                        je to cele zle ale aspon sa mam s cim hrat.
                        • Re: warning pred vypnutim 30.06.2011 | 23:47
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Finger je zaujímavý program. Ale stále mi uniká pointa.