samba

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.11.2011 | 16:27
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
zdravim, pouzivam fedoru 16 64bit (po preupgrade)
doteraz všetko fungovalo ako malo až kým som nepotreboval zdielat data po sieti cez sambu (pre multimedialne centrum)

doteraz som nemal ziadny problem odkedy som 1. krat nastavil smabu, stacilo ntb pripojit do siete a na MMC som ho hned videl
teraz (po preupgrade) nevidim nic
ked si v ntb otvorim siet/siet windows/WORKGROUP/ je tam len ACRYAN (to multimedialne centrum) sam seba nevidim, co som predtym videl

medzi procesmi mi bezi len smbd

co moze byt zle, ako zistim ci mam spustenu sambu ? a ci je spustena korektne?, ak nemam ako ju spustim ?? respektive ako ju restartujem

na nete som nasiel prikaz:

/etc/rc.d/init.d/smb start (ten nefunguje)

[poldo@poldo-probook ~]$ /etc/rc.d/init.d/smb start
bash: /etc/rc.d/init.d/smb: Adresár alebo súbor neexistuje

skusam rom reinstal samby, smb.conf mam skopirovany z predoslej fungujucej zostavy (funguje uz niekolko rokov)
co mozem spravit ??
vopred dakujem za odpovede

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: samba 26.11.2011 | 16:46
      WlaSaTy   Návštevník
      nejako nechápem otázku. Je problém v tom, že sa štartovací skript už roky volá inak (samba a nie smb) a asi aj vo Fedore? Alebo je problém v tom, že obyčajný užívateľ nemá priame právo spúšťať systémové štartovacie skripty? Ja len či si nepoužil nejakú príručku čo je už rooky neaktuálnou.

      Skús si otvoriť nejakú aplikáciu ktorá umožňuje pohodlné nastavenie systému, menovite služieb pri štarte a aj nastavenie samby.
      • Re: samba 26.11.2011 | 16:56
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        vo fedore 15 vsetko fungovalo ako malo
        nasledne preupgrade na fedora 16 a nefunguje
        nepouzil som ziadnu prirucku, len som nainstaloval sambu a povodny smb.conf som nahradil mojim (este vo fedore 15)

        na nastavenie samby som skusil pouzit aj system-config-samba (vsetko pekne nastavim - vysledok ziadny)
        ako teda spustim sambu ?? ked nie tym prikazom, ktorý som nasiel v clanku pre fedoru 15 - takze nebude asi az tak stary clanok (nic ine z toho clanku som nepouzil)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: samba 26.11.2011 | 17:00
          WlaSaTy   Návštevník
          Tá samba Tú službu štartuje systém pri zapnutí počítača. Ak to robíš ručne, tak sa prepni na roota v termináli. Myslím že fedora preferuje su a nie sudo.
          • Re: samba 26.11.2011 | 17:03
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            BTW, moja fedora podporuje aj sudo

            ale aky prikaz mam pouzit ked sa prihlasim ako root ?? lebo ten vyssie spominany nefunguje (ani pod rootom - rovnaky vysledok) to som hend skusil

            teda moja otakza : akym prikazom spustim sambu vo fedore 16 ?
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: samba 26.11.2011 | 17:27
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              tak som na to nakoniec prisiel sam
              je to tento prikaz (samozrejme ako root)

              systemctl start smb.service nmb.service

              pre automaticke spustanie:

              systemctl enable smb.service nmb.service

              pre restart samby (napriklad po zmenach v smb.conf)

              systemctl restart smb.service
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment