Mint na 5. partíciu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.11.2011 | 11:21
Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
Ahojte,
vedeli by ste poradiť, čo v mojej situácí ?
V NTB mám len jeden HDD, na ktorom už teraz existujú 4 primárne partície (oem, win7 sys, win7, data).
Chcel by som nahodiť mint. No problém je, že 5. partíciu na tom HDD už nevytvorím.
PC reinštalovať komplet od základov nechcem. Využívať Mint vnútri windowsu taktiež nie...

Vie niekto poradiť ako ďalej v tejto situácí ?
    • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 11:27
      Avatar myky   Používateľ
      prva moznost : zalohovat jednu particiu a tu potom rozdelit na pripary a extend lebo viac ako 4 primarne particie nemozes mat...
      druha moznost : neviem preco sa ti nepaci mat mint vedla instalacie odpadne ti riesenie particii a podla mna tam velky rozdiel v rychlosti nieje
      tretie moznost : boot z usb-cka alebo pamatavej karty ale to je podla mna hard-core :D
      • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 11:28
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Install vnútri win by som bral..
        Ale minimálne je tu problém, že tá full verzia nemá windows inštalačku. Tú má len tá CD verzia.
        • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 17:31
          Avatar myky   Používateľ
          a kde je problem mozno tak chybaju nejake programy co si vies nahodit cez synaptic alebo co tam a hned si nahodis ovladace tretich stran a ficis...ako ten win nemam vyskusane ale mam v plane .. Odkaz na instalaciu krok po kroku
      • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 11:31
        Avatar Peter To sa pýtam vás  Používateľ
        Resp. aj rozdeliť si to viem predstaviť..
        Ale čo s bootloaderom ? Keď teraz používam windowsácky.
        • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 12:18
          pistal   Návštevník
          skus toto
          http://www.iceflatline.com/2009/09/how-to-dual-boot-windows-7-and-linux-using-bcdedit/
          (neskusal som)
        • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 12:31
          pistal   Návštevník
          mimochodom LILO (a myslim ze aj GRUB) dakedy zvladali dual/trial/... booting LINUXU aj z extended particie,
          ale to bolo este v kombinacii s aXP
    • Re: Mint na 5. partíciu 29.11.2011 | 14:40
      Avatar menom   Používateľ
      To neviem preco to urobil vyrobca tvojho NTB tak, ze mas "oem, win7 sys, win7, data".

      Ja som mal po kupe C:WIN a D:(na nom bolo skryty priecinok s recovery)
      Teraz mam dualboot:
      C:WIN7
      D:data
      sda3:Linux

      Recovery particiu nepotrebujes, staci ti Aktivacny kod co mas naspodu NTB na nalepke - v pripade potreby si W7 preinstalujes a aktivujes s nim.
      A ten software od vyrobcu NTB, to je väčšinou odpad, ktory spmaluje system a vôbec ho nepotrebujes, pripadne si ho doinstalujes zo stranky vyrobcu NTB.

      Moja rada:
      Zalohuj si data a rozdel HDD na 3 kusy C,D,Linux a ma to vyhodu, ze mozes k datam na D: pristupovat z oboch stran aj z W7 aj z Linuxu.
      Pri instalaci Ubuntu nepotrebujes vytvarat SWAP particiu, pokial mas dostatok RAM, co ma väčšina pc.

      A ked instalnes Linux ako druhy v poradi, tak GRUB ti ponukne moznost vyberu OS pri starte pc.