bezpecnost alebo nieco ine ??

Sekcia: Konfigurácia 24.12.2011 | 15:41
peter   Návštevník
Caute vsetci,

Obcas sa mi teraz stane, ze pocitac startuje sposobom, ze vsetky nastavenia BIOSu vrati do defaultu a potom mi da vybrat ci pokracovat alebo sa pozriet do nastaveni.
Vygooglil som, ze to moze byt slaba baterka alebo virus. A rad by som sa opytal na tu druhu moznost. Momentalne pouzivam iba linux, aka je sanca, ze sa mi dostane virus do kompu, ked
vsade kde sa pohnem, vidim aky je linux bezpecny. Pouzivate antivirak ?
    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 24.12.2011 | 16:27
      Avatar default Debian  Používateľ
      robis si srandu? vimen baterku a nepytaj sa take srandovne veci :)
      R.K
    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 24.12.2011 | 17:09
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ty akoze myslis ze sa ti dostal virus do biosu ?? zaujimava konspiracna teoria
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 24.12.2011 | 17:33
      WlaSaTy   Návštevník
      Možné je všeličo, al že by si mal záškodnícky kód (ktorý nazývaš vírus) v Linuxe alebo BIOSe. Ale, skôr máš naozaj zdochnutú baterku pre CMOS/BIOS. Tie baterky obvykle vydržia asi tri až päť rokov. Koľko je hodín v tom BIOSe keď štartje?

    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 24.12.2011 | 19:49
      Avatar menom   Používateľ
      Ked sa chces presvedcit ci nemas rootkit v pc, nainstaluj si program "rkhunter" a spusti ho v terminali.

      Wirusy pre windows v linuxe nevedia vykonat ziadnu akciu, len sedia na disku a vyvaluju Oči.
      • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 25.12.2011 | 17:18
        peter   Návštevník
        lenze keby niekto chcel preniknut do systemu a vie ze tam je unix/linux. Predsa nic nie je 100%. A s tymi virusmi som to cital ako alternativu na webe. Ak je to sranda, tak Vesele Vianoce a Stastlivy Novy Rok !!!!!
        • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 25.12.2011 | 19:07
          WlaSaTy   Návštevník
          Áno, to je pravda. Až na jednu drobnosť. Vírusy sú len podmnožinou, teda časťou škodlivého kódu (mallware). A aj Linux sa dá nakaziť. Stačí keď človek vypne heslá alebo otvorí služby do von a je v dosahu botnetu. Za chvíľu mu to začne kvasiť.
    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 25.12.2011 | 23:27
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Máš už starú/vypálenú baterku, ktorá sa nachádza na matičnej doske tvojho PC a odtiať napája CMOS v ktorej sa nachádza BIOS tvojho PC. Tak, ako to popisuješ vyššie, je to problém CMOS (napájania), alebo mikro-skratu na matičnej doske, spôsobené koróziou spojov na doske ....
      Takže, žiadny "vírus", malware alebo iné masturbácie zo sveta živě.sk. Ak to vieš, vymeň si tú baterečku na matičnej doske za novú ...
      Pekné sviatky.
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 00:23
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        moze slaba baterka sposobovat aj problem s loadom na post message biosu? a nasledne spustenie zavadzaca?
        • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 00:32
          WlaSaTy   Návštevník
          Keď tá baterka neudrží hodnoty nastavení pre BIOS, tak to pri štarte zahlási nejakú chybu a poznámkou : stlač nejakú klávesu aby sa natiahli predvolené hodnoty (setup defaults).

          Ale, bez aspoň približného znenia chyby je zbytočné sa o tom dohadovať. Chalanovi to asi nestojí ani za opísanie alebo odfotenie.
          • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 00:55
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            u mna to praveze nehodi ani chybu, len press tab for display post message or hit delete to enter to the setup.

            problem vsak je, ze nereaguje na ziadnu klavesu az po opakovanom restarte (niekedy az na 20ty tvrdy restart). predtym som odobral RAMku a zdalo sa, ze je to OK, ale zjavne nie ... toto podla mna bude doska asi ... uz ani nie baterka ... ci?
            • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 01:07
              WlaSaTy   Návštevník
              Ty rozumieš oznamovacej vete, či?
              • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 01:26
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                lovencin moj rodny rec :) kedy dame cigu?
                • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 01:34
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Dnes? Budem cca 3 kilometre od práce smerom na juhovýchod.
          • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 14:26
            Peter   Návštevník
            Takze chybu som opisal hned na prvykrat a rad by som supol aj obrazok, ale neviem ako.
            • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 15:39
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Čo je to presne za PC/aký typ ??
              Aký je starý ten PC??
              Operačný systém ??
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 26.12.2011 | 16:39
                Peter   Návštevník
                Intel Duo 2 Core 3 GHz, MB Asus Formula Striker II, grafika Nvidia Qattro FX1700, HDD 2x 1TB monitor iiyama ProliteE2208HDS, vek 3 roky, Kubuntu 11.10, na druhych particiach som mal win7 a win xp, ale z dovodu nefunkcnosti w7, zabudol som heslo do defaultneho usera, som widly nepouzival vobec a neskor som ich cez partition manager sformatoval.
                • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 27.12.2011 | 11:58
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Výborne, takže sme sa konečne pohli. Je to desktop, starý tri roky, a tomu zodpovedá chovanie zdochnutej baterky ako už bolo X-krát spomínané.

                  Ak si ten počítač skladal sám, tak si pozri aká je na doske baterka a vymeň ju pri odpojenej elektrike. Obvykle je to CR 2303 alebo CR 2305 ktorá vyzerá ako 50 centová minca, len strieborná. Ak Ti ten komp skladal niekto iný, tak sa ho opýtaj že či Ti tú baterku nevymení. Inversícia do materiálu je to minimálna keďže táto lítiová baterka obvykle stála do jedného eura a predávali ju v bežnom elektre (zavesená na stojane pri pokladni) alebo v potrebách pre rádioamatérov.
                  • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 27.12.2011 | 14:52
                    Peter   Návštevník
                    To je v pohode, skladal som ho sam, ale trocha som sa prelakol, ked som na nete zbadal, ze to moze byt aj dosledok virusu. Aj mi kamen zo srdca spadol. To je dobre ze win virusy dokazu iba vyvalovat oci na lin systemoch :))) Pekne sviatky Wlasaty :))) P.S. A mas bujnu hrivu :)))
                    • Re: bezpecnost alebo nieco ine ?? 27.12.2011 | 15:25
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Mimochodom, nechcem predbiehať. Ale, existovali koncepty vírusov ktoré dokázali aj BIOS pozmeniť. Akurát sa moc nerozšírili. A Linux sa dá nakaziť tiež, len vírusom asi nie. Všeliaké tie botnety totižto začali vznikať mimo windows. Prvý z nich bol pre unixovú architektúru a v poslednej dobe sa dokonca šíria aj na routeroch. Desktopy ktoré sú dostupné z internetu napríklad cez SSH sú tiež napadnuteľné, ak si dá človek slabé heslo. Alebo, zle nakonfigurovaný web server, či proxy bez ACL dostupné z internetu.To je však iná technológia ako vírusy, teda keď to definujeme podľa slovníka odborníka. Užívateľ nerobí rozdiel medzi slovami vírus a mallware (záškodnícky kód).

                      Tak, či onak, uvidíš po sviatkoch keď vymeníš tú bakterku. Ale, nedávam veľkú šancu inému ako zlej baterke. Posledne som mal v rukách NB (cca 300MHz) ktorý hlásil pri štarte "CMOS checksum error. Press F1 to continue". Ale na ňom tú baterku ja meniť nebudem. Je niekoľko násobne drahšia ako zostatková hodnota toho brm brm.