Nefunkcna aplikacia po instalacii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.01.2012 | 20:20
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Chcem sa opytat, v com moze byt problem, ked nemozem spustit nainstalovanu aplikaciu pod Ubuntu/Kubuntu. Ide o Softmaker Office 2008, ktory som si instaloval s pouzitim prilozeneho scriptu, pri instalacii mi nehlasilo ziadnu chybu, odkazy sa mi normalne pridali mnedzi nainstalovane aplikacie. Ale ked sa to pokusim spustit, nic... ani ziadna chybova hlaska. Skusal som to nainstalovat aj pod /usr, aj pod /home, vysledok bol rovnaky. Nedavno som to instaloval do Ubuntu vo VirtualBoxe (teraz mam Ubuntu priamo na HDD) a nemal som problem, islo to ako hodinky.

Ale spominam si, ze nieco podobne sa mi kedysi stalo aj vo VirtualBoxe, len s inou aplikaciou. Uz neviem, co to konkretne bolo, ale nieco zo standardne nainstalovanych aplikacii.
    • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 11:21
      nahodny   Návštevník
      Skus tu aplikaciu spustit z prikazoveho riadku a mozno ti nieco vypise kde je chyba.
      • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 20:30
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Error while loading shared libraries: libXmu.so
        .6: wrong ELF class: ELFCLASS64
        • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 21:02
          WlaSaTy   Návštevník
          Ozvi sa im na technickú podporu nech Ti dadú vhodnejšie inštalačné médiá.
          • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 21:05
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
            Kto? Ubuntu alebo Softmaker?
            Pod Virtualboxom mi to islo bez problemov. Jediny rozdiel, o ktorom viem, bolo pouzitie zakladneho 32-bitoveho live CD pri instalacii, kym teraz som pouzil alternativne 64-bitove medium. Softmaker Office som instaloval z toho isteho suboru tym istym postupom...
            • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 21:47
              WlaSaTy   Návštevník
              Podľa stránky dodávateľa stojí ten sofware približne 70 Eur.
              • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 21:51
                Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                Verzia 2008 je zadarmo.
                • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 02.01.2012 | 22:02
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Výborne.

                  A čím sa ešte líši spôsob inštalácie? Ja len či si použil verziu toho balíka ktorá je kompatibilná s verziou distribúcie ktorú používaš. Možno je toto dôvodom prečo to dali zdarma a prečo spoplatňujú len posledné verzie.
                  • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 03.01.2012 | 16:07
                    Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                    Nasiel som este deb balik, tak to vecer skusim preinstalovat. Na starsom pocitaci mi to chodi (aj ked som musel kvoli tomu nainstalovat XFCE, lebo pod Unity by som prisiel o nervy). Takze ak mi na notebooku nepojde, zrejme bude problem v kompatibilite...
                    • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 03.01.2012 | 18:52
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ten 32bitový balík si nechcel z toho média skúsiť? Písal si že ten Ti išiel.
                      • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 03.01.2012 | 21:55
                        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                        Ja uz neviem, asi to preinstalujem. Myslel som si, ze 32-bitova aplikacia mi v 64-bitovom systeme pojde, tak ako vo Windows, ale tu to asi neplati, vsak?
                        • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 03.01.2012 | 22:26
                          Avatar mmatko   Používateľ
                          moze ist, ale potrebujes aj prislusne 32-bit kniznice navyse...
                          • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 04.01.2012 | 01:39
                            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                            To keby som vedel, ake mi treba... Ani netusim, ako by sa to dalo zistit.
                            • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 04.01.2012 | 02:13
                              Avatar m4jkl   Používateľ
                              no jednu uz vies, urcite potrebujes libXmu.so
                            • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 04.01.2012 | 12:00
                              WlaSaTy   Návštevník
                              32bit komptibilita je v x86/64 systémoch obvzkle zabezpečená pomocou metabalíku v ktorom sú všetky potrebné knižnice. Neodinštaloval si to kôli miestu? Normálne sa to inštaluje samé.
                              • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 05.01.2012 | 22:21
                                Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                Nie, co nepoznam, do toho obvykle nezasahujem.
                                • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 05.01.2012 | 22:54
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Keď to teda máš, tak sa znovu natíska otázka z pred pár dní:

                                  Ten 32bitový balík si nechcel z toho média skúsiť? Písal si že ten Ti išiel.

                                  Mám taký divný dojem, že ostane aj naďalej nezodpovedaná.
                                  • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 04:05
                                    Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                    Myslis 32-bitove Ubuntu? No ak to nerozchodim na 64-bitovej verzii, tak to asi preinstalujem... niekedy, ked budem mat viac casu...
                                    • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 12:11
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      ved 64 bitovy system je ti dobry hlavne preto ak mas viac ako 4 gb ram, aby ti ich zobralo, ten rozdiel vo vikone podla mna zas az tak revolucny neni
                                      R.K
                                      • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 12:40
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        To chceš povedať že 32bit operačný systém nedokáže využiť 4 a viac GB RAM? Tá limitácia sa netýka x86 alebo Linuxu, ale produktov firmy Microsoft. A o nich sa tu nikto okrem Teba nebaví.

                                        PS.: bežná inštalácia 64bit Linuxovej distribúcie je vo východzom stave plne kompatibilná s 32bit aplikáciami. Takže stačilo len odklepnúť tú 32bit inštalačku.
                                        • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 13:02
                                          Avatar mmatko   Používateľ
                                          bežná inštalácia 64bit Linuxovej distribúcie je vo východzom stave plne kompatibilná s 32bit aplikáciami.
                                          ako ktora - zazil som distribucie s aj bez default 32bit podpory... ale, samozrejme, nie je problem 32bit podporu dinstalovat dodatocne...
                                          • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 13:08
                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                            teraz tomu nechapem, od kedy som prisiel na to ze mam 64 bitovy pc, lebo pri kupe som to ani nezistil, asi po 2 rokoch :D , tak som mal potom skoro stale skoro 64 bitove, a nedavno som si dokupil ramku a mam 6gb , a co viem tak som skusal 32 bitovy system napriklad tiniCore, a ta mi alokovala asi 3600 mb, alebo dako tak pamate, a inde som to neskusal, ja to myslim tak ze napriklad si stiahnem Ubuntu 11.10 32-bit a ked kuknem do system monitor ci tam bude 6 gb alebo do 4gb , jednoduchsie uz to neviem vysvetlit, ale potom nechapem naco by tie MS aplikacie to obmedzenie na velkost pamate mali, ak sa to da aby to bolo teda viac ako 4gb
                                            R.K
                                            • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 13:48
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Limit 4G na operačný systém bol len pokiaľ nebola zapnutá podpora inštrukčnej sady PAE v jadre operačného systému. Tá inštrukčná sada je súčasťou x86 od čias procesora Pentium 1 ktorý bežal na frekvenciách rádovo okolo jednej stovky MHz. Túto sadu nezapínali určité okrajové distribúcie ktoré sú určené ešte pre staršie procesory (ako spomenutý Tiny Core) to pochopiteľne nemali zapnuté. PAE na 32Bit malo limit v stránkovaní pre 4Gb na jeden proces.

                                              PS.: Myslím, že sa táto téma začína zvrhávať na to, ako a prečo sa vyhnúť odporúčanému a najjednoduchšiemu riešeniu ktoré yu padlo už dávno. Veľa zdaru, ja sa odporúčam.
                                              • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 16:51
                                                Avatar default Debian  Používateľ
                                                ale ja som nic take spravit nechcel, zas som na nieco nove prisiel, o tom pae som pocul, ale nikdy som sa tym sam nezaoberal tak som povedal blbost , no :) , bol som presvedceny ze s 32 bytovim jadrom nemozem mat viac ako 4gb ram, dakujem ze si mi ukazal ze to neni pravda, lebo teraz mam sirsie moznosti pri vybere distra :)
                                                R.K
                                        • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 06.01.2012 | 16:45
                                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                          Aha, konecne tomu zacinam rozumiet. Nehovoris o 32-bitovom Ubuntu, ale o tom baliku podporujucom 32-bitove aplikacie. Zrejme ho nemam - a nevsimol som si, ze by som mal pri instalacii taku volbu...
                                          Pozeram help.ubuntu.com, nieco tam o tom pisu, tak to skusim nainstalovat, ked budem mat spusteny Linux.
                      • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 07.01.2012 | 00:30
                        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                        Tak som podla stranky https://help.ubuntu.com/community/32bit_and_64bit#How_to_Check nainstaloval balik ia32-libs... a nic... pri pokuse o instalaciu Softmaker Office mi Centrum SW stale pise:

                        Nesprávna architektúra "i386"

                        Chcel som to skusit este s pomocou getlibs, ale tento balik samotny sa mi nepodarilo nainstalovat...
                        • Re: Nefunkcna aplikacia po instalacii 07.01.2012 | 00:39
                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                          A mam to... Problem bol v tom, ze sa ako stary Windowsak prilis spolieham na GUI. Pod Centrom SW to nejde, ale v prikazovom riadku som zadal najprv sudo dpkg -i getlibs-all.deb a ked to preslo, tak som teda skusil sudo dpkg -i softmaker-office-2008_i386.deb. Krasne hladko nainstalovane! :-)

                          Vdaka za pomoc.