Arch Linux pad systemu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.01.2012 | 15:33
Avatar juray ArchLinux  Používateľ
Ahojte,

pred par dnami mi nechutne padol system. Stalo sa mi to za rok co mam nainstalovany Arch niekolko krat (mozno 5 krat). Netusim co tieto pady sposobuje a neviem ich ani nasimulovat. System zamrzne, zhodi Gnome a vypise neake hlasenia na celu obrazovku. Kurzor mysi pritom ostane vykresleny a kontrolka zapnuteho Caps Lock blika.
Neviem, kde by som ten vypis v systeme nasiel v neakom subore, tak som ho nafotil.
Tu je link

http://www.ulozto.sk/12563288/screen-photos-tar-gz

uname:

2.6.36-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri Dec 10 20:32:37 CET 2010 x86_64 Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 370 @ 2.40GHz GenuineIntel GNU/Linux

Dakujem za pomoc. J.

    • Re: Arch Linux pad systemu 15.01.2012 | 22:52
      WlaSaTy   Návštevník
      Neprehrieva sa Ti ten notebook?
      • Re: Arch Linux pad systemu 15.01.2012 | 23:01
        Avatar juray ArchLinux  Používateľ
        oproti notbooku ktory som mal pred tym (hp nx7400) je hlucnejsi a viac hreje. teraz conky ukazuje 44 °C. Vtedy co padol som mal pusteny openoffice, chrome, ....
        aka teplota uz moze byt kriticka?
        prosim ta nevies kde v sa systeme uklada ten errorlog, ktory som nafotil?
        • Re: Arch Linux pad systemu 15.01.2012 | 23:48
          WlaSaTy   Návštevník
          Logy sú v /var/log. Skusil si memtest alebo iné stress testy?
    • Re: Arch Linux pad systemu 16.01.2012 | 02:51
      johnny   Návštevník
      Skúšal si: #pacman -Syu ?, lebo možno to bol len bug a už je opravený.
      Skúšal si memtest ?, lebo máš možno pamäťový modul chybný.

    • Re: Arch Linux pad systemu 16.01.2012 | 10:16
      Peter S.   Návštevník
      intel grafika?
      Tiež mám intel + arch linux a mám problémy s 3D akcelerovanými window managermi (=KDE4), s openboxom a icewm mi to funguje ako má...
      Takže aj toto môže byť vo veci
      • Re: Arch Linux pad systemu 16.01.2012 | 21:22
        Avatar juray ArchLinux  Používateľ
        Je to notebook Lenovo IdeaPad v460. Mam dve grafiky NVIDIA GeForce 310M + Intel HD Graphics. pouzivam iba intel koli spotrebe ale teraz som si pozrel lsmod a tusim tam mam natiahnute aj nvidia drivre. Pouzivam stare Gnome 2.32.1 bez Compitz.

        Skusim najprv ten update systemu, potom stress testy. Vyhradim si na to tento vikend a potom dam vediet. Poradte mi prosim program na kontrolu pevneho disku. Mam podozrenie ze mam cosi z HDD aj ked funguje, ale uz ked som instaloval archa tak mi nesedeli hranice jednotlivych particii. cfdisk sa mi ani nechcel spustit ale nakoniec som to zinstaloval aj s XP uspesne. Snazil som sa o jednoduchu a funkcnu instalaciu. Myslel som si, ze sa mi to podarilo, pretoze on zavedenia Linuxu do kompu ho vyuzivam 100% ako primarny system. Vsetko funguje OK az na tie ojedinele pady (fakt ojedinele). Inak XP mi padaju do modra este horsie ked idem na disk D (NTFS). Arch je oproti tomu o dost stabilnejsi.

        ...od kedy som zalozil tuto temu, system nepadol. Kontroloval som teplotu pri beznej praci ale nad 52 stupnov som sa nedostal...
        • Re: Arch Linux pad systemu 16.01.2012 | 21:36
          WlaSaTy   Návštevník
          Životnosť a chybovosť pevného disku stačí pozrieť v S.M.A.R.T. Otázka či to podporujú aj SSD je mimo.
        • Re: Arch Linux pad systemu 17.01.2012 | 00:25
          Peter S.   Návštevník
          intel spomínam preto lebo na obrázku 1253 sa dole spomína intel a prepínanie do textovej konzoly... podľa mna stále môže byť problém tu

          čo sa týka problémov s diskami, skus pozrieť logy (cat /var/log/errors.log + prípadne kernel.log -tento bude obšírnejší.) Ak mávaš problém s diskom tak tam by mohlo niečo byť.

          Ďalší symptom je prepnutie filesystému do readonly stavu - to si niekedy ani nemusíš všimnúť, a dalej, pri boote ta môže požiadať manuálne fixnut filesystémy.

          Čo sa týka konkrétneho programu na kontrolu disku (asi myslíš fyzického povrchu) - tak to nemám šajnu

          s tým cfdiskom je to zaujímavé. Mohol by si ešte manuálne dať skontrolovať všetky filesystémy, pravdepodobne z livecd...
        • Re: Arch Linux pad systemu 17.01.2012 | 00:36
          johnny   Návštevník
          Tento tvoj problém nemá nič spoločné s chybou disku. A k tej chybe hraníc disku cfdisk, táto chyba sa stáva bežne, je to spôsobené tým, že disk rozdeľuješ v rôznych OS, nabudúce rozdeľuj iba v jednom a už sa ti to nestane. Ja som túto chybu spozoroval už X krát, ale nechcelo sa mi zisťovať, že či to spôsobuje XP,buntu, alebo debian.
    • Re: Arch Linux pad systemu 17.01.2012 | 01:27
      johnny   Návštevník
      podla toho čo som sa dočítal na internete bol tento bug v 2.6.37 opraveny.