problem z jasom displeja

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.07.2012 | 11:47
tommmmm   Návštevník
Mam Lenovo E520 a nainštaloval som Ubuntu 12.04 všetko šlape aj AMD grafiku som rozchodil ale mam problém z jasom že displej nie je taky svetly ako vo windowse. V nastaveniach mam jas na max. a skúšal som ho nastaviť aj cez tento prikaz: xrandr --output LVDS1 --brightness 1.0
ale stale to nieje take ako vo windowse a dosť mi to vadi a som z toho len znechutený.
Tiež som googlil 3h a nič :-(
diki za každu radu
    • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 15:34
      WlaSaTy   Návštevník
      Myslíš jas alebo podsvietenie?
      • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 15:44
        tommmmm   Návštevník
        myslim podsvietenie čo sa da regulovať ked dam fn+niečo (u mna fn+f7/f8)
        • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 16:10
          WlaSaTy   Návštevník
          xbacklight -set 100
          • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 16:22
            tommmmm   Návštevník
            žiadna zmena
            • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 16:47
              WlaSaTy   Návštevník
              A vypísalo to vôbec niečo?
              • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 20:25
                tommmmm   Návštevník
                ten príkaz funguje ale je to nedostatočne. Vyzera to asi tak ako keby si dal na monitor tmavu fóliu. A ked prepnem do windowsu tak to vyzera ako keby si ju odlepil. :-)
                • Re: problem z jasom displeja 27.07.2012 | 21:38
                  WlaSaTy   Návštevník
                  A keď zakryješ senzor podsvietenia (ambient light sensor), tak sa niečo zmení?
                  • Re: problem z jasom displeja 28.07.2012 | 13:56
                    tommmmm   Návštevník
                    notebooky žiadne senzory podsvietenia nemaju
                    • Re: problem z jasom displeja 28.07.2012 | 15:39
                      tommmmm   Návštevník
                      ...aspon nie ten môj
                      • Re: problem z jasom displeja 29.07.2012 | 14:12
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Majú. Niektoré to majú ako osve kukátko a niektorým to zabezpečuje webkamerka.

                        Inak, ma len zaujímalo či to aspoň trochu funguje keďže z toho popisu nie je jasné či sa to podsvietenie naozaj aj zaplo, ale ostalo obmedzené určitou hodnotou vzhľadom na okolité podmienky alebo šetrenie elektrikou ak nie je notebook zapojený na napájanie. Linux totižto štandardne nekazí oči tým že by nehal zbytočne silné svetlo. V iných OS bolo takéto chovanie treba zapnúť.

                        Ono, je možné aj že ACPI tabuľka z BIOSu (ehm. EFI) má zle nastavený limit. Skúsil si aj update systému?
        • Re: problem z jasom displeja 31.07.2012 | 16:13
          Avatar vojto   Používateľ
          Podľa lenovo fóra je problém aj vo Win7, nie len v linux-e. Podľa neho je potrebný upgrade BIOSu a tiež video driveru - platí pre Win. Keďže tebe to vo Win ide, BIOS by mal byť ošetrený. Takže treba skúsiť updatnúť jadro (linux kernel) a grafický ovládač na najnovšie. Čo tam máš za HW - hybrid grafiku? V ktorej ti to nefunguje? V diskrétnej či integrovanej Intel?

          Dá sa podsvietenie vôbec v tvojom aktuálnom Ubuntu prostredí meniť? Stmavuje aspoň?

          Niektoré moje otázky sa navzájom vylučujú. Na každú je vhodné odpovedať osobitne.