Linux a RAW

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.11.2012 | 01:26
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
Pred pár rokmi som používal aktívne Linux (openSUSE, Debian a Ubuntu) a chcel by som sa tomu začať venovať znovu aktívne. Prispieval som do fóra recenziami Linux distier z pohľadu bežného užívateľa a aj samoinštalačným skriptom na zautomatizovanie inštalácie potrebných balíkov v Ubuntu:

Ubuntu Feisty -> Autoinštalačný skript balíkov

Keďže som kus za ten čas stratil prehľad (cez 4 roky som mino Linuxu), zadšej som založil nové vlákno. Chcel by som znovu obnoviť môj skript a po tom ako som začal fotiť obohatiť ho o programy potrebné na editáciu fotiek. Nejde mi o GIMP a podobné programy, ale najmä o úpravu a vyvolanie fotiek z RAWka.

Ale k veci, máte niekto skúsenosti z rozbehaním Adobe Photoshop Lightroom pod Linuxom? Zháňam info predbežne, keďže ešte nemám nahodený Linux. VirtuaBox kus vylučujem lebo už teraz mi Lightroom dáva zabrať len dvojročnému booku pod Windows 7kou, ale jeden nikdy nevie.

Našiel som ešte jeden opensource soft na rawká ale nepoznám ho:

darktable

Ďakujem vopred za akékoľvek info a teším sa na staronovú spoluprácu ;)
    • Re: Linux a RAW 15.11.2012 | 08:17
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pouzival som bibble pro (potom aftershot) a teraz som velmi spokojny s lightroomom (ale to je uz iny OS).
      ostaten open source nahrady staly sa staru belu.
    • Re: Linux a RAW 15.11.2012 | 15:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Takže "problém" vyriešený, dostal som tip na AfterShot vyzerá viac než sľubne. Je síce platený ale podľa toho čo som skúšal a porovnával s oss softom najmä s Darktable a RawTherapee, jednoznačne je najlepší keď ho porovnávam s Adobe Lightroomom. Uploadol som cez ftpčko aj nefunkčný Lightroom pod Wine, ktorý mi nezobrazoval fotografie:

      Aftershot
      Lightroom
      • Re: Linux a RAW 16.11.2012 | 21:48
        tomari   Návštevník
        skus rawstudio
        • Re: Linux a RAW 17.11.2012 | 19:02
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Rawstudio má veľmi obmedzené možnosti čo som pozeral, podarilo sa mi dnes rozbehať pod Wine aj Adobe Lightroom,,,
      • Re: Linux a RAW 19.11.2012 | 19:49
        Avatar vojto   Používateľ
        Nepoužívam to, ale viem, že to funguje. RAW import tool v digikam. Článok nájdeš tu: RAW Magic a mozno aj jeho autorka Carla Schroder by ti vedela pomôcť, ak budeš mať otázky.
        Tiež krátky popis je tuto. digikam je opensource - zadarmo. Používajú ho aj profesionálni fotografi. Je už niekoľko rokov veľmi aktívne vyvýjaný.

        V odkazoch treba dať vyhľadať slovo RAW a máš ...
        • Re: Linux a RAW 19.11.2012 | 23:03
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Ďakujem za reakciu, hľadal som niečo lepšie integrované s GTK a GNOME, preto je RawTherapee z mojej strany vhodnejší ako DigiKam.
          • Re: Linux a RAW 25.11.2012 | 16:51
            Avatar juray ArchLinux  Používateľ
            Pozri aj toto ci ti nepomoze: UFRaw