F17 old gnome

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.12.2012 | 13:35
vladis   Návštevník
Zdravím mohol by mi niekto dať radu ako by som nainštaloval do Fedora 17 gnome classic (gnome 2.x) .
V F17 je default gnome 3 ktoré mi maximálne vadí.
Vopred ďakujem za pomoc.
    • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 13:38
      Avatar default Debian  Používateľ
      Gnome classic sa už nevyvíja, čo tak skúsiť fork mate?(Fork znamená, že je to volné pokračovanie gnome2 , nejak sa nepridávajú funkcie, skôr ide o udržiavanie systému vo funkčnom stave) link

      Vystrihnutý návod:
      su -c "yum install http://dl.dropbox.com/u/49862637/Mate-desktop/fedora_17/mate-desktop-fedora/noarch/mate-desktop-release-17-1.fc17.noarch.rpm"
      
      su -c "yum groupinstall MATE-Desktop"
      


      Ináč aj xfce je super prostredie, podľa mňa už aj lepšie ako bolo gnome2 , je podobného charakteru.
      R.K
      • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 13:51
        vladis   Návštevník
        No skúsim teda ''fork mate'' ešte som o tom nepočul. Predtým som fungoval nieaký dlhší čas na Ubuntu no to ma akosi sklamalo v poslednej dobe.
        Tak som skúsil Fedoru už dlhší čas ma lákalo vyskúšať.
        A súhlasím Xfce je v pohode prostredie ale niektoré veci mi naňom ešte dosť vadili čo už dávno napr. v gnome fungovali bezproblémove.
        • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 13:53
          Avatar default Debian  Používateľ
          Medzitým vyšli nové verzie ;) , ale ako chceš, mate je na prvý pohľad úplne ako staré gnome2 , len sa inak volajú niektoré programy.
          R.K
          • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 13:57
            vladis   Návštevník
            Však môžem skúsiť aj Xfce možno ma naozaj chytí :)
            Ešte musím zistiť či mi ide 3D akcelerácia. Ale zrejme asi nie lebo pri presúvaní okna to má trhavé pohyby.
            • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:00
              Avatar default Debian  Používateľ
              Samotnú 3D akceleráciu nepoznáš takýmto spôsobom, trhané pohyby okna sú spôsobené len tým, že sa ti o to nestará žiadny program, alebo je niečo s driverom. Takže pekne po poriadku, akú máš grafickú kartu? Aktuálne prostredie?
              R.K
              • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:05
                vladis   Návštevník
                Ok :)
                Takže grafická karta je Ati Radeon HD4200 series. Aktuálne prostredie je Gnome 3 no už sa mi inštaluje mate desktop.
                Ale myslím si, že driver bude treba nainštalovať. Lebo aj pri Ubuntu som to potreboval.
                • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:16
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  Áno bude, vzhľadom k tomu, že fedora predvolene distribuuje len opensource software, predtým si mal asi v ubuntu propertiálny catalyst driver, však?
                  R.K
                  • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:18
                    vladis   Návštevník
                    No najprv mi nešiel catalyst pretože mi celé ubuntu sekalo no neskôr to išlo takže máš pravdu :)

                    Vedel by si mi teda poradiť ako na to vo Fedore ?
                    • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:31
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Máš 32 , alebo 64 bitový systém?
                      R.K
                      • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:36
                        vladis   Návštevník
                        32 bitový mám
                        • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:47
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          Neviem ani čo to máš či desktop, alebo laptop, tak použi toto vyhladávanie tu a zisti aké sú pre tvoju kartu drivere, ak to nenájde žiadne tak to znamená, že budeš potrebovať catalyst legacy, tu na tomto fóre som našiel vetu, ktorá to potvrdzuje:
                          in F17 all HD4xxx and below are unsupported
                          R.K
                          • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:52
                            vladis   Návštevník
                            Počkaj správne to chápem, že pod F17 mi nepôjde moja grafika ?
                            • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 14:54
                              Avatar default Debian  Používateľ
                              Nie, takto, existujú 2 catalyst drivre: normálny a legacy , ten normálny je pre najnovšie karty až po nejakú sériu, a legacy pre staré karty, a ja sa práve snažím zistiť, ktorý je pre teba, ale podľa všetkého to vyzerá na legacy.
                              R.K
                              • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 15:08
                                vladis   Návštevník
                                Jáj tak :)
                                No momentálne dávam updaty na systém možno aj tam sa niečo nájde pre grafiku aj keď si to nemyslím ale človek nikdy nevie :)
                                • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 15:13
                                  Avatar default Debian  Používateľ
                                  Nebude to tam, vzhľadom na to, že fedora je v základe slobodná, tie neslobodné drivre tam dostaneš jedine skrz repozitár, alebo stiahnutím priamo inštalačky, momentálne bežíš na niečom slobodnom, asi radeon driver .
                                  R.K
                                  • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 15:41
                                    vladis   Návštevník
                                    Takže vieš mi poradiť nieaký konkrétny postup ?
                                    • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 15:59
                                      vladis   Návštevník
                                      No som z tej Fedory mimo nejde mi ani programy stiahnúť a nainštalovať :/ A updaty mi nainštalovalo v pohode .
                                      • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:03
                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                        Čo to konkrétne znamená "nejde mi ani programy stiahnúť a nainštalovať"
                                        R.K
                                    • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:02
                                      Avatar default Debian  Používateľ
                                      Návod som nenašiel, takže ma len napadá, pridať repozitár:
                                      yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

                                      a potom dať:
                                       yum search catalyst

                                      skús tam v tom výpise nájst niečo také, že:

                                      akmod-catalyst-legacy.i686
                                      R.K
                                      • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:11
                                        vladis   Návštevník
                                        Jedine takéto čosi som tam našiel :
                                        akmod-catalyst-legacy.x86_64 : Akmod package for catalyst-legacy kernel
                                        • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:33
                                          vladis   Návštevník
                                          Ale nejde mi ani nič nainšťalovať :/
                                          Ani len codeci na prehrávanie hudby robí to a potom mi vypíše chybnú hlášku .
                                          • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:37
                                            Avatar default Debian  Používateľ
                                            Mohol by si byť konkrétnejší?
                                            R.K
                                          • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 18:17
                                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                            Ahoj.

                                            Vlado, keď napíšeš v termináli príkaz:
                                            uname -r
                                            čo Ti vypíše presne.
                                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                        • Re: F17 old gnome 26.12.2012 | 16:36
                                          Avatar default Debian  Používateľ
                                          no, toho som sa bál, je to 64-bit, zatiaľ , čo ty máš 32-bitový systém, 32-bitovú variantu obsahovala stará fedora 16, tak neviem teraz celkom ako to spraviť, nechcem aby som niečo rozhasil. Jedine ma napadá použiť toto je to ževraj aj pre 32 aj 64 bit. Ale radšej by som si dal poradiť od dakoho kto do tohto viac vidí, napríklad dedoedo by mohol vedieť.
                                          R.K
    • Re: Fedora pomoc - všeobecne 26.12.2012 | 18:22
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Ak máš problém s Fedora Linuxom a máš svoju email, tak mi napíš na moju adresu:
      edosurina@gmail.com

      Je to rýchlejšia komunikácia, pretože Ty budeš potrebovať asi podrobnejšie rozumy, tak toľko ...


      dodoedo
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Fedora pomoc - všeobecne 27.12.2012 | 00:45
        vladiss   Návštevník
        Takže problém s nefunkčnými efektami vo Fedora 17 je vyriešený vďaka uživatelovi dodoedo.
        Stačilo len odinštalovať compiz fusion a všetko sa rozbehlo tak ako malo.

        Vďaka všetkým za ochotu :)
        • Re: Fedora pomoc - všeobecne 27.12.2012 | 00:48
          Avatar Vladimír Fedora 17  Používateľ
          pardón nie odinštalovať ale DOINŠTALOVAŤ
          Ak mi nemáš čo povedať, tak mi radšej nehovor nič...
        • Re: Fedora pomoc - všeobecne 27.12.2012 | 01:22
          Avatar default Debian  Používateľ
          To je všetko, a čo drivre? Naschvál som na to šiel postupne, ale aj tak mi nejde do hlavy ako to, že ti v gnome3 trhali tie okná keď g3 má svoj vlastný compozitor, ktorý má predvolene nastavenú vertikálnu synchronizáciu. Ale akože ak ti výkon opensource drivrov stačí tak nič nenamietam.
          R.K
          • Re: Fedora pomoc - všeobecne 27.12.2012 | 15:11
            Avatar Vladimír Fedora 17  Používateľ
            Neviem prečo trhali no teraz mám Mate Desktop a doinštaloval som compiz fusion a proste efekty idú.
            A to či mi výkon tých driverov bude stačiť zistím asi až časom.
            Zatial som milo prekvapený keďže rýchlosť a svižnosť Fedory sa nedá porovnať s Ubuntu no uvidím časom ako to pôjde.
            Ak mi nemáš čo povedať, tak mi radšej nehovor nič...
            • Re: Fedora pomoc - všeobecne 27.12.2012 | 17:27
              Avatar default Debian  Používateľ
              Trhali preto, lebo si nemal program, ktorý by sa postaral o to aby netrhali, ten compiz okrem efektov sa zvláda starať aj práve o tú synchronizáciu okien, dokážu to aj iné programy. Compiz je teda správca okien a správca efektov v jednom, a ešte má aj navyše nejaké funkcie. Pre výpočty týchto grafických operácii vzhladom, k tomu že ide o 3D - opengl manager, je použitá grafická karta - resp. jej vlastný procesor , a nie bežný CPU . Ide o to, že slobodné ovládače nedosahujú taký výkon ako propertiálne, preto som začal najprv s riešením ovládačov, ale ak ti to stačí tak ako som už vravel nevidím v tom problém. Len keby si neskôr hral nejaké 3D hry, alebo riešil niečo viac náročné pre grafiku, budeš vedieť kde je problém ;) , ale na kancelársku prácu to stačí.
              R.K
            • Re: Fedora pomoc - všeobecne 04.01.2013 | 09:13
              mascoo   Návštevník
              tak ubuntu zas nemožno odrovnávať , je to dobré a kvalitné distro na mojom pc šlape rýchlo stabilne a nič netrhá a to tam mám rôzne efekty spustené a podobne plus šlapem na unity a všetko je bezproblémové . ináč to mate je tiež super , v minte som ho používal .
              • Re: Fedora pomoc - všeobecne 04.01.2013 | 11:01
                Avatar default Debian  Používateľ
                Pochop, že je buď chyba v ovládačoch, alebo v programe, ktorý sa stará o vertikálnu synchronizáciu, alebo oboje. On má teraz compiz, unity čo používaš je len plugin do compizu. To čo compiz je a čo robí som tu už písal.A ja ubuntu tiež nemám rád, pre viacej dôvodov, nielen pre funkčné.
                R.K