Linux vo Windows

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.01.2013 | 19:07
Loko   Návštevník
Ahojte chcel by som si skusit linux ale nechcem ho instalovat popri Windows(pre istotu) poradite mi nejaky virtualny stroj ktory ked mam radeon bude mat aj v nom radeon pre win xp. Dakujem
    • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 19:12
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      V podstate sú dve možnosti.
      1) Virtualbox - nainštalovať Linux vo Virtualboxe
      2) WUBI - je to aplikácia, ktorá umožní nainštalovať Ubuntu do Windows ako bežnú WIn-aplikáciu. Čiže rovnakým spôsobom sa potom aj odinštaluje. Cez WUBI sa Ubuntu nainštaluje na virtuálny disk. Pri štarte PC si budeš môcť vybrať OS.
      • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 19:23
        Loko   Návštevník
        Skusal som vitual box ale ked vojde do priecinka o systeme pise to ze mam graficku kartu vesa: Oracle VM VirtualBox VBE Adapter
        ale ja mam radeon hd 4670 ako nastavim aby mi to ukazovalo moju graf. kartu?
        • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 19:35
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          Ukazuje ti názov slobodného ovládača v Ubuntu. Pokiaľ systém beží dobre, tak to netreba riešiť.
          • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 19:38
            Loko   Návštevník
            tiez mi ukazuje 128 Mb video pamate ale ja mam 512Mb .
            • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 19:42
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
              Treba si uvedomiť, že spúšťaš Ubuntu vo Virtualboxe, tam si zadával koľko pamäte uvolníš na systém a vyberal si aj veľkosť virtuálneho pevného disku. Tieto údaje sú teraz skreslené, tiež ti môže ukazovať, že tvoj HDD má len 10 GB ( ak si túto veľkosť vyčlenil.
              • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 20:13
                Loko   Návštevník
                Takze sa pouziva moj radeon s 512Mb pamatou ale ukazuje to len 128Mb?
                • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 20:17
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Stroje bežiace pod Virtualbox-om robia na virtuálnom železe. Takže, nemajú dôvod ukazovať fuzické železo.

                  A koľko si si nastavil prostriedkov, toľko si tomu stroju dal. Aj počet CPU.
                  • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 20:23
                    Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                    Čo sa týka grafických kariet, tak v Linuxe to funguje trochu inak. Prečítaj si TOTO
                    • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 21:10
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Nabudúce sa najprv zamysli.

                      A za domácu úlohu si nájdi, že ako by mal stroj bežiaci vo virtualbox-e poskytovať priamy prístup na fyzickú grafickú kartu ak je táto karta už použitá v Hypervízore. Najmä ak toto nepodporuje ani virtualbox a ani grafická karta.
    • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 21:00
      Avatar default Debian  Používateľ
      Vo virtual boxe nemáš fyzický hardware, nemôžeš použiť radeon ovládače, lebo tie vo virtualboxe priamo nefigurujú, virtualbox, ako keby vytvoril novú grafickú, ktorá používa , ale už až za virtualboxom tú fyzickú, ale programy vo vnútri to nepoznajú, ale veľkosť tej videopamäte ide zvýšiť v nastaveniach príslušného stroja, ale ovládače máš na výber iba: vesa a virtualboxové . Preto ak chceš aby to bolo reálne použi ten wubi, pri ubuntu distrách.Ten sa dá stiahnuť ako samostatná aplikácia, ale nachádza sa aj na vypálených ubuntu cd. Pri tomto riešení sa ubuntu fyzicky nainštaluje, a bude vedla windows. Od normálnej inštalácie sa to líši len v tom, že to ubuntu sa dá na disk ku windowsu, ale s diskom ti to nespraví nič, bude sa chovať ako aplikácia vo windowse, ktorú budeš môcť kedykoľvek odstrániť.
      R.K
    • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 21:29
      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
      Este si treba uvedomit, ze vo VirtualBoxe nevyuzijes plne moznosti svojho hardveru, takze Linux neuvidis v plnej krase. Ak to s nim myslis vazne, najlepsie je nainstalovat si ho priamo na disk ako druhy operacny system popri Windows. Nepoznam Wubi, neviem, ake ma ten moznosti oproti VirtualBoxu.

      Dalsia moznost, ako si Linux vyskusat, je spustit ho z Live CD. Bude to trochu pomalsie, pretoze nacitavanie systemu z CD trva dlhsie ako z HDD, ale vyhodou je, ze si to "osahas" bez toho, aby si cokolvek instaloval. Takto si mozes napriklad porovnat niekolko distribucii a grafickych prostredi a vybrat si, ktore Ti viac sadne. Vyhodou aj nevyhodou zaroven je, ze po restarte pocitaca je to "fuc". A na CD je samozrejme menej miesta, takze tam napriklad nebudes mat plnu lokalizaciu do slovenciny a pod.
      • Re: Linux vo Windows 26.01.2013 | 21:35
        Avatar default Debian  Používateľ
        A nevyskúša všetky ovládače od grafiky.
        R.K
      • Re: Linux vo Windows 27.01.2013 | 14:18
        pistal   Návštevník
        >Dalsia moznost, ako si Linux vyskusat, je spustit ho z Live CD
        alebo z live USB flesky