Zalohovanie linuxu + windows

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.02.2013 | 15:47
patricius15   Návštevník
Zdravím.Rád by som si spravil zalohu z linuxu, (ubuntu2.32.0) na externý hardisk.kvoli celkovemu sformatovaniu disku,kvoli mrznutiu sedmičky a jej naslednej nefunkčnosti ,ale mam pár otázok:
1, ako spraviť zálohu
2, chcem tam mat aj wistu aj linux(vistu kvoli programom na rysovanie) alebo viete mi podavat ci mi pojde oracle na linuxe lebo doteraz to nemožem spustiť.
3.ak nainstalujem vistu,potom ako spustit svoju verziu linuxu alebo staci ho spustit z externého disku
Pomohol by niejaky návod nato.
Použil som hladanie ale na vsetky otazky tam nebola odpoved,ak ano kludne ma tam presunte,
Ďakujem
    • Re: Zalohovanie linuxu + windows 14.02.2013 | 16:05
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      0) Nemáš Ubuntu 2.32.0. To je verzia Gnome. Neviem v akej presne verzii Ubuntu to je, no dal by som už niečo novšie.
      1) Presuň všetko dôležité preč - na internet, externý HDD, na iný PC, ak je toho málo tak na dropbox...
      2) Oracle na Linuxe? A prečo sa nespýtaš, či pôjde Adobe? Bez názvu produktu ti ťažko niekto povie čo sa dá a čo nedá.
      3) Ak chceš formátovať, tak naformátuj, na jednu partíciu daj Vistu, na inú partíciu vybranú distribúciu Linuxu a ak si urobíš ešte disk na zálohy, filmy atď, bude to fajn.
      • Re: Zalohovanie linuxu + windows 14.02.2013 | 16:14
        patricius15   Návštevník
        0,mas pravdu zle som si to zapametal
        1, doležité veci som už presunul,teraz chce spraviť zálohu linuxu a potom jeho opetovne nahratie( v návode sa to riesi cez particie a ja by som to rad dal na externy disk,tak by mi pomohol navod ako to mam spraviť
        2,oracle vm virtual box
        3´tak to chcem aj spravit
        dakujem
        • Re: Zalohovanie linuxu + windows 14.02.2013 | 16:34
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          0) nič sa nedeje. určite to ale nezálohuj, daj systém nanovo, stiahni nové ISO a napáľ či nahoď cez USB kľúč
          1) tak presuň aj odtiaľ. Dá sa to aj cez ľubovoľné LiveCD
          2) funguje bez problémov
    • Re: Zalohovanie linuxu + windows 15.02.2013 | 09:33
      pistal   Návštevník
      1. pred novou instalaciou linuxu robim zalohu z linuxu ako root
      a., W7 system disk cez dd (aj ked ma cca 30GB)
      b., z linuxu zalohujem len adresare
      /etc - kvoli paranoidnosti
      /var/log kvoli poriadku
      /root
      /home (cely linux mam na jednej particii)
      po nainstalovani a nakonfigurovani noveho linuxu iba skopirujem obsah home a root
      Data mam na inych diskoch/particiach - tie zalohujem na externe disky (USB)
    • Re: Zalohovanie linuxu + windows 15.02.2013 | 19:45
      Avatar vojto   Používateľ
      Všeobecné návody na zálohu systému síce existujú, ale každý si nakoniec musí zálohu urobiť po svojom, úplne unikátne. Jedno univerzálne riešenie pre všetkých neexistuje. Začni tým, že si napíšeš, ktoré programy/nastavenia/adresáre by si si chcel uchovať. Stano síce radí, že namiesto starého GNU/Linuxu treba dať nové distro, ale to tiež vždy nerieši situáciu. Niekedy majú ľudia SW príp. HW, ktorý beží naozaj iba so starými knižnicami/programami.

      No ak to nie je tvoj prípad a tvoj HW to zvláda, tak upgrade distribúcie na nejaké LTS Ubuntu 12.04 je dobrá vec. Pri inštalácii Oracle Virtual Boxu treba postupovať podľa návodu. Nemôže sa ti to nepodariť. Dobre si pozri aj nutné podmienky pre inštaláciu.
      • Re: Zalohovanie linuxu + windows 19.02.2013 | 23:52
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        návod na virtualbox? sudo apt-get install virtualbox, nič viac :)

        niekedy je ale trochu problém s internetovým pripojením. riešim cez nastavenie ako bridge a prehodenie na eth1.