Vycistenie disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.04.2013 | 21:20
Jozef   Návštevník
Dobrý deň!
Viem, že sa to tu už riešilo no mám nainštalované Lubuntu už asi 3 mesiace a znateľne sa spomalilo (IBM A31-na začiatku to zvládal dobre, ale teraz aj štart je pomalší, aj celkovo systém).
Tu http://linuxos.sk/forum/12403/index.html píše p. Igor Hlina, že ...Linuxu proste neklesa vykon, kym root disk nezaplnis na viac ako 80%, potom uz zacne dochadzat k fragmentacii... , áno mám disk zaplnený na 98% :D ale ja netuším čo mám vymazať. Keďže mám malý disk pre Lubuntu som vyhradil 9GB+1GB Swap. Po nainštalovaní bolo zabraté už neviem koľko, ale isto do 6GB. Dáta (video,foto, dokumenty) mám na druhej partícii takže tým to nie je. Mal som voľné 5MB a po apt-get clean sa to zdvihlo na 105MB, ale to je všetko. Čo môžem všetko vymazať?
Vopred vďaka :)
    • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 21:33
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Predpokladám, že máš HDD rozdelený na / a /Home. Ak nie, tak si v prvom rade pozri do svoje priečinky kde sťahuješ Home/Download (Domov/Stiahnuté) a vymaž príp si premiestni jeho obsah na iný hdd. Môžeš si nainštalovať aj napr. tweak a nom je pekne vidieť kde máš rezervy.
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 22:31
        Jozef   Návštevník
        Lubuntu je môj prvý linux (chystám sa na LDP možno sa niečo užitočné dozviem :P), na ktorom normálne bežím (keď neberiem do úvahy márne pokusy s ostatnými distribúciami) takže žiadne zložité rozdeľovanie HDD sa nekonalo :
        /dev/sda1- Win XP -15GB
        /dev/sda2- neviem čo ale v popise je W95 Ext´d (LBA) [asi rozšírený oddiel, či?]
        /dev/sda5 -celé Lubuntu -9GB-ext3
        /dev/sda6 - Swap -1GB
        /dev/sda7 -data-ntfs
        Preberanie prázdne,kôš prázdny.
        Momentálne som robil v Gimpe a zostalo tam 68KB chudák vyhadzoval nejaké errory :D . Ten tweak vyskúšam ak sa bude mať kde stiahnuť :DD, to isté s boabab.
        • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:01
          WlaSaTy   Návštevník
          Odkiaľ chceš sťahovať program baobab?
          • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:44
            Jozef   Návštevník
            No šak synaptic, aj ten si ho sťahuje na disk, či?
    • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 22:01
      WlaSaTy   Návštevník
      Spusti program baobab a pozri sa na zaplnenie systému. Odhadujem, že môžeš mať nejaké veci v TMP priečinkoch, zbytočne veľkú cache vo FF a podobne.
      • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:43
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        Najviac miesta zaberajú staré nepotrebné jadrá. Tie môžeš tiež poodstraňovať buď cez už spomínaný Ubuntu tweak, alebo cez Synaptic. Ja bežne používam na poodstraňovanie nepotrebných balíkov a prečistenie systému terminál: sudo apt-get autoremove
        • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:48
          Jozef   Návštevník
          Jdro sa aktualizuje spolu so systémom? Som si myslel že nie a keď som sa ho ešte na ubuntu pokúšal aktualizovať tak to dobadlo reinštalom systému :D ale inštalácia ubuntu je úplne o niečom inom ako win takže pohoda...
          • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:50
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Áno, jadrá sa aktualizujú so systémom. Keď sa napr. pozrieš do synapticu/ Ubuntu Tweak, tak tam ich bude až-až. Samozrejme, ručná aktualizácia jadra je už niečo úplne iné. S týmto ani ja neexperimentujem. :)
            • Re: Vycistenie disku 08.04.2013 | 23:55
              Jozef   Návštevník
              OK vdaka moc za pomoc zajtra poskúšam :)
              • Re: Vycistenie disku 09.04.2013 | 18:25
                Jozef   Návštevník
                Aj by som to vyskúšal, ale nemôžem ho spustiť. Vyberiem Lubuntu a pri bootovani to vždy sekne tu: http://s22.postimg.org/dfuytoa69/IMAG0178.jpg. Ako prosím Vás zistím, že prečo?
                Predtým zamrzol som ho natvrdo vypol a teraz nejde spustiť. Do obnovy sa dostanem a keď dám odtiaľ spustiť tak len zostane čierna obrazovka, nič nenapíše.
                • Re: Vycistenie disku 09.04.2013 | 19:57
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Neodinštalovával si niečo?
                  • Re: Vycistenie disku 09.04.2013 | 21:07
                    Jozef   Návštevník
                    Nie len ako pri Gimpe mu došlo miesto a dával errory (Gimp) tak potom system akosik zamrzol (pri pokuse zavrieť Gimp). Ja som ho natvrdo vypol a teraz nejde spustiť
                    • Re: Vycistenie disku 09.04.2013 | 22:20
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ono sa to môže zaseknúť na hoci čom, aj na voľnom mieste ktoré si možno ešte nevyriešil. Ako prvé by si mal odstaviť splash pri štarte, potom tam bude vidno trochu viac.
                    • Re: Vycistenie disku 09.04.2013 | 23:41
                      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                      ..ako ti už bolo napísané,skúsil si baobab? (Alt+2 a napisať "baobab"). Neviem či je štandartom aj u lubuntu ale ak ano tak ti ukaže kde sa dá niečo uvoľniť. Ak sa nedarí, tak si po reštarte vyber "núdzový režim" a tam sa tiež dá uvoľniť miesto na disku odstránením nepotrebných súborov..
                      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                      • Re: Vycistenie disku 10.04.2013 | 17:25
                        Jozef   Návštevník
                        Ďakujem pekne všetkým !!! V núdzovom režime odstránilo nejaké súbory (autoremove) a potom sa už spustil. Staré jadrá mali cez 800MB a čosi zožrali aj aplikácie....
                        • Re: Vycistenie disku 10.04.2013 | 17:39
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Spusti si ešte ten baobab a pozri sa na vyťaženie Tvojho domovského priečinku. To by jeden neveril, čo mu po ňom ostáva.
                          • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 00:04
                            Jozef   Návštevník
                            No viac mi tu zaberá už iba usr/lib a usr/share
                            • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 01:03
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Áno, a aj bude. Teda, až pokiaľ ho nezmažeš a nezlikviduješ si tým systém. Ten program čo som spomínal je na prehľadné ukázanie zaplnenia disku. Má to napísané v popise práce.

                              Ale, to je už jedno.
                              • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 10:43
                                Jozef   Návštevník
                                Nechystám sa nič z toho mazať :D len som to sem napísal, že keby sa niečo z toho mohlo tak by ste napísali. Dik :)
                                • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 15:08
                                  Milan   Návštevník
                                  Nahodou som sem vliezol (na tuto otazku), mrkol som baobabom co vsetko mam na disku a tiez som sa nestihal divit.
                                  Neexistuje na to daky prikaz?
                                  Myslim prikaz na pravidelne zmazanie napriklad docasnych internetovych suborov po kazdom vypnuti/restarte pc.
                                  Rucne sa v tom hrabat, v 21 storoci.....??

                                  • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 15:58
                                    Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                                    Vyrovnávaciu pamäť (cache) a cookies si môžeš zmazať (prípadne aj zakázať) priamo v prehliadači a na čistenie dočasných súborov je programov či príkazov tiež dosť. (Bleachbit, Ubuntu-tweak)
                                    skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                                    • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 17:12
                                      Milan   Návštevník
                                      Cookies a cache mam v prehliadaci tak nastavenu uz davno, ale tie docasne internetove subory a ich automaticke mazanie nie.

                                      Myslel som raz zadat prikaz na ich pravidelne mazanie po vypnuti/restarte pc a...zabudnut na to.

                                      Ak nieco take existuje, tak prosim....sem s tym.

                                      • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 17:21
                                        Avatar default Debian  Používateľ
                                        ak máš velkú ram, tak by si do nej mohol presunúť celí tmp, a aj veci čo s tým súvisia, a tak by sa to neukladalo nikdy ani na disk, ale do ramky, a po reštarte by sa to vlastne zmazalo
                                        R.K
                                        • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 17:37
                                          Milan   Návštevník
                                          Jo, to by slo.
                                          Uz davnejsie som nad tym rozmyslal.
                                          Ved uvidim.
                                          Ak sa neobjavi rada s tym trvalym prikazom v terminali, tak to asi tak urobim.
                                          • Re: Vycistenie disku 11.04.2013 | 21:38
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Mne sa /tmp maže sám a pri zaplnení disku obdržia spustené aplikácie zodpovedajúci signál aby si vyčistili svoje rozrobené veci. Funguje mi to tak od nepamäti a samé.

                                            Problém ale nastáva s dátami ktoré vytvorili aplikácie a zabudli na ne. Napríklad napaľovanie a zabudnutý projekt. Vtedy nastúpia k slovu aplikácie ako napríklad baobab aby to človek po sebe ponachádzal mimo uloženia určeného pre dočasné súbory.
                                            • Re: Vycistenie disku 14.04.2013 | 13:06
                                              Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                                              Aj tento chalanisko z Rumunska stále niečo vymýšľa.. Toto je jeho posledný výmysel a má na gnome-look veľa zaujímavostí pre ubunťákov..
                                              skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                          • Re: Vycistenie disku 15.04.2013 | 21:42
                            Kulik   Návštevník
                            Pri čerstvom Lubuntu mám voľné 6,2GB z 9,4GB, čiže má cca 3,2GB...ťahajú sa aktualizácie (aj keď som mu zaškrtol nech si ich ťahá pri inštalácii) uvidím koľko zostane.
                            • Re: Vycistenie disku 16.04.2013 | 11:11
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ono, keď sa doťahajú aktualizácie, tak inštalačné balíčky ostávajú na disku. Nezabudni ich cez nástroje na to určené poslať tam, kde patria.