Ksplice

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.05.2013 | 12:53
LinMajster   Návštevník
Pozna nieko tento program? Pise sa ze je pod GNU GPL a je to trial na 30 dni. Ako je to mozne? Ved je to v rospore s GNU GPL.
    • RE: Ksplice 26.05.2013 | 14:23
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      gnu gpl nezakazuje pytat peniaze sa program. ksplice je vhodny len na servre pre aplikovnaie zaplat priamo do jadra, bez potreby rebootu. zdrojaky na ksplice sa daju v pohode najst, napr. ma ich fedora vo svojom repo.
      • RE: Ksplice 26.05.2013 | 18:40
        Avatar LinMajster   Návštevník
        Cize mozem zobrat zdrojaky, skompilovat a za nic neplatit?
        • RE: Ksplice 26.05.2013 | 18:46
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ano
    • RE: Ksplice 26.05.2013 | 19:56
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Open Source alebo GPL znamená že bude zachovaný rodostrom autorov a spôsob distribúcie. OS/GPL sa nevzťahuje na fakturačný model. Takže platba za dielo GPL nie je v rozpore s GPL. Aj za napríklad RHEL sa platí, ale za Centos už nie. Závisí od objednávky.

      Ale, ak to chceš používať, tak si pozri pre ktoré distrá to ponúkajú a prečítaj priložený readme. V ňom to máš popísané.
    • RE: Ksplice 26.05.2013 | 21:45
      Avatar LinMajster   Návštevník
      Ano viem ze pre Ubuntu a Fedoru su zadarmo ale preco su pre RHEL spoplatnene? Viem, ze na tom chcu zarobit ale preco nie na vsetkych distribuciach? Pripada mi to ze este odradzaju pripadnych zaujemcov o RHEL. A preto som sa pytal ze ci ked to skompilujem nebudem musiet za to platit lebo nepouzivam distro zallozene na ubuntu/debiane/minte ani na fedore/mandrive/RHEL ale opensolaris tak preto sa pytam.
      • RE: Ksplice 26.05.2013 | 22:10
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Zaujímalo by ma, čo Ťa vedie k záveru že spoplatnenie ksplice odrádza prípadných záujemcov o RHEL. A ksplice je pre Linux, takže s solarisom si asi môžeš hvízdať. Oracle síce kúpilo výrobcu ksplice pred troma rokmi aj kôli pridaniu danej funkcionality do solarisu, ale moc výsledkov zatiaľ nie je.
        • RE: Ksplice 28.05.2013 | 08:53
          Avatar LinMajster   Návštevník
          No ked si niekto zaplati za RHEL, ktory moze mat zadarmo ale bez podpory a potom ma este platit za software, ktory tiez moze mat zadarmo na inej distribucii, nevidim zmisel platit za nieco co mozem mat zadarmo. Urcite si RHEL kupuju hlavne firmy tam ale mozu byt administratori takze podporu red hatu nepotrebuju a kedze serveri su energeticky narocne firmy sa snazia znizovat naklady na software pouzitim linuxu-zadarmo a programov zadarmo a ksplice ako si napisal je pre serveri ale na RHEL nieje zadarmo.
          • RE: Ksplice 28.05.2013 | 09:05
            Avatar este neviem   Návštevník
            Velke firmy ani nahodou nepouzivaju linux koli tomu ze je zadarmo ale koli funkcnosti. A kazdy si velmi rad priplati pri RH za podporu, kedze mas priamo kontakt s ludmi od RH ktori ti vedia velmi rychlo pomoct s problemom.
          • RE: Ksplice 28.05.2013 | 10:16
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Hlboko sa mýliš. Ak má niekto v biznise možnosť znížiť riziká a náklady na správu, tak tú platenú podporu využije. Každá minca sa ráta. To sa týka aj platenia za administrátora, rovnako ako aj za náklady za vyhradené železo (amortizáciu) a energie spojené s prevádzkou a fyzickým zabezpečením. Ak by tú možnosť nechcel využiť, tak využije alternatívu. Na to som už poukazoval.
          • RE: Ksplice 28.05.2013 | 23:27
            Avatar m4jkl   Používateľ
             
            ak si dobre pamatam, tak samotne ksplice ti je k nicomu, lebo casto potrebujes specialne fixnute updaty, aby ich bolo mozne cez ksplice aplikovat a nerestartovat. myslim, ze za toto sa prave tej spolocnosti platilo, ze upravovala updaty pre distribucne jadra tak, aby ich bolo mozne aplikovat bez restartu cez ksplice. ak si to vies/chces upravovat sam, tak nemusis nikomu nic platit. a mozno sa tiez mylim, alebo sa to zmenilo :)