tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni

Sekcia: Hardware a Drivery 12.06.2013 | 12:42
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Zdravím, mám teraz v práci novú tlačiareň. Je možné na nej tlačiť z môjho pc s Linuxom? Ako na to? presný popis: V kancelárii sú tieto PC: - stolný PC s Win7, tlačiareň je priamo pripojená cez kábel, do internetu pripojený cez wifi - nový notebook s Win7, tlačiareň je zdieľaná a NB je v internete cez wifi - starý notebook (môj) s Linuxom (32bit Lubuntu) v dualboote s Win7 (ktorý ale nepoužívam), internet cez wifi. Ako môžem nastaviť zdieľanie? Aký softvér na to potrebujem? Tlačiareň je HP M1132 MFP (nemá wifi). Stolný PC je stále zapnutý. HPlib nainštalovaný mám, ale tlačiareň nevidím. Pri pridávaní novej tlačiarne sa neukazuje, je len možnosť vyhľadať, no neviem čo napísať do "Hostiteľ". Mám tu rôzne IPP protokoly a tak podobne, ale nevyznám sa do toho veľmi. Prípadne čo ešte môžem poslať, aké info?
    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 12.06.2013 | 12:44
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Zdravím, mám teraz v práci novú tlačiareň. Je možné na nej tlačiť z môjho pc s Linuxom? Ako na to? presný popis: V kancelárii sú tieto PC:



      - stolný PC s Win7, tlačiareň je priamo pripojená cez kábel, do internetu pripojený cez wifi

      - nový notebook s Win7, tlačiareň je zdieľaná a NB je v internete cez wifi

      - starý notebook (môj) s Linuxom (32bit Lubuntu) v dualboote s Win7 (ktorý ale nepoužívam), internet cez wifi.



      Ako môžem nastaviť zdieľanie? Aký softvér na to potrebujem? Tlačiareň je HP M1132 MFP (nemá wifi). Stolný PC je stále zapnutý. HPlib nainštalovaný mám, ale tlačiareň nevidím. Pri pridávaní novej tlačiarne sa neukazuje, je len možnosť vyhľadať, no neviem čo napísať do "Hostiteľ". Mám tu rôzne IPP protokoly a tak podobne, ale nevyznám sa do toho veľmi. Prípadne čo ešte môžem poslať, aké info?

      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 12.06.2013 | 12:55
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        hp-setup nenašiel žiadne zariadenie, tak isto ako ďalšie hp utility.
        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 12.06.2013 | 15:54
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          http://hplipopensource.com/hplip-web/models/laserjet/hp_laserjet_professional_m1132_mfp.html

          Ubuntu a Lubuntu nemalo rovnaké balíky pre tlač. Tiež som nepochopil prečo.
          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 13.06.2013 | 09:39
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            používam hplip 3.12 na lubuntu precise (12.04 LTS). nič ale nenachádza. btw z toho linku mega múdry nie som. nepodporuje to network tlač v linuxe? či ako?
            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 13.06.2013 | 15:30
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Na konci toho linku je krásne napísané, že si musíš stiahnúť dodatkové ovládače z tej stránky lebo ako closed source niesú súčasťou HPLIP. Ale, tak isto je tam v tabuľke uvedené, že tie dodatkové ovládače nepodporujú tlač priamo po sieti (ak máš vopchatý kábel do tej multifunkčky).

              Pusti na ňu nmap aby si videl aké porty má otvorené a čo na nich počúva.

              Inak, keď sme pri tom, ja sm zas nepochopil Tvoju otázku. Skús si ju po sebe prečítať.
              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 08:36
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                ktorú otázku si presne nepochopil? rád ju napíšem trochu inak

                zatvorený ovládač vôbec nie je. presmerovanie na open ovládač pri snahe o stiahnutie

                kábel do notebooku nahodený nemám, len do stále zapnutého pc

                • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 09:18
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  scscsc@scscsc-Aspire-5715Z:~$ nmap
                  Nmap 5.21 ( http://nmap.org )
                  Usage: nmap [Scan Type(s)] [Options] {target specification}
                  TARGET SPECIFICATION:
                  EXAMPLES:
                    nmap -v -A scanme.nmap.org
                    nmap -v -sP 192.168.0.0/16 10.0.0.0/8
                    nmap -v -iR 10000 -PN -p 80
                  
                  netuším čo s tým. nemám tušenie čo zadať. IP počítača pripojeného? alebo ako zistím nejaké údaje o tlačiarni ktoré by sa mi tu hodili?
                  • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 11:01
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                    Keď ideš pozrieť kedy je v obchode otvorené, tak sa pozrieť na otváracie hodiny obchodu a nie na svoju tvár v zrkadle.

                    Takže keď ideš skenovať zariadenie, tak zadávaš jeho adresu pod ktorou je dostihnuté.

                    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 11:13
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      no a ako zistím tú adresu? rád by som napísal linuxu niečo typu "počuj, na tejto adrese je táto HP tlačiareň, pozri sa na ňu a všetko nastav, aby sa dalo tlačiť po sieti", ale... neviem ako na to. čo nahodiť do nmapu?
                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 11:18
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        potrebuješ nejaký údaj, ktorý by sa dal získať priamym prepojením môjho NB s tlačiarňou?
                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 12:55
                          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                          terminál: sudo system-config-printer, potom pridať tlačiareň, rozkliknúť sieťová tlačiareň, vybrať Tlačiareň windows pomocou samba, stlačiť prehľadávať a vybrať nájdenú tlačiareň, SAMBA musí byť nainštalovaná

                          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 13:37
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            výborne, ide to. už len driver zohnať. nie je vo výbere, tak hľadám PPD.
                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 13:49
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              našlo sa, len tam ešte v zozname pridali slovo professional :) stále však nefunguje. po pridaní sa hlási vo fronte "chyba tlačiarne"
                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 13:53
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                Nečinná - /usr/lib/cups/filter/foomatic-rip failed
                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 13:55
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                Pokial som Ťa správne pochopil, tak tá tlačiareň má IP adresu. Inak by si nemohol skúšať IPP (protokol ktorý je priamo kompatibilný s LPD a CUPS). Akú IP adresu má tá tlačiareň?

                                Ak to nevieš, tak oskenuj celý subnet, napríklad 192.168.1.* alebo čo to tam máte v kancelárii.
                                • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 13:59
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  už sa našla aj nainštalovala, stačilo nahodiť viac súčastí samby a už sa podarilo nájsť a nainštalovať
                                  • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 14:19
                                    Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                    takže už funguje? Ak áno môžeš tému označiť za vyriešenú, ak nie tak napíš čo nefunguje.
                                    "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 15:58
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      funguje nájdenie tlačiarne, tak isto idú ovládače
                                      nefunguje samotné tlačenie, skončí s hore uvedenou chybou pri tlačení
                                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 17:24
                                        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                                        pozri tuto

                                        hlavne gksu hp-setup

                                        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 15.06.2013 | 09:55
                                          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 14.06.2013 | 17:24
                                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                        A existuje ten sôbor /usr/lib/cups/filter/foomatic-rip a má práva na spustenie ?
                                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 17.06.2013 | 12:03
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                          je tam presmerovanie na /usr/bin/foomatic-rip. Obidva súbory majú práva v poriadku
                                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 16.06.2013 | 14:16
                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                        Ak fungujú ovládače k tej tlačiarni, tak sa dá tlačiť. Alebo som niečo nepochopil?
                                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 16.06.2013 | 14:43
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                          ovládače sú, všetko je rozoznané, no pri poveli na tlačenie sa netlačí a objaví sa chyba vo fronte. s tlačiarňou samotnou sa v momente pokynu na tlač ani v momente zaradenia do fronty nerobí vôbec nič.
                                          Nečinná - /usr/lib/cups/filter/foomatic-rip failed
                                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 16.06.2013 | 17:24
                                            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                            A skúšal si "sudo hp-setup -i", či to nejako nerozchodí. čo sa týka tlačenia, aby si mohol tlačiť musíš mať prázdnu frontu tlačiarne, ak su tam nejaké staré dokumenty, môžu robiť galibu.
                                            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 16.06.2013 | 20:23
                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                              skúsim v pondelok. som ale zvedavý... samozrejme s frontou robiť viem, je prázdna a maximálne je vždy len 1 úloha.
                                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 16.06.2013 | 20:22
                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                            A ktorý ovládač použávaš, ten od výrobcu alebo ten čo Ti ponúkol systém?
                                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 17.06.2013 | 11:57
                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                              hplib. ovládač od výrobcu nemôžem nikde nájsť. otvoril som teraz sudo hp-setup a nedokáže nájsť žiadne zariadenie, aj keď je tlačiareň v systéme rozoznaná a nainštalovaná
                                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 17.06.2013 | 14:22
                                                Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                Tak už ma iné nepadá, iba sa spýtam: Máš tlačiareň HP M1132 MFP alebo HP Pro M1132 MFP? Lebo problém môže byť aj v inom type tlačiarne. Ináč som už v koncoch.
                                                "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 17.06.2013 | 14:54
                                                  Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                  Ešte ma napadlo, že ja som mal v práci podobný problém ale s tlačiarňou Canon. Vyriešil som ho tak, že som fyzicky pripojil tlačiareň cez usb, všetko nainštaloval a potom som ju zmenil na sieťovú a fachčí mi až do dnes. Ešte je tu jedna možnosť, ak bude tlačiareň fungovať cez usb a po sieti nie, tak si kúp "Gembird poloautomatický Data switch USB pre 4 zariadenia a 2 PC" stojí nejakých 9 euri a môžeš pripojiť cez usb 2 PC, alebo ešte existoval manuálny rozbočovač, ktorý stál okolo 6 euri.
                                                  "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 17.06.2013 | 19:12
                                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                Pokiaľ nemôžeš nájsť ovládač od výrobcu, tak je to naozaj vážne. V mojom prvom príspevku do tohoto vlákna som dával link. Píšeš semestrálku na fakulte menejžmentu? Potom povedz za koľko to bolo.
                                                • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 18.06.2013 | 21:35
                                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                  dáš mi presný link na stiahnutie? tam sa o stiahnutí píše, ale priamy odkaz odtiaľ nevidím nikde. so žiadnymi semestrálkami alebo fakultami nemám nič spoločné.
                                                  • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 08:39
                                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                    Predpokladám, že si si prečítal čo je na tej stránke a pochopil tento text:

                                                    Driver Plugin Information:

                                                    This printer REQUIRES a downloadable driver plug-in. Use hp-setup to install the printer, and to download and install the plug-in. In general, required driver plugins are required for printing support. Driver plug-ins are released under a proprietary (non-open) license and are not part of the HPLIP tarball release.
                                                    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 08:51
                                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                      samozrejme. veľa krát. cez hp-setup sa mi tlačiareň nezobrazí vôbec, iba cez pridať tlačiareň.
                                                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 09:16
                                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                        Predpokladám, že si si všimol tú tabuľku nižšie v ktorej je uvedené to, čo som spomínal. Teda,že tá tlačiareň s tými ovládačmi pod Ubuntu nepodporuje prácu po sieti. Pripojil si si ju napriamo k notebooku a použil hp-setup? Bez toho sa neoplatí ani rozmýšľať že by si háčkoval presmerovanie na sieť. Dnes je tomu týždeň.
                                                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 09:35
                                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                          to som samozrejme urobil a napriamo tlačiareň tlačí, aj nejaký modul sťahovalo
                                                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 13:52
                                                            Avatar samalama   Návštevník
                                                            to ty si "vyrabal" to greenie, hej?
                                                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:38
                                                              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                              ano "vyrabal" Greenie a bolo a dodnes ešte je vynikajúcou distribúciou hlavne pre začiatočníkov. SAMALAMA ak chceš vyskúšať Greenie tak si ho môžeš stiahnúť z http://greenielinux.org
                                                              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 14:30
                                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                            Výborne, takže sa potvrdili oficiálne dokumenty. Aby sa pohla dopredu neoficiálna podpora, tak je treba skontrolovať cestu kadiaľ putujú dáta do tlačiarne. Samotné spoliehanie sa na CUPS je podľa oficiálnych dokumentov neefektívne.

                                                            Alternatívami sú teda:
                                                            • Linuxový print server.
                                                            • USB/IP z http://sourceforge.net/projects/usbip/
                                                            • Iná a podporovaná tlačiareň.
                                                            • Dostupný programátor.
                                                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:33
                                                              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                              Ako som už písal "Ešte je tu jedna možnosť, ak bude tlačiareň fungovať cez usb a po sieti nie, tak si kúp "Gembird poloautomatický Data switch USB pre 4 zariadenia a 2 PC" stojí nejakých 9 euri a môžeš pripojiť cez usb 2 PC, alebo ešte existoval manuálny rozbočovač, ktorý stál okolo 6 euri."
                                                              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:34
                                                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                to by bolo fajn, keby išlo o častú tlač. tlačím však len veľmi málokedy
                                                            • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:33
                                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                              asi to vyzerá na takú alternatívu, že ak budem potrebovať niečo tlačiť zo svojho pc, mám 3 možnosti: 1) preniesť/zdieľať potrebné dáta a tlačiť na stolnom PC 2) prehodiť kábel do svojho NB 3) tlačiť s Win nič z toho nie je nejaká tragédia. Rozhodne pekne ďakujem za pomoc a označujem túto tému za vyriešenú. Ďakujem.
                                                              • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:41
                                                                Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                                A to USB/IP čo vyššie píše WLASATY si neskúšal? Vyzerá to zaujímavo.
                                                                "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                                • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:42
                                                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                  nikde nemáme IP-čky, všetko je na wifi, žiadne káble.
                                                                  • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:50
                                                                    Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                                    Veď aj cez wifi má každé zariadenie svoju IP. I keď ju prideľule DHCP server automaticky.
                                                                    "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                                    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:53
                                                                      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                                      ak chceš vedieť ip napr. počítača s win otvor cmd a napíš ipconfig a hneď vieš IP počítača, problém môže byť ak IP prideľuje DHCP server a vtedy sa môžu IP meniť v rôznom čase.
                                                                      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                                      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:55
                                                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                        ale však toto mi je jasné, nie je problém zistiť IP akéhokoľvek PC. Skôr by som rád vedel IP tlačiarne
                                                                        • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 15:58
                                                                          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                                                                          Ip tlačiarne nezistíš nakoľko nie je sieťová, ide iba cez USB a práve to rieši ten soft čo ponúkal Wlasaty, pozri ten web a uvidíš.
                                                                          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                                                                          • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 19.06.2013 | 16:30
                                                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                                            Tá tlačiareň sa podĺa produktovej špecifikácii robila aj ako sieťová. Ohľadne USB/IP, tak pri ňom neviem či to exkluzívne neschramstne pre seba zariadenie. USB protokol bol riešený dosť nešťastne.

                                                                            Ale, ak sa jedná iba o občasnú tlač, tak by som si na svojej mašine aktivoval tlač do PDF súboru a preniesol tú výslednú volovinku. Občas sa to zíde aj keď človek chce posielať veci tretej strane ktorá nemá zodpovedajúci prehliadač. Ted Acrobat Reader alebo jeho alternatívy sí napchané už úplne všade. A formát je na to priamo stvorený.
    • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 12.06.2013 | 22:40
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      V prvom rade musí byť zapnuté zdieľanie na tých Wydlách čo sú pripojené k tlačiarni.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: tlačenie (a ideálne aj skenovanie) na sieťovej tlačiarni 13.06.2013 | 09:33
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        tam to zapnuté je a na novom i starom nb (so win) ide tlačenie cez sieť bez problémov