význam ovládačov graficky

Sekcia: Hardware a Drivery 08.08.2013 | 08:23
MARTIN   Návštevník
Zdravím páni. Taká teoretická vec ma zaujíma. Čo získam používaním neslobodných ovládačov grafiky? Hry nehrám, hd video prehram aj bez nich. Ako to funguje? Má ich použitíe nejaký konkrétny dosah na prácu pc? Vďaka.
    • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 09:27
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      V linuxových distrách platí taká zásada, že pokiaľ systém funguje dobre, tak ako má, netreba sťahovať žiadne ovládače. Najmä u ATI grafík však systém na slobodných ovládačoch nemusí dosahovať taký výkon, ako by mal. NTB sa môže silne prehrievať a problémy sú aj pri sledovaní videí, či pri hraní hier. Neslobodný ovládač, ktorý ponúka systém tieto problémy odstraňuje. V niektorých prípadoch je potrebné stiahnuť ovládače priamo zo stránok výrobcu.

       

      Čiže neslobodný ovládač by mal zvýšiť výkon GK. Ale sú aj prípady, kedy tomu tak nie je, alebo ak je GK nepodporovaná, tak v tomto prípade je nutné využívať iba slobodný ovládač.
    • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 09:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      na svojej ati karte mám slobodné ovládače. napriek tomu, že je to výkonný model, na propietárnych u mňa nemôžem dať ani len rozlíšenie čo používam...
      • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 10:09
        Avatar MARTIN   Návštevník
        No ja ich nepoužívam, len na svokrovom nb som si všimol že pri tej istej činnosti mu ide cpu na 20% a na mojom pc na sto. Na nb sa používajú neslobodné, na mojom pc nie. Jeho cpu je 4x2700, moje 2x3300. Prítom ale nejde o zobrazovanie, ale o konverziu videa. Môže to byt teda aj tým ovládačom grafiky takýto nepomer?
        • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 10:16
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          skúsiť môžeš obidvoje a porovnať :) predtým samozrejme odporúčam porobiť zálohy, niekedy to robí poriadnu galibu...
          • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 10:29
            Avatar MARTIN   Návštevník
            Stano, mne nejde nejak extra o porovnanie. Skôr mi ide o princíp. Že čo ten ovládač urobí s tým počítačom že dosiahne lepší výkon. Že či odľahči procesor alebo čo.
            • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 10:43
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Jasne že pokiaľ ovládač podporuje HW akceleráciu, HW prehrávanie videa, tak potom CPU sa fláka aj na 1%. Čiže priama odpoveď je, lepšie ovládače, vyšší výkon, nižšia spotreba el. energie. Lepšie sú spravidla tie uzatvorené, bohužiaľ.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 10:54
                Avatar MARTIN   Návštevník
                Ok páni, tak na 80% mi to už je jasné :-) Ešte jedna vec a môžem machrovať v krčme. Vzťahuje sa to (veci súvisiace s výkonom a spotrebou) len na činnosť okolo zobrazenia videa? Alebo to má vplyv na všeobecný chod pc?
                • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 11:14
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Väčšina ľudí používa 2D/3D akcelerovaný desktop, ako Unity, Gnome3, KDE, tam sa to prejaví na spotrebe viditeľne. Pretože pokiaľ to nevie zabezpečiť grafická karta s ovládačom, ktorý podporuje dané funkcie, musí to prepočítavať CPU a to je vždy "drahšie" na výkon aj spotrebu.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 11:14
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  samozrejme že na celkový chod pc. grafická karta je dôležitá súčasť a to minimálne preto, že menej vecí musí riešiť procesor, ak grafika funguje ako má. na niektoré herné zostavy sa nedá najvýkonnejší procesor, ak je tam výkonná grafická karta.
                  • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 11:28
                    Avatar MARTIN   Návštevník
                    ok, takže ovládač doporučete v každom prípade. Ďakujem za odpovede páni kluci :-)
                    • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 11:42
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      No v prípade že chceš podporiť slobodný softvér, nechaj si slobodné. Teda výrobcovia HW stále nepochopili, že otvorené ovládače by im uľahčili vývoj, tak si to kutia uzatvorene pod perinou a sú proste lepšie, pretože vývojári majú dokumentáciu HW.
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: význam ovládačov graficky 08.08.2013 | 13:24
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        fakt najlepšie je vyskúšať oba a predtým pekne všetko odzálohovať. otvorené nie sú the best, zatvorené nie sú the best...