Problém pri inštalácii Debian 7.1.0

Sekcia: Konfigurácia 03.09.2013 | 15:01
work7   Návštevník
Zdravím linuxáci, chcem si nainštalovať Debian 7.1.0 na novovytvoreny oddiel (ext3) ale narazil som na problém. Mám debian 7.1.0 netinst vypálené na cd. Inštaláciu som musel spustit ešte z prostredia windows pretože po reštarte mi ho nechcelo nabootovať. Po vyzve win32-loader som reštartoval nt a začalo mi načítavať dáta z cd. Tu mi ale vypísalo hlášku: chýbajúce súbory firmwéru sú: iwlwifi-2030-6.ucode iwlwifi-2030-5.ucode Ak máte teraz po ruke takýto nosič vložte ho a pokračujte. Z cd mi ale ten súbor nechce načítať. Ak dám možnosť nie (nenačítať) tak v ďalšom procese ma nepripojí k netu. Robím niečo zle?
    • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 16:54
      Avatar peacemaker11   Používateľ
      s niečim podobnim mam problem aj ja. existuje aj debian s non-free firwarom ale ani ta mi nejde. lenže ja to nenapalujem ale hadžem rovno na usb sice je usb kompatibilne ale i tak mi to nefunguje. takže bolo by dobre ak by sa niekto ozval a dve lami poučil trosku ako sa to robi =)
    • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 17:19
      Avatar chatpall   Používateľ
      najjednoduchsi sposob, dokoncit instalaciu bez.... prilolit na siet cez ethernet a doistalovat non-free iwlwifi editaciou apt-source a pridanim non-free zdroja.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 17:48
        Avatar work7   Návštevník
        No ono je problém v tom, že nemôžem dokončiť inštaláciu lebo bez tych suborov ma nevie pripojit na net.
    • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 18:51
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      >Robím niečo zle?

      V prvom rade robíš zle, že si si vybral sieťovú inštaláciu pomocou nie veľmi podporovanej sieťovej karty. Najjednoduchšie riešenie, teda pripojiť sieť cez kábel do routera už odznelo. Druhé najjednoduchšie riešenie je zohnať si na chvíľu WiFi adaptér do USB ktorýu sa kamaráti s Debian-om na prvý pokus. Stačí si ho od niekoho požičať. Tretie riešenie je stiahnúť si inštalačné DVD a robiť to z neho.

      Ale, aj ja som za kábel, s káblom je menej problémov aj na starých jadrách čo sú v Debiane.

      PS: Existujú aj riešenia kde si daný firmware stiahneš z internetu a nahráš ho systému pri štarte, ale to bude asi zložitejšie ako pichnúť to cez kábel.
      • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 19:37
        Avatar work7   Návštevník
        No práve som skúšal inštalačné DVD a na moje prekvapenie rovnaká hláška. Idem to skúsiť ešte napriamo. Diky za rady .
        • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 21:17
          Avatar work7   Návštevník
          Hotovo, system slape ako má. Ešte jedna vec ma ale trapi a nechcem zakladať nove vlakno. Dal som si tam aj debian grub, to je OK ale ak si v nom vyberiem windows 7 tak ma hodi do win boot a tam mam okrem win. este moznost "pokracovat v instalacii debian ... . Ako sa toho zbavit ?
          • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 03.09.2013 | 21:37
            Avatar work7   Návštevník
            Vyriešené už aj to. Stačilo vo win. console použit BCDEDIT /delete ID
      • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 00:01
        Avatar peacemaker11   Používateľ
        prednedavnom som instaloval dvd s xfce ale nesli tam nejake prikazy ako apt-get a uz ked som chcel instalovať nejaky iny balik aby som napr rozbehal apt-get tak ma to zas nechcelo pustiť dalej.
        • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 05:46
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          hlavny program sa vola apt , ten je uz v zaklade. ako si sa snazil instalovat? siel si najprv apt-get update ? alebo apt-cache search ? nezabudni, ze to musis robit ako root! cize zadas
          su
          vypyta si heslo, ktore zadas (pozor, nezobrazuje sa nic pri zadavani, ani bodky, ci ine krycie znaky!) , ak sa uspesne prihlasis v konzole, tak na zaciatku riadku budes mat nieco podobne:
          root@ziva:/home/emdi#
          kde ziva je nazov PC/ntb, tzv. hostname, ktory si zadaval pri instalacii , za dvojbodkou je aktualny adresar, v ktorom sa nachadzas. vtedy ti instalacia uz pojde.
          • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 18:20
            Avatar work7   Návštevník
            Alebo stačí spúštať cez root terminal a hned to ziada heslo od teba. Inak ja ak ked mám práva stále nemôžem pristúpiť na /etc/apt/sources.list . Píše mi ze prístup odmietnútý aj ked mám práva. Potrebujem pridat ten non free component aby som rozchodil aj wifi.
          • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 19:13
            Avatar work7   Návštevník
            Vedel by mi niekto poradit co robim zle? Mam sietovku Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 . Najprv som pridal- # Debian 7 "Wheezy" deb http://http.debian.net/debian/ wheezy main contrib non-free do sources.list pomocou nano /etc/apt/sources.list . Dalej som updatol dostupne packages # apt-get update a # apt-get install linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') broadcom-sta-dkms potom # modprobe -r b44 b43 b43legacy ssb brcmsmac a nacitat # modprobe wl ale tu sa nic nestane .
            • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 19:46
              Avatar Martin Zatroch   Návštevník

              Prvá pomoc: https://wiki.debian.org/iwlwifi

              IMHO, na staršie železo odporúčam.. derivát Debianu [obsahujúci binárny firmvér OOTB] - CrunchBang #!

              • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 20:03
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                CrunchBang mi zakotvil na netbooku, zvláda všetko a pracuje sa s tým príjemne. ak má niekto rád klávesové skratky (ktoré sa dajú fakt ízy upravovať)
                • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 20:18
                  Avatar work7   Návštevník
                  lenovo z500 neni zrovna stare zelezo. No rozmyslam uz nad alternativami. Viem akurat ze ubuntu nechcem, to som uz pouzival. Vyberam si medzi linux mint,fedora, openSUSE . Hned by som si nahodil ten mint akurat som cital ze sa viacerym na tom prehrieva nt.
                  • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 04.09.2013 | 21:21
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    fakt skús crunchbang. je to vhodné pre staré pc, ale i nové. ide hlavne o to, že je tam nenáročné prostredie. fajné aj na nové systémy
    • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 05.09.2013 | 22:04
      Avatar peacemaker11   Používateľ
      crunchbang je super distro =) pouzivam ho ale installer ma jednu chybičku a to že sa neda obisť instalacia grubu proste pridavam ho tam či chcete či nie..teraz mam dva gruby mam jeden vymazať alebo ako by ste to riešili ubuntu: mam boot oddeleni na inej particii crunchbang: boot na jednej particii
      • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 05.09.2013 | 22:32
        Avatar menom   Používateľ
        Aktívny GRUB máš v tom operačnom systéme, ktorý si posledný inštaloval. Ten prepísal MBR disku. Pokiaľ všetko funguje, teda dajú sa spustiť obidva OS, tak s tým nemusíš nič robiť. Ak si už robil nejaké úpravy, tak nakoniec je dobre dať:
        sudo update-grub
        • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 08.09.2013 | 01:40
          Avatar peacemaker11   Používateľ
          A ako narabať zo swapom pri multi? Vytvoriť pre kazde distro vlastny swap alebo stači jeden na vsetky??
          • RE: Problém pri inštalácii Debian 7.1.0 08.09.2013 | 12:49
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Swap sa používa aj ako cieľ hybernácie, takže si asi odpovieš aj sám. Pri dnešných cenách diskov a ich kapacitách je daná otázka zbytočná.