Formatévanie 3TB disku

Sekcia: Konfigurácia 22.10.2013 | 20:10
BMX   Návštevník

Čaute. Ako prosím vás sformátovať 3TB disk? Nech sa snažím akokoľvek cez GParted tak vždy mi vyhodí chybu že MS-DOS tabuľka je malá. Skúšal som aj iné tabuľky a stále to isté. Nechcem ho rozdeľovať na viacero menších kúskov. Ako na to potom? Formátoval som ho na EXT4, podporuje disk až do 1EB (čiže millión TB) kde je potom problém?

    • RE: Formatévanie 3TB disku 22.10.2013 | 21:01
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      GPT

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Formatévanie 3TB disku 22.10.2013 | 21:58
        Avatar BMX   Návštevník

        Áno tomu rozumiem, tabuľku vytvorím a potom keď idem sformátovať celý disk vyhodí chybu v takom zmysle že tabuľka je malá na taký veľký disk. Nesformátujem celý 3 terabajtový disk v jednom kuse, ako jednú partíciu.

        • RE: Formatévanie 3TB disku 22.10.2013 | 22:21
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takže si vytvoril GPT, potom novú partíciu a nejde ti disk formátovať? Čo nastavenia v Biose/UEFI?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Formatévanie 3TB disku 23.10.2013 | 12:47
            Avatar BMX   Návštevník

            V BIOSe je všetko v poriadku. Vyskúšam to znova na tom disku a odpíšem sem presne tú chybu.

            • RE: Formatévanie 3TB disku 23.10.2013 | 13:12
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Zmaž tú MSDOS partition table na začiatku disku príkazom: sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1 kde sdX je ten 3G disk. A daj znovu načítať disky (alebo reboot).

              Len si daj dobrý pozor že na ktorom disku to ideš vykonať.

              PS: Kto dal tag code červeným?

              • RE: Formatévanie 3TB disku 24.10.2013 | 08:52
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Ja (je to farba priamo požičaná z bootstrapu a použitá preto, aby zodpovedala farbám v admine).

                • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 15:56
                  Avatar BMX   Návštevník

                  tak dostal som sa znovu ku tomu disku a odfotil som presne chybu čo to robí pri formátovani. Keď sa rozdelí na menšie časti tak to ide ale nejde sneho spraviť jednú veľkú partíciu.

                  • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 16:29
                    Avatar default Debian  Používateľ

                    nezdá sa mi že by si prepol tú tabulku z msdos na GPT

                    R.K
                    • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 17:47
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Prepnúť to asi aj prepol, ale starú nevymazal. To je problém.

                      • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 18:50
                        Avatar BMX   Návštevník

                        Vymazal som tabuľku pomocou príkazu čo je vyššie a dal GPT. Lenže kým som sa ku tomu dostal tak disk hlási kapacitu už iba niečo viac ako 800GB. Hlási aj veľa vadných sektorov. Nejakých 900. Ale aj tak dík za pomoc.

                        • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 19:57
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Tak to by nás bolo viacej, čo by sme radi vedeli že aký model to bol, a od koho. Ak Ti nespadol na zem a ak ho utiahol zdroj.

                          • RE: Formatévanie 3TB disku 25.10.2013 | 23:17
                            Avatar BMX   Návštevník

                            Bol to presne Western Digital model WD30EZRX. Zohnal ho kamarát od niekoho. Bol pôvodne v krabičke ako externý USB disk a tá bola v škaredom stave. Asi niekde v priemysle bol použitý, bol od farby ten obal. Vybrali sme ho a po skontrolovaní SMART záznamov disku mal 910 vadných blokov a pri zapínani PC nás aj BIOS vyroval aby sa okamžite zálohovali dáta. Vydržal sformátovany na 3 partície po 1TB (nevedel som ako spraviť jendu takú veľkú) fungovať týždeň. Dnes už vydýchol naposledy. Najprv sa čítanie spomalilo na 400 kilobajtov/sek, potom kapacita spadla na 800 giga. Po nabootovani DOS-u a použitie utility od WD na opravu vadných blokov nereagoval už vôbec (iné dva disky s poškodenými blokmi po výpadku el. prúdu som tak opravil úplne, do posledného bloku).

                            • RE: Formatévanie 3TB disku 26.10.2013 | 09:27
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Nech mu je silikón ľahký. Z platní máš podpivníky a z magnetky držiak na klúče.

                              • RE: Formatévanie 3TB disku 26.10.2013 | 20:53
                                Avatar BMX   Návštevník

                                :-)) nechám si ho na pamiatku rozobratý bez vrchného dekla