BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen

Sekcia: Konfigurácia 25.10.2013 | 08:04
Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

Ahojte, poprosím vás o radu. Potreboval by som zmeniť alebo odstrániť splash screen počas bootu. Vôbec netuším kde začať - je potrebná rekompilácia kernelu? Grub táto dist. neobsahuje. Treba sa zamerať na uBoot? Veľká vďaka.

    • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 00:40
      Avatar camabeh   Návštevník

      Neviem ako to to je v debiane, ale v Arch treba upravit bud:

      1.

      /boot/grub/grub.cfg
      linux   /vmlinuz-linux ....

      a na konci riadku vymazat: splash, popripade quiet (ale vydrzi to len do updatu kernelu, alebo kym nevygenerujes novy grub.cfg)

      2. natrvalo treba upravit

      GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="verbose"

      <- zo suboru /etc/default/grub vymazat spash, popripade quiet,alebo tam daj verbose, ak chces podrobnejsi vypis pri boote

      nasledne vygenerovat novy grub.cfg

      sudo update-grub2
      
      • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 00:47
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nechcem ti kaziť radosť, ale Grub tam nieje :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 00:46
      Avatar camabeh   Návštevník

      Som rychlo precital a nevsimol si :D, nech ho nahradi grubom a ma pokoj :) nikdy som s nim nemal problem.

    • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 09:13
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Najprv by si sa mal zamerať na dokumentáciu k Tebou použitému buildu. Tých predžuvkaných debianov je totižto veľa.

      • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 15:27
        Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

        ok, mám tam debian-wheezy-7.0.0-armhf-3.8.13-bone20.img.xz z http://www.armhf.com/index.php/boards/beaglebone-black/ Pripravím si inú SD kartu a budem sa hrať.

        • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 16:15
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Mno, to je build. K nemu je návod na inštaláciu. A v tom návode je spomenutý zavádzač systému. A v jeho dokumentácii je uvedené ako sa riešia parametre jadra pri štarte systému. Pozriem Ti to?

          • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 27.10.2013 | 17:11
            Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

            ak budeš tak dobrý, veľmi by si mi pomohol.

            • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 12:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ahoj,

              Takže Tvoj odhad s uBoot je správny. Po stiahnutí SD image a jeho rozbalenú na kartu máš na karte dve partície. Prvá je FAT s mini loaderom pre načítanie ext4 FS a štart z neho, a tá druhá je samotná OS distribúcia s init. V tomto prípade Debian. Samotný splash by mal byť volaný ako proces plymouth.

              Takže máš dve možnosti:

              • Zrušiť plymouth z runlevelu, hoci aj vymazaním zodpovedajúcich linkov z ./etc/rc?.d/ na danej karte.
              • Zrušením parametru splash či pridaním parametra nosplash boot manageru. Ktorý to je súbor na FATke si už nájdeš. Je tam položka optargs.
              • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 14:32
                Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

                vďaka za info, link na plymouth som z /etc/rcX.d/ poodstraňoval, všetky súbory s názvom plymouth som premenoval na _plymouth ( find / -name plymouth nenájde nič), ale tučniak sa po zapnutí stále zobrazuje :) .

                do súboru uEnv.txt som pridal nosplash - bez zmeny. 

                optargs=nosplash fixrtc loadfdt=ext4load mmc ${mmcdev}:2 ${fdtaddr} /boot/dtbs/${fdtfile} loaduimage=mw.l 4804c134 fe1fffff; if ext4load mmc 0:2 ${loadaddr} /boot/zImage; then mw.l 4804c194 01200000; echo Booting from external microSD...; setenv mmcdev 0; else setenv mmcdev 1; if test $mmc0 = 1; then setenv mmcroot /dev/mmcblk1p2 rw; fi; ext4load mmc 1:2 ${loadaddr} /boot/zImage && mw.l 4804c194 00c00000; echo Booting from internal eMMC...; fi mmcboot=run mmcargs; bootz ${loadaddr} - ${fdtaddr} uenvcmd=i2c mw 0x24 1 0x3e; run findfdt; if test $board_name = A335BNLT; then setenv mmcdev 1; mmc dev ${mmcdev}; if mmc rescan; then setenv mmc1 1; else setenv mmc1 0; fi; fi; setenv mmcdev 0; mmc dev ${mmcdev}; if mmc rescan; then setenv mmc0 1; else setenv mmc0 0; fi; run loaduimage && run loadfdt && run mmcboot
                • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 14:44
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tučniak vľavo hore sa zobrazuje v prípade že sa štartuje nie text mode ale frame buffer console. Ten FB je v vyžadovaný v prípade omapfb ktorý má na starosti grafiku, bez neho nejde ani X Windovs System. Skús byť presnejší a povedať čo to zobrazuje a čo by to malo podľa Teba zobrazovať. Inak, ak máš tučniaka v ľavom hornom rohu a pod ním sa zobrazujú hlášky jadra a stav štartovania služieb, tak je to v poriadku. Ak nie, tak pripoj klávesnicu a stlač esc či sa to nezmení.

                  • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 15:06
                    Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

                    Ahá, takže to nieje splash screen - celý čas som považoval tučniaka v ľavom hornom rohu za splash. 

                    Po zapnutí sa na cca.3sec. zobrazí vľavom hornom rohu tučniak, potom ho prekryje môj splash screen (.png zobraz. cez FBI http://www.edv-huber.com/index.php/problemloesungen/15-custom-splash-screen-for-raspberry-pi-raspbian)

                    Toto logo dokážem zmeniť alebo odstrániť iba rekompiláciou kernelu - chápem to správne?

                    • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 15:25
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Nejako nerozumiem o čo Ti ide.

                      Ten Tux v ľavom hornom rohu nie je splash ale štandardná súčasť jadra. Je tam natvrdo zakompilovaný už od minulého tisícročia. Tebou zakázaný Plymouth my sa mal dať nakonfigurovať cez rôzne nástroje, alebo pomocou editácie konfiguračných súborov. Na rozdiel od Tebou preferovaného fbi má v sebe aj teplomer ukazujúci stav štartu a vypínania systému. Samotný fbi je len zobrazobač obrázkov pre frame buffer. Asi bude lepšie keď to vrátiš a pozsieš sa na nastavenie plymouth a pridanie vlastnej štartovacej témy.

                      • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 15:41
                        Avatar djkowi Raspbian / Debian / Xbian  Používateľ

                        jasné, veľká vďaka za vysvetlenie - zameriam sa na Plymouth.

                        • RE: BeagleBone - Debian zmena/odstranenie boot splash screen 28.10.2013 | 16:13
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Aby som to upresnil aj pre ostatných, tak ten fbi splash sa používal v časoch keď bolo na takýchto doskách k dispozícii tak 16M, 32M akebo 64M RAM a to len na to aby sa pred bežným užívateľom utajili zobrazovanie štartu ktoré ho mohlo zmiasť. Tento Bígl má 512M RAM, a tak sa tam počas štartu zmestí aj plymouth s animovaným teplomerom a možnosťou skryť ho klávesou Escape. Aj tak sa plymouth po ukončení zobrazovania teplomera ukončí a tým pádom uvoľní pamäť.