Rozdelenie diskov (partícií)

Sekcia: Konfigurácia 04.12.2013 | 11:31
Avatar Peter Kobora Linux Mint 15 MATE  Používateľ

Zdravím. Chcel by som sa opýtať a zistiť, aké je podľa vás ideálne rozdelenie partícií. Chápem že pre každého je iné vyhovujúce. Ja mám tiež predstavu o svojom rozdelení, no zaujímajú ma aj iné typy a možnosti. Tak kľudne napíšte svoje, budem rád. Môžem tak zistiť od vás nejaké typy a rady. Ďakujem :)

    • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 11:53
      Avatar lieko jr.   Návštevník

      keep it simple

      vsetko na jednu particiu a mas pokoj

      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:05
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Veľmi zlé riešenie. Systém vždy extra, hocikedy ho prevalím a domovský priečinok mám stále ten istý.

        Takže keď sa bavíme o Desktope:
        / 20 až 40GB
        swap 2GB
        /home ostatok

        Pokiaľ ide o Desktop aj s Apache
        / 20 až 40GB
        swap 2GB
        /var 20 až 40GB
        /home ostatok

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:27
          Avatar ...   Návštevník

          Ďakujem, určite nad tým budem uvažovať :-)

      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:37
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

        "vsetko na jednu particiu a mas pokoj" Toto je najväčšia chyba okien!! Jednoznačne treba na / použiť minimálne 10 Gb a na /Home je to už len na uvážení, ale min. 20 Gb aby si mal nejaký komfort. Pri dnešnej veľkosti diskov to predsa nie je problém dať si pomer 20_100 a 2 gb na swap, aj ked ten je pri dostatočnej ramke málo využitý.

        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 20:37
          Avatar lieko jr.   Návštevník

          mozem ta poprosit o blizsie informacie k teme "jedna particia a najvacsia chyba okien"

          dakujem

          • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 21:14
            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

            "oknami" je samozrejme myslený WindowsOS a jednoducho povedané, rozdelenie partícií na systémové zložky (/) a osobné súbory (/home) bol jedným z dôvodov, prečo som zanevrel na windows a prakticky ho nepoužívam. /home obsahuje nielen tvoje priečinky s fotkami, dokumentami či hudbou, ale aj skryté súbory (označené bodkou) kde sú uložené nastavenia rôznych tebou používaných programov a ich "editáciou" sa dá veľa vecí pokaziť ale aj opraviť či obnoviť do pôvodného funkčného stavu ak nastali nejaké problémy.

            Linux nie je pre mňa náhradou windowsu, ale šanca používať operačný systém v takej podobe ako to ja sám považujem za ideálne.

            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
            • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 22:06
              Avatar lieko jr.   Návštevník

              dakujem ze si mi opsial co obsahuje adresar /home ale mna by zaujmalo v com spociva ta chyba ci je na samostatnej particii alebo nie je

              • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 22:26
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                že keď preinštaluješ systém, tak ti všetky tvoje dáta a nastavenia programov ostanú.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 23:49
                  Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

                  ..a zodpovedz si otázku ako dlho ti bude trvať preinštalovať windows (nehovoriac o získavaní v nom uložených súborov ak je poškodený) a porovnaj si to s mojou necelou pol hodinkou a mám systém v novom stave zo všetkými ovládačmi, kodekmi, firewalom a aktualizáciami.. Ked som začinal s linuxom, zdal sa mi zložitý. Dnes je to opačne.

                  skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 06.12.2013 | 12:21
                  Avatar lieko jr.   Návštevník

                  tak tomu hovorim fakt "chyba" ze ked je niekto neschopny pouzivat operacny system tak potrebuje samostatny oddiel aby mu ostali nastavenia programov

                  • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 06.12.2013 | 14:04
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Pre nás neschopných je to veľká výhoda.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 06.12.2013 | 10:11
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            Poznámka "všetko na jednu partíciu a máš pokoj" Toto je najväčšia chyba okien!! sa samozrejme netýka iba Windows, ale aj Linuxu. O čo vlastne ide. Veľmi zjednodušene povedané - tak ako vo Windows, tak aj v Linuxe by nemal byť systémový oddiel spolu s dátovým. V prípade, že sa systém zrúti, dáta je dosť obtiažne zachraňovať. Čiže vo Windows sa vytvára (mal by sa) oddiel C: pre systém a oddiel D: na dôležité dáta. V Linuxe je to Root (/) na systém a /home na dáta. V prípade zrútenia systému sa opraví systémová oblasť, prípadne sa systém preinštaluje a dátová zostane nedotknutá, nemusí prebehnúť ani záloha. Linux má ale výhodu v tom, že aj keď by bolo všetko na systémovej oblasti, tak cez Live CD sa dajú dáta vyzálohovať oveľa jednoduchšie a systém potom preinštalovať.

            Ako tu už bolo spomenuté, do /home sa neukladajú len dôležité osobné súbory, ale sú tu aj uložené v skrytých súboroch rôzne užívateľké nastavenia, ktoré v prípade nutnosti preinštalovania /root zostanú zachované.

    • Je to jedno 04.12.2013 | 12:14
      Avatar asdfasdfadfad   Návštevník
      Spokojnost
      s rozlozenim   /|\
      particii        |              
                 100% +---.          .---.          .---.           
                      |    \         |    \         |    \         
                      |     \        |     \        |     \        
                      |      \       |      \       |      \       
                      |       \      |       \      |       \      
                      |        \     |        \     |        \     
                      |         '----'         '----'         -----
                   0% +--------------+--------------+-----------------> Čas
                                     Reinštal       Reinštal
      
    • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 13:00
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

      Ahoj,

      závisí to od toho, na čo konkrétne kladieš dôraz (napríklad zabezpečenie neprečítať údaje od nepovolaných osôb (fízli, baba-jaga), keď sa Ti dostanú k PC, alebo oddeliť /home na samostatnú partíciu z dôvodu častej re-inštalácie systému, proste tých hlavných dôvodov je popísaných aj na webe dosť.

      Najprv si naštuduj trebárs toto:

      http://deja-vix.sk/sysadmin/fs.html#fs_secure_filesystems

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:28
        Avatar Peter Kobora Linux Mint 15 MATE  Používateľ

        určite si to pozriem

    • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 14:48
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      min. 2 particie. 1 pre system, 2. pre /home.

      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:05
        Avatar sunnynko Ubuntu 14.04  Používateľ

        +1 ---> tiež sa pripájam...tento model využívam aj ja a som nadmieru spokojný :)

      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 21:48
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Tiež som to takto mal ale kôli vmplayeru som musel dorobiť swap a z dôvodu že mám systémový disk SSDčko tak swap mám na dátovom disku.

    • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 18:45
      Avatar tomy   Návštevník

      Ahoj,

      zaujímavé je, že neuvádzaš na aké účely bude ten počítač slúžiť.

      • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:26
        Avatar ...   Návštevník

        Na aké účely? Zameriavam sa skôr na softvér, čiže aby mi šli dobre multimediálne nástroje a aby nebol systém spomalený atď.. na žiadne extra účely ho zatiaľ nechcem, keďže Linux v podstate (dalo by sa povedať) ešte len skúšam (nejaké skúsenosti mám, ale veľmi málo).

        • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 04.12.2013 | 19:29
          Avatar Peter Kobora Linux Mint 15 MATE  Používateľ

          ano, zabudol som sa prihlásiť :(

        • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 05.12.2013 | 14:09
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Rozdelenie disku má vplyv a rýchlosť I/O subsystému len ak máš viacero fyzických diskov pripojených cez samostatné linky. Vzhľadom na ceny a kapacity súčastných diskov Ti stačí rozdeliť disk na tri logiké oblasti. ROOT (Systém) na 10 až 50G, SWAP kôli hybernácii a zvyšok ako /home pre užívateľov. V prípade hier je ovšem rozumné zarátať aj ich réžiu keďže sa inštalujú aj s dátami kade tade. Ale o hrách nepíšeš.

          PS: Ja osobne nemám na desktope rozdelený disk, nepovažujem to za potrebné.

          • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 10.12.2013 | 19:02
            Avatar vojto   Používateľ

            Určite treba swap partíciu, ak bude požadovaná hibernácia. Všeobecne by pre ňu mala stačiť veľkosť 2GB, ale ja by som dal kľudne toľko, koľko je RAM. Čiže keď je 8GB RAM, tak 8GB veľkosť swap. Neviem, ako fungujú najnovšie SSD (vzhľadom na max počet prepisov jednej pamäťovej bunky), ale pre istotu by som na swap použil klasický platničkový SATA disk.

    • RE: Rozdelenie diskov (partícií) 11.02.2014 | 20:20
      Avatar Peter   Návštevník

      Zdravim, a ako rozdeliť disk keď mám SSD 32GB a 1,5TB. Na linux chcem použiť cele SSD + 500GB z druhého disku. No na 1.5TB disku mam 1TB NTFS partíciu o ktorú nechcem prísť a nemám ju kam zálohovať. Dík