Android, je antivir nutnost?

Sekcia: Ostatné 09.12.2013 | 16:00
goliat   Návštevník

Ahoj Vedeli by ste mi povedat ci je ozaj nutnost mat na Androide nainstalovany antivirovy program? Je zalozeny na linuxe takze teoreticky asi nie .. lenze jeho masivnym pouzivanim sa asi stal tercom takze ohrozenie na virus stupa ako pri obycajnom OS linuxe. Co by ste poradili cloveku co sa chysta kupit si mobil s androidom. Dik za odpovede :)

  • RE: Android, je antivir nutnost? 09.12.2013 | 19:06
   Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

   Ahoj.

   Vírus pre Android neexistuje, pretože to nie je Windows, ale Android je systém s linux-jadrom, je to platforma.

   Pretože VŠETKO je iba kód, existuje pre Linux, a aj pre Android OS takzvaný malware kód. Je to škodlivý program-kód. Do tvojho android smartfónu sa ale výlučne dostane z takzvaných apps (aplikácií pre Android), ktoré sa nainštalujú z takzvaných neoficiálnych zdrojov, túto možnosť, teda povoliť v smartfóne inštaláciu apps z neoficiálnych zdrojov, ktoré sú mimo oficiálneho Google Play portálu apps, máš defaultne zakázanú. Ak chceš riskovať stret s malware, pretože Internet je zlé miesto, zvyčajne sa povolí táto inštalácia (je to v nastaveniach smartfónu).

   Všetky takzv. anti-malware apps pre android, ktoré si nájdeš v Google play sa snažia detekovať takýto kód v app, počas sťahovania app. ak teda silou-mocou chceš, môžeš si trebárs dať:

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lookout

   Ak však nepoužívaš apps z neoficiálnych zdrojov, tak je to asi zbytočné z viacerých dôvodov, a kvalitného zabezpečenia architektúry Android (viac vrstiev a pod).

   G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
  • RE: Android, je antivir nutnost? 09.12.2013 | 19:27
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Urob si názor sám, ja už anitivír používam.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: Android, je antivir nutnost? 09.12.2013 | 22:19
    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

    Mario,

    cit:

    Google Play obsahuje App Check, což je docela schopný anti-malware, AFAIK včetně toho emulátoru. Také proto naprostá většina malware pro Android nepochází z Google Play. U AppStore je to spíše psychologická bariéra, než že by to byla skutečně účinná ochrana, celkem snadno lze totiž aplikaci nechat projít schválením a až potom ji přes net instruovat, aby začala páchat nepravosti. Právě tak prošel ten zatím jediný malware v AppStoru. Ono stačí ty ratingy vůbec číst :-)

    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Android, je antivir nutnost? 09.12.2013 | 22:49
     Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

     Linux je platforma v ktorú mám najväčšiu dôveru, už len tým ako prebieha vývoj a že tu máme charizmatického a rozvážneho Linusa a myslím si že viacerí si kladú otázku, čo sa stane keď to zavesí na klinec. Kto chce bezpečnosť, tak ju musí riešiť. Už len samotný webový prehliadač je pekná diera skrz všetkými platformami. Nesnažím sa preceňovať silu Linuxu, alebo Androidu, nehovoriac o routry čo je dnes najväčšia diera a keď je niekto u mňa v sieti, tak je u mňa doma a všetky pripojené zariadenia mu dôverujú. Treba sa s tým zmieriť Linux už nieje len pre nerdov a začína byť aj zaujímavým prostredím pre crackerov.

     Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
     • RE: Android, je antivir nutnost? 09.12.2013 | 23:56
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Najvacsim bezpecnostnym rizikom aj tak vzdy bol, je, aj bude uzivatel. Asi ti ani nemusim hovorit ake "poklady" som nasiel na compoch ked som vo firme zacal riesit spravu uzivatelskych stanic.

      Ale mas pravdu, aj specializovane krabicky beziace na linuxe o ktorych SW vybavenie vyrobca strati zaujem 5 minut po spusteni vyrobnej linky su obrovskym rizikom.

      a rovnako to vidim aj s androidom - ked je uzivatel magor co spusta akukolvek chobotinu, tak mu ani ten antivir nemusi na 100% pomoct. Ked si vsak dava pozor na to co instaluje a spusta, tak sa da byt aj bez antiviru.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Android, je antivir nutnost? 10.12.2013 | 12:15
       Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

       Podľa mňa sieť a internet je najslabším miestom, nehovoriac o tom ako sa dá preliezť cez IPv6. Z podivných zdrojov neinštalujem, snažím sa využívať F-Droid "market". A ovládače, to je samý blob, kto vie čo je v nich.

       Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • Všeobecne ... 09.12.2013 | 22:47
    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

    Pre Android OS, je "antivir" (antimalware) nutnost?

    Odpoveď: nie je to nutné mať takýto "antivir".

    ////////////////////////////////////////////////////////////////////

    Dochádza tu k jednej zvláštnej veci, prestávame chápať zabezpečenie telefónu ako jednu z vlastností našej Slobody a večer sa vždy naplno (väčšina z nás) vrháme do malware-stoky nazvanej Facebook, a pod. Ochkáme nad "bohovským" iOS smartfónom, ktorý obmedzuje užívateľov a vývojárov aplikácii svojím povestným múrom Kvetinovej záhrady, a na druhej strane sa vysmievame Google za to, akú slobodu a voľnosť a dôveru poskytol vývojárom tento zlý Google.

    Sme úplne zvrátení a generačne hlúpneme rovnako ako americké deti.

    Takže komu niet rady - tomu niet ani pomoci.

    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."