Asus SDRW-08D2S-U lite‎

Sekcia: Hardware a Drivery 25.12.2013 | 15:16
Lucka Lukacova   Návštevník

Ahojte, prosím o pomoc. ako nainštalovat alebo spustiť externú dvd mechaniku Asus SDRW-08D2S-U lite‎?

    • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 15:36
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Externé vypalovacie mechaniky sa inštalujú zasunutím potrebných káblov do príslušných portov, v tomto prípade by malo stačiť zasunúť USB kábel do správneho portu a Linux by ju mal sám nájsť. Po vložení média a zavretia mehaniky by sa mal sám naštartovať dialóg s ponukou na sprievodcu práce s médiom. Ak tam vložíš DVD film, alebo médium s multimédiami, tak to ponúkne prehrať film, spustiť hudbu alebo prezerať obrázky. Ak tam vložíš prázdne médium, tak to ponúkne sprievodcu vypalovaním. A ak tam je bežné dátové CD, tak by to malo ponúknuť okno s správcom súvorov. Skús opísať čo na nej nejde.

      Nevravím, že Linux dokáže využiť potenciál tej mechaniky naplno. Ale, veci ako Kodak Picture CD v dnešnej dobe už nik nepoužíva. Predsa len, kto by plytval celým CD na uchovanie približne dvesto obrázkov ktoré pri fotokvalite vytlačíš na veľkosť poštovej známky.

      • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 15:54
        Avatar lucka   Návštevník

        po zavretí mechaniky mi nevybehne žiadne dialogove okno- neviem sa dostat k spusteniu uvdneho cd ani k inému

    • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:18
      Avatar PleSaTy   Návštevník

      Aky Linux pouzivas ?? Ako sa vola ??

      • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:25
        Avatar lucka   Návštevník

        UBUNTU 5.6.0

        • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:42
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          UBUNTU 5.6.0 ?? a uvazovali ste o update?

          • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:47
            Avatar lucka   Návštevník

            Predpokladam, že by som mala :)

            • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:49
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              rozhodne ano :) aky stroj vlastnite?

              • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:59
                Avatar lucka   Návštevník

                Samsung 530U3C

            • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 16:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Tak to by si mala. Ubuntu 5.6.0 totižto neexistuje. Prvé číslo pri verzii Ubuntu totižto znamená rok vydania, druhé mesiac vydania a tretie (ak je použité), tak znamená opravnú verziu. Ubuntu z roku 2005 už dávno nie je podporované, a v Júni ani nevyšlo. A opravná verzia čislo nula sa neuvádza, nemala by zmysel.

              Niekedy okolo roku 2006 som len tak zo srandy prvý krát pichol externú USB vypaľovačku do Ubuntu, a fungovala na prvý šup bez potreby ovládačov. To sa o iných a hlavne uzavretých OS z tej doby nedalo povedať. Skús povedať do čoho to zapájaš. Možno nemáš nainštalované programy na vypaľovanie (ktoré sa automaticky inštalujú aj keď nie je k dispozícii mechanika), alebo netbook nedodá potrebné napájanie cez USB port ak nie je napichnutý na zdroj.

    • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 17:06
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      skus tam dat najnovsie ubuntu. zalohovat data a reinstalovat. a potom by to malo ist

      • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 17:08
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        http://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?release=latest&bits=64&distro=desktop&status=zeroc

        • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 17:10
          Avatar lucka   Návštevník

          Ďakujem veľmi pekne. Pustím sa do toho.

          • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 17:22
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Na začiatok ho ani nemusíš inštalovať. Daj si ho na klúčik, naštartuj to najnovšie Ubuntu a pripoj mechaniku. Ušetríš čas s inštaláciou kôli testu.

            A prečo vravím o teste z LiveUSB? Nuž s poslednou verziou Ubuntu 13.10 bolo zopár problémov, ako vždy pred vydaním verzie s dlhodobou podporou ktorá tentokrát vyjde v Apríli. Tiež mi prdli nervy a namiesto reportovania chyby bez dostupnej grafiky som dal upgrade na 14.04 ktorý mi ide stabilne.

    • RE: Asus SDRW-08D2S-U lite‎ 25.12.2013 | 17:54
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ako si zisťovala verziu Ubuntu? Napíš do terminálu

      sudo lsb_release
      DVD napaľovačka určite funguje, stačí spustiť softvér na napaľovanie.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org