Nenačítaný grub

Sekcia: Konfigurácia 15.01.2014 | 12:56
Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

Dobrý deň, potreboval by som pomôcť s problémom na mojom PC. V pc mám nainštalovaný windows a na exernom USB disku UBUNTU.Používal som ich takto ako dual-boot. Na tomto externom USB disku je aj nainštalovaný grub. Problém je v tom, že keď teraz zapnem pc tak mi nenačíta ani len grub. Ostane čierna obrazovka na ktorej len bliká potržník a ďalej nič. S PC som nič nerobil ráno som ho zapol a stalo sa toto. Vie mi prosím Vás niekto povedať čo sa stalo a ako by som to vedel opraviť. ďakujem za akúkoľvek odpoveď. Lukáš

    • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 13:22
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pokiaľ si s tým naozaj nič nerobil, tak by som ako prvé dal skontrolovať ten disk a pozrel by som sa aj na S.M.A.R.T. disku.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 13:35
      Avatar 124   Návštevník

      Robil si pred tymto incidentom nejake update pre to Ubuntu ? Je to fakt verzia UBUNTU 10.04? Ak ano, toto je dost stara verzia Ubuntu ...

      • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 13:50
        Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

        Nerobil som žiadne úpravy. Večer som vypol PC ráno zapol a stalo sa toto. Áno verzia je stará neaktualizoval som. Nemohlo sa stať že by odyšiel ten externý USB disk?

        • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 13:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Však mohlo, ale to nám môžeš prezradiť len ty.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 14:46
      Avatar mordor   Návštevník

      A Windows 7 ti inak z toho disku co mas v PC nastartuje? Ak ano, detekuje pripojenie zariadenia po pripojeni toho disku? Ak mas na tom disku nejake NTFS/FAT particie vidi ich?

      • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 15:02
        Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

        Windows mi načíta keď odpojím USB disk. Keď ho potom v zapnutom window-se pripojím opäť tak mi ho nenačíta, ale to ni ho nikdy nenačítalo pod windowsom. Skúsim ešte nejaké Live CD a tok ho pripojiť či mi ho aspoň načíta.

    • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 15:09
      Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

      Nabootoval som ubuntu z Live CD a potom som pripojil disk. Systém zariadenie rozoznal, takže HW chyba by to byť nemala.

      • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 15:16
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Daj znova nainštalovať GRUB pomocou LiveCD. Mala by na to byť stále voľba pri štarte LiveCD. Len sa nepomýľ, a nedaj ho nahodiť na disk čo je napevno v počítači. To by systém asi neštartoval pre zmenu bez zapojeného USB disku.

        • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 15:22
          Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

          Tomu celkom nerozumiem. Pri štarte LiveCD mám možnosť vyskúšať alebo nainštalovať systém. Ako mám pomocou LiveCD nainštalovať grub???

          • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 17:22
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            Nabootuj Live CD s Ubuntu → Vyskúšať Ubuntu, potom otvoriť terminál a najprv si pre istotu sprav výpis diskových oddielov:

            sudo fdisk -l

            a potom postupne zadávaj:

            sudo mount -t ext4 /dev/sdaX /mnt

            za X dosať číslo, kde je nainštalované Ubuntu (/ root oddiel)

            sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sdX

            tu za X dosadiť disk (napr. pri externom to môže byť napr. sdb - bez čísla. Výpis z fdisku ti to ukáže) Potom reštartuj PC, mal by sa už Grub objaviť, nabootuj do Ubuntu a ešte zadaj:

            sudo update-grub
            • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 18:18
              Avatar mixboy01 Linux Mint 18.2 Sonya  Používateľ

              Ďakujem

              • RE: Nenačítaný grub 15.01.2014 | 21:23
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ale ten disk si skontroluj, Grub sa nerozbije len tak, ani si nepamätám či sa mi to niekedy stalo.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org