Zmeny velkosti particii

Sekcia: Konfigurácia 04.02.2014 | 14:28
majko   Návštevník

Ahojte,

Mam taky mensi prolbem. Nejakou zahadou som sa pri isnatlacii debianu tukol vo velkosti particii a nastavil som to takto haluzne :-)

root - 400 G (namiesto 40tich)

swap - 8 G (to je OK)

home - 50 G (co nie je OK)



G = Gigabyte :-)

Potreboval by som urobit zmenu vo velkosti particii nasledovne

- root - zmensit zo 400 G -> 40 G - swap bez zmeny - home - zvacsit zo 40 G -> 40 G + vlone miesto po zmenseni rootu)

Aktualne zaplnenie je take, ze root je zaplneny na max 5 G a home na max 11 G (zalohu mam spravenu)

Napadlo mi to urobit nasledovne 1. bootnut z liveCD/live USB gparted , prip. parted magic 2. zdeaktivovat swap 3. shrinknut root particiu na poadovanu cielovu velkost 4. pripojit uvolnene miesto k home particii 5. zo zbytku vytvorit swap (8 Gb) Samozrejme, ze zmensovat root particiu budem do takej velkosti, aby tam bolo dostatok volneho priestoru.

Taketo sachy som robil s Win particiami a islo to Ok. S Linuxovymi som to nerobil, preto sa vas chcem opytat, ci to takymto postupom bude OK, nepridem o data - nechce sa mi to znovu reinstalovat (hoc mam zalohu).

Pripadne napada Vas nejaky lepsi sposob ?

Za pomoc a ochotu Vam vopred dakujem

Marek

    • RE: Zmeny velkosti particii 04.02.2014 | 16:03
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ideš na to dobre. Vždy sa odporúča pred manipuláciou s partíciami dôležité veci zálohovať. Pokiaľ budeš manipulovať aj so začiatkom systémovej partície, bude treba update Grubu.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org