moje nove zelezo

Sekcia: Hardware a Drivery 05.04.2014 | 12:53
drdolitle   Návštevník

Po dlhsej odmlke opat v linux radach s novym poskladanym miniserverikom v nasledovnej konfiguracii:
Gigabyte GA J1900N DV3
4GB RAM
SSD 64GB ADATA P800 SATA2
HDD 
Western Digital 2.5" Red Mobile 750GB 16MB cache
HDD externy 500GB, USB2PICOPSU 80W
napajanie: 3A 12V
skrinka: EUROCASE 02CVentilator GELID Solutions SILENT 8 PWM

Spotreba: v klude 10W, pri zatazi 20W

Beziace na Ubuntu 14.04, Samba, XBMC, rsync ako nastroj pre zalohovanie na externy HDD.

Naklady bez externeho HDD, 280 EUR.

    • RE: moje nove zelezo 06.04.2014 | 13:04
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      bežať server na betaverzii Ubuntu... zaujímavé :)

      • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 12:58
        Avatar drdolitle   Návštevník

        Tak tento mesiac bude oficialny realese 14.04 a serverik sluzi len na domace pouzitie ako NAS plus nieco navyse. Zatial slape vsetko na jednicku, az na drobny nedostatok so XRDP pod kubuntou.

        • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 14:31
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Zostava vyzerá pohodovo. A ak má skutočne nameraný aj taký malý odber, tak aj je. Ale RDP by som na Linux zbytočne nedával.

          • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 15:27
            Avatar drdolitle   Návštevník

            XRDP je uz vlastne na vedlajsej kolaji. Frcim na NX Nomachine. Kazdpopadne som si chcel nechat otvorenu cestu na remote cez session a nie cez conzolu. XRDP frci, ale KDE pisti po prihlaseni, ze padol nejaky jeho servis. Je to uz potvrdeny BUG Ubuntu 13.04 a 13.10 na KDE 4.10 a vyssie.

            • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 19:29
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              VNC by nebolo lepšie? Ale to je jedno.

              • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 00:20
                Avatar drdolitle   Návštevník

                Vsade co citam, tak VNC server je pomaly a vytazuje velmi CPU. NX Nomachine je to asi 10-20% vykonu CPU. Extremne opimalizovany na prenos dat + Win client + Android client + vlastna security vrstva a kopec user friendly nastavovaciek v klientovi. U NX ani nepoznam, ze nesedim za nim priamo fyzicky.

                V podstate som potreboval na zaciatku len rozbehat server a XRDP som dotiahol cez apt-get. Bez nastavovania to hned nabehlo, takze som v zaciatku ani nehladal ine riesenie. Neskor som pri hladani klienta na remote konzolu /kvoli rozbehnutiu xbmc/ narazil na NX a zapacil sa, tak som dalej neriesil. Inak by som asi skoncil u TightVNC.

                • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 07:06
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  NX bolo kedysi uzavrené rešenie čo nepodporovalo mnou používaný CPU, a bez možnosti auditu kódu, tak som sa s ním nezaoberal. VNC má možnosť nastavenia kompresie a farebnej hľbky ktoré sa prejavia na odozve. RDP na Linuxe používalo backend VNC.

                  A rýchlosť odozvy? No, neviem čo tým myslíš. Ale tá je v takýchto prípadoch ešte v pohode ak nelezeš cez moc dlhý podmorský kábel. Vtedy by Ti to len začalo vadiť aj bez toho že by si pozeral vzdialene filmy.

                  • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 09:11
                    Avatar drdolitle   Návštevník

                    Mozno niekedy vyskusam v ramci experimentovania. Po tom, co som objavil krasu GRUB2 a jeho peknej vlastnosti "bootvanie z ISO image", si vytvorim clonezillou backup a mozem sa hrajkat.:-)

              • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 00:30
                Avatar drdolitle   Návštevník

                Aby som upresnil, XRDP po prihlaseni sice vyhodi nejaku hlasku v jednom mudule KDE, ale session funguje a nejdu len dve veci z nastavovania servisov v kubuntu rozhrani a este nieco. Velmi ma to neobmedzovalo pri zakladnom rozbehani servera. Vsetko ostatne islo v poho bez dopadu na funcnost.

    • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 13:19
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      A naco si zakladal toto vlakno ked tu nemas ziadnu otazku ?

      • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 15:19
        Avatar drdolitle   Návštevník

        Tak som myslel, ze by som mohol niekoho inspirovat. Prakticky je tato ITX doska pomerne novinkou na trhu s Bay Trail CPU Quad core, s vykonom cca Core I3 a s 10W TDP bez nutnosti aktivneho chladenia.

        Ak tu je forum len na diskusiu ohladom problemov, tak poprosim admina, nech to zmaze, pripadne presunie moj topic do spravneho vlakna. Vdaka.

        • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 17:10
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          mne toto vlakno nevadi, od zaciatku som ho povazoval za moznu inspiraciu pri stavbe noveho PC pre inych a zaroven potvrdenie funkcnosti komponentov s ovladacmi ...

        • RE: moje nove zelezo 07.04.2014 | 18:13
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          okey, ani mne to tu nevadi akoze, len ma zaujimal dovod.

          vravis ze 280e cela zostava bez externeho? to je malo trosku, nie?

          • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 00:02
            Avatar drdolitle   Návštevník

            Pamat bola bazar za 20 EUR a SSD za 30 EUR. Ako nove by to bolo asi +50 EUR.

            • RE: moje nove zelezo 08.04.2014 | 08:31
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Aj tak to je dost malo si myslim :)