Voľby cez internet

Sekcia: Ostatné 22.05.2014 | 18:00
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte banda, keďže máme zas ďalšie voľby, rád by som sa spýtal na váš názor na voľby cez internet.

  1. Budeme mať aj na Slovensku? A kedy?
  2. Čo všetko treba na to pripraviť? Ako by sa mala riešiť bezpečnosť?
  3. Komu by to najviac pomohlo a komu ublížilo?

Teším sa na vaše názory a tiež sa neskôr zapojím

    • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 19:11
      Avatar aNAKONDA   Návštevník

      1. Voľby sú fraškou, ktorá skončí vtedy ked skončí tento systém pseudo-demokracie..

      2. Internet už dávno nie je bezpečnou zónou.

      3. vid bod 1 (voľby pomáhajú sviniam pri hrante aby mali čo žrať a tí čo ich volia to zmenia iba tak že zmenia systém!!)

      • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 19:21
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

        Nevidím zmysel v tom, aby sa celý svet sústredil na to, že máme internet a jeho prostredníctvom budeme riešiť všetko. Alebo snád niekomu ublíži prechádzka do volebnej miestnosti a tam vhodí svoj hlas niekomu ako je "Vzdor" alebo "Sedem Statočných"? Tie bežné strany by aj tak nemal nikto voliť, lebo ja tiež vidím jedinú alternatívu v anarchii.

        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 20:22
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Elektronické voľby tu budú čoskoro, môj skromný odhad je že výjdu takmer paralelne s prpjektom centrálnej elektronickej zdravotnej karty. Najviac to pomôže štátu ale demoverzia bude prezentovaná ako prínos pre zahraničných slovákov aby nemuseli cestovať kôli voľbám. A bezpečnosť? Veď pri eVoľbách predsa podpíšeš svoj hlas pomocou svojho elektronického podpisu. Čo viac ako stratu anonymného hlasovania si môžeš priať?

      PS: anarchia je voľba ale nie je to cesta. Anarchia neochráni slabšieho jedinca pred silnejším agresorom.

      • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 20:39
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        podla toho PS by som sudil ze v anarchii zijeme uz aj teraz :)

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 20:50
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          podla toho PS by som sudil ze v anarchii zijeme uz aj teraz :)

          Čiastočne áno, keď to zoberieme z pohľadu práva tak od zainteresovaných som sa dozvedel o Harabínovi a jeho mafii také veci, že má človek chuť vytiahnuť zbraň a ísť sa práva domôcť hrubou silou.

          Osobne preferujem občiansku spoločnosť v štýle ako o tom rozpráva RMS. Demokracia, Anarchia, Komunizmus a podobné nezmysli už dúfam čoskoro skončia.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 20:59
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

            bohuzial neplati to iba o harabinovi a spol., je tym prelezene cele politicke spektrum. Aj ked uznavam ze tito su asi vinnejsi medzi vinnymi.

            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 21:06
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Myslíš theokraciu? Spravodlivosť na druhom svete ma neláka. Je jedno ako nazveš systém. Tie funkčné majú vždy na vrchu rovnakú povahu. A tie nefunkčné nemajú šancu prejsť z verbálu do reálu. Ale to je jedno, to s pôvodnou témou nesúvisí.

            • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 21:14
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Theokraciu určite nie. Ktoré sú tie funkčné?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 22:28
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Historicky je najúspešnejšia kombinácia theokracie a monarchie. Úspech je stále zaručený na rôznych kontinentoch, a to od čias klinového písma. Ostatné pokusy sa nedožili ani piatich generácií. Kto by chcel namietať napríklad zriadením v USA má smolu, tam tiež od začiatku vládne spomínaná dvojka. Bez ohľadu na pomenovanie. A to tu bol z mojej strany posledný príspevok mimo túto tému. Maj sa, a niekedy si opráš znalosti z dejepisu čo sa bral na základke.

      • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 21:10
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

        Ja osobne chápem anarchiu nie ako rozvrat spoločnosti, ale ako osobnú slobodu jednotlivca, ktorá ale v žiadnom prípade neobmedzuje práva a slobodu toho druhého.

        A v konečnom dôsledku demokraciu takisto nepovažujem za ideálny stav, pretože jediným meradlom je veľkosť konta v banke a rôzne neľudské praktiky na vyvyšovanie sa lepšie postaveného jedinca len s ohľadom na osobný zisk.

        Som proste pesimista a aj ked hľadám cestu, zatiaľ som ju nenašiel..

        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • RE: Voľby cez internet 22.05.2014 | 23:07
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      1. Môj odhad je okolo 2020
      2. Množstvo bezpečnostných prvkov nezabráni kupovaniu hlasov či napadnutie serverov
      3. Big výhoda pre strany čo majú mladších voličov, nevýhoda pre Smer či KDH
    • RE: Voľby cez internet 23.05.2014 | 08:28
      Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

      Dosť často nad podobnými otázkami premýšľam až nakoniec som došiel k nasledovnému príbehu:

      Niekedy okolo roku 2025, keď všetky okolité štáty budú mať elektronické voľby naimplementované, sa podľa nášho tradičného vzoru "keď ostatní, tak aj my" rozhodne, že teda aj my, neberúc do úvahy rôzne problémy a škandály, ktoré v okolitých štátoch v súvislosti s tým prehrmia. Verejné obstarávanie vyhrá nejaká neznáma garážová firma napojená na kadekoho. Po tom, čo sa celý už aj tak predražený projekt desaťkrát predraží a dvadsaťkrát pretiahne sa s veľkou pompou spustí, papaláši si vyskúšajú odvoliť pred kamerami a budu naokolo hovoriť, že aké je to kua ľahké a demokratické.

       Samozrejme, na voľbu budete potrebovať certifikát od Prvej Obskúrnej Národnej Certifikačnej Autority (PONCA), ktorá bude mať lehotu 60 pracovných dní na to, aby na základe notársky overenej žiadosti, potvrdení od Finančnej správy, Sociálnej poisťovňe, lokálnych potravín a obvodného hygienika (veď viete koľko baktérii je v klávesnici!) vám vystavila certifikát, ktorý pôjde nainštalovať iba do jedného vyvoleného prehliadača, najlepšie iba v jednej konkrétnej verzii.

      V deň D hŕstka šťastlivcov odvolí, väčšia hrstisko nie, lebo to "dajakoškaj nepojdze" a pôjde pekne pešo zakrúžkovať svojho kandidáta. Centrálny úrad pre elektronické voľby zvýšený nápor na volebný systém vyhodnutí ako hackerský útok, lebo si zabudli poznačiť do kalendárika, kedy vlastne tie voľby sú, a podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Niekoľko slovenských IT expertov skritizuje celý systém, jeho nebezpečný dizajn, ukáže proof-of-concept ako odhlasovať niekoľkokrát s tým istým certifikátom. Medzitým Martin D. natočí pomocou Google Glass video, ako jednoducho a legálne získať od PONCA 100 rôznych certifikátov vystavených na už zosnulých obyvateľov Lendaku a kľudne odvoliť z pohodlia domova.

      Po vlne kritky a frustrácie z výsledkov volieb ešte len začne to pravé rošambo...

      • RE: Voľby cez internet 23.05.2014 | 08:33
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        :D +1

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Voľby cez internet 23.05.2014 | 09:46
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Moc pekne napísané. Martin D. má Gorila glass.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Voľby cez internet 23.05.2014 | 15:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Perfektne napísané!