Ubuntu 14.04 grub rescue - 2

Sekcia: Komunita 15.06.2014 | 15:46
Vladimír   Návštevník

Dobrý den.

Mám stolní počítač, fyzicky 2 disky (z pohledu WIN jsou C:, D:).

Na C: nainstalovány XP (legální), dále Ubuntu 14.04. Grub se při instalaci Linuxu zapsal do D: Mám tedy bootování z D, vyberu z nabídky co chci a spustím XP na C:. Po výměně disku C: se zavaděč Grub nespustí, vypíše chybu (zřejmě že nemá ten původní disk C:) a nastaví se na rescue Grub. Můžete mi poradit, jak z toho ven ? (kromě bootování z nového C.). Jsem naprostý amatér a Ubuntu jsem volil jako náhradu za XP. Prosím tedy, pokud to bude možné, popis krůček po krůčku, jako pro naprostého neznalce. Děkuji

  • RE: Ubuntu 14.04 grub rescue - 2 15.06.2014 | 16:06
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Toto by ti mohlo stačiť.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
  • RE: Ubuntu 14.04 grub rescue - 2 15.06.2014 | 17:41
   Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

   Ak je teda oddiel C: disk 1 a D: disk 2 a na disku 2 je nainštalované Ubuntu + zavádzač Ubuntu, tak v takom prípade máš dva bootovacie disky a musíš v Biose prehadzovať, z ktorého disku sa má bootovať. Toto by sa malo dať pekne obísť aktualizáciou Grubu. Nastaviť disk 2 (D) s Ubuntu ako bootovací, nabootovať Ubuntu, otvoriť terminál a zadať:

   sudo update-grub
   čím sa prehľadajú všetky disky a Windows by mal byť zaradený do Grubu. V tomto prípade bude disk 2 nastavený ako bootovací a po kliknutí v Grube na Win, by sa mal pekne nabootovať.

   Druhou možnosťou by bolo preinštalovať zavádzač Ubuntu a prehodiť ho do MBR vo Windows, čím sa ale prepíše zavádzač Win linuxovým Grubom.

   Po výměně disku C: se zavaděč Grub nespustí, vypíše chybu (zřejmě že nemá ten původní disk C:) a nastaví se na rescue Grub.

   To sa ani nemôže, nakoľko Grub je nainštalovaný na D: Pri spustení disku C: by mal automaticky nabootovať iba Win. Ak tomu tak nie je, tak je zrejme poškodený zavádzač Win.

   Neviem, či som pochopil správne celý problém. Výpisy z terminálu (Ctrl + Alt + T) by trochu pomohli:

   sudo parted -l
   sudo fdisk -l

   + BootInfoScript – ten sa dá nainštalovať priamo v Ubuntu:

   sudo apt-get install boot-info-script cl-awk 

   a potom spustiť U 12.04 príkazom sudo boot_info_script , vyššie verzie Ubuntu sudo bootinfoscript

  • RE: Ubuntu 14.04 grub rescue - 2 15.06.2014 | 18:29
   Avatar WlaSaTy   Návštevník

   Linux a ani grub nepoužívajú označenie disku "d:", takže sa otvára otázka ako to bolo nainštalované. Použil si inštalátor Wubi ktorý nahodil Linux akoby aplikáciu do Windows, alebo si ho inštaloval ako virtuálny stroj s pomocou aplikácií virtualbox alebo vmware player? Od toho sa dá odhadnúť rozdelenie disku a ďalšie kroky.