NTFS disk s košom

Sekcia: Konfigurácia 18.07.2014 | 03:12
pablo   Návštevník

Ahojte,

mám v laptope jeden oddiel so súborovým systémom NTFS (pozostatok z duálneho OS s Win 7). Je to veľký oddiel (vyše 600 GB) a je plný na 90 %.

Kdesi som čítal, že je možné pripojiť NTFS oddiel tak, aby mazanie súborov fungovalo normálne cez kôš ako s ext4 oddielmi - bolo tam uvedené, že stačí nastaviť parameter pripojenia disku v fstab:

defaults,users,umask=000,nls=utf8     0

Vyskúšal som - kôš nefunguje.

Keď som však nemal nastavené automatické pripojenie oddielu NTFS v súbore fstab (čiže som disk pripájal ručne), vtedy kôš normálne fungoval.

Používam xubuntu 14.04.

Je na to nejaká iná finta okrem odloženia všetkých dát z oddielu a preformátovaniu oddielu na ext4, spätného prenosu dát na nový ext4 a následného nastavenia pripojenia v fstab? Lebo už sa mi stalo, že som si neuvedomil, že tam zatiaľ nemám kôš (a zbrklo som nenávratne niečo zmazal)... :-(

    • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 08:33
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Keď som však nemal nastavené automatické pripojenie oddielu NTFS v súbore fstab (čiže som disk pripájal ručne), vtedy kôš normálne fungoval.

      Neviem, či má vôbec zmysel nejak upravovať fstab, nakoľko pripojenie oddielu s NTFS je iba jedno kliknutie v Správcovi súborov a ak táto možnosť fungovala bez problémov, tak prečo ju nepoužívať aj naďalej. Ja tiež pripájam oddiely s NTFS cez Dolphin.

      V Synapticu sa nachádza program ntfs-config, ktorý sa stará o trvalé, automatické pripojenie NTFS oddielov v Linuxe, tak ho otestuj. Osobne by som to však nechal tak :)

      • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 17:26
        Avatar pablo   Návštevník

        Ak dám automaticky pripojiť disk vtedy je pripojený na také prípojné miesto ako ja chcem, nie ako si určí systém - lenže vtedy sa nedá mazať cez kôš (len nevratné mazanie súborov z NTFS oddielu). Ide mi len o to, aby som len zapol mašinu a nestaral sa o pripojenie toho oddielu - potrebujem sa naň dostať cez sieť. A keď som pri tom laptope osobne, vtedy zas potrebujem aby som mazal súbory cez kôš...

    • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 10:51
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús najprv povedať čo si predstavuješ pod pojmom "kôš nefunguje".

      O náhradu mazania súborov za ich presun do koša sa totižto v Linuxe zvykli starať správcovia súborov. Vo výnimočnom prípade bolo možné vnútiť systému globálny hack čo nahradil unlink (delete) za move kde cieľ bol nejaký priečinok priamo na disku z ktorého si mazal. Nahrádzal sa tým unlink v glibc a fungovalo to aj bez grafického rozhrania, ale cieľ v prípade NTFS disku pochopiteľne nemusel zodpovedať formátu pre windows.



      Takže ak máš k dispozícii zápis na ten disk, tak by sa o toto mal v dnešnej dobe postarať Tebou používaný správca súborov, ak takú drobnosť nemá vypnutú globálne alebo pre iné disky ako je Tvoj HOME.

      • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 17:44
        Avatar pablo   Návštevník

        Tu Ti viem len povedať čo myslím tým "kôš nefunguje" - proste zmazané súbory sa fyzicky priamo zmažú z disku a nejdú do koša (čiže sa nedajú obnoviť)...

        Ostatné ani nerozumiem čo mi píšeš, ale to je vlastne jedno - v tom laptope nepotrebujem NTFS disk, prerobím ho (zdĺhavou metódou, inú nepoznám) na ext4 a bude po problémoch...

        • RE: NTFS disk s košom 20.07.2014 | 10:46
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Zdĺhavou metódou? Presyp tie dáta niekam kde máš miesto (hoci aj na externý disk), zmaž ho a vytvor ako napríklad ext3 alebo ext4. To je najjednoduchšie, ale nie je to zdĺhavé.

          • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 20:01
            Avatar pablo   Návštevník

            Keby si pozrel o aký veľký oddiel sa jedná, tak by si vedel prečo hovorím o "zdĺhavej metóde" - myslím tým presne ten postup ktorý popisuješ, nakoľko iný nepoznám. 2 x za sebou prenášať približne 600 GB dát to trvá veľmi dlho - niekedy aj celý deň - záleží aj od typu súborov. Zistil som že najpomalšie sa prenášajú prťavé textové súbory - niekedy idú len rýchlosťou 300 kB/s, najrýchlejšie idú filmy vo formáte mpg4 - niekedy až 50 až 100 MB/s lenže najviac (čo do počtu, nie objemu dát) tam mám tých prťavých textových súborov - vyše milióna - väčšinou html súbory...

            • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 20:11
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Keď chceš znížiť I/O (zaťaženie disku) pri opakovanom prenose súborov, tak môžeš použiť archív aby sa opakovane nezapisovalo pri každom jednom súbore. A občas pomáha aj vypnúť atime.

              • RE: NTFS disk s košom 25.07.2014 | 20:51
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                akým príkazom možno nahodiť veľa textových súborov do klasického zipu? inak je to výborné aj v tom, že na rozdiel od mp3 či filmov sa dajú textové súbory poriadne zmenšiť komprimáciou. škoda, že asi žiadny komprimačný klient v grafike pre linux neurobí balíček bez kompresie. alebo taký je?

                • RE: NTFS disk s košom 27.07.2014 | 11:48
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Roky rokúce existujú grafické nádstavby nad komprimačné programy. Stačí si kliknúť pravým myšidlom na súbor alebo priečinok a vybrať z kontextového menu. Pri použití kompresie sa táto úloha dokonca bez problémov vykoná rýchlejšie keďže výsledný archív má nižšiu veľkosť a tým pádom sa pri jeho zápise na disk vykonáva menej I/O operácií. Ale teoretizovanie v tomto prípade nemá význam. Je jedno či sa ten objem dát bude prenášať pol hodiny alebo dva dni. Ak je to potrebné, tak si človek kľudne požičia externý disk na víkend od kamaráta a je vybavené.

              • Veľký archív 26.07.2014 | 15:15
                Avatar pablo   Návštevník

                K tomu archívu mám takú malú pripomienku - na tom disku, z ktorého by som chcel prenášať súbory ten archív nie je možné vytvoriť pre nedostatok miesta - ako som uvádzal vyššie, zaplnený disk na vyše 90 % a súbory zaberajú vyše 600 GB...

                Čiže vytváraním archívu na inom disku by som neušetril ani sekundu času (skôr naopak) a spätné rozbaľovanie po vytvorení súborového systému ext4 - to isté v modrom...

    • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 12:17
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      viem, že je to jemne odveci, ale skús nahodiť program filelight a daj nim prejsť ten disk. Super vec v tom, že ti krásne znázorní čo je aké veľké a tak máš presnú predstavu, čo sa hodí vyhodiť - teda ak správne chápem, že to chceš trochu prečistiť.

    • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 12:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      vytvára ti na tom NTFS disku priečinok .Trash-1000? Ak áno, môžeš ho pokojne zmazať a máš ušetrené miesto.

      osobne som kôš prestal používať s nástupom Windows 98. Je rýchlejšie podržať klávesu SHIFT. Len samozrejme treba dávať pozor, aby si to dával len na dáta, ktoré určite nebudeš potrebovať...

      • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 17:37
        Avatar pablo   Návštevník

        Keď som nemal upravené pripájanie NTFS oddielu v fstab a pripojil ho ručne, vtedy mi pri prvom použití klávesy DELETE vznikol priečinok .Trash-1000, ktorý tam už zostal aj po úprave fstab (kôš síce nefunguje, ale aspoň pri mazaní nepindá, že kôš nevie vytvoriť)...

        Ten spôsob mazania pri stlačenom SHIFT som vo win používal vo veľkom meradle aj ja, ale niekedy som aj využil kôš, občas by sa mi hodilo mať takú možnosť aj v linuxe. Asi to fakt pôjde len tým odložením všetkých dát a preformátovaním na ext4 a vrátením dát na disk...

        • RE: NTFS disk s košom 18.07.2014 | 23:34
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Ak budem vychádzať z prvého príspevku, tak ide o obyčajný NTFS oddiel, na ktorý zapisuješ z Linuxu a z Linuxu aj mažeš nepotrebné súbory. V tom prípade sa o toto stará Správca súborov (Nautilus, Thunar...) ako spomenul WlaSaTy. Čiže to, či sa nejaké súbory budú mazať alebo presúvať do koša, by sa malo dať nastaviť v Správcovi súborov. Aspoň u mňa to tak funguje a je jedno, či mažem z NTFS oddielov alebo linuxových.

          • RE: NTFS disk s košom 19.07.2014 | 05:54
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            +1

            V Nautilusovi je to voľba na pridanie delete ktoré obchádza kôš. Je to tá voľba úplne naspodu v prílohe.

            Po slovensky by to mal byť cca "Pridaj príkaz Vymaž, ktorý obchádza kôš".

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 20:06
              Avatar pablo   Návštevník

              Takú možnosť obídenia koša má aj v thunar - často ju používam, a s radosťou... :-)

          • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 20:13
            Avatar pablo   Návštevník

            Už som písal kdesi vyššie, že ak zakaždým ručne pripájam oddiel, vtedy mi funguje aj mazanie cez kôš, ináč nie (hovorím o prípade automatického pripojenia oddielu pomocou úprav v fstab).

            Ak myslíš, že sa v Správcovi súborov (používam Thunar) dá niekde nastaviť používanie koša pre NTFS - napíš kde, ja to zatiaľ netuším...

            • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 20:40
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
              Už som písal kdesi vyššie, že ak zakaždým ručne pripájam oddiel, vtedy mi funguje aj mazanie cez kôš

              Neviem teda, aký máš problém pripájať NTFS oddiel ručne. veď ide iba jedno kliknutie v Správcovi súborov.

              Obchádzanie koša pri mazaní súborov nie je dobrý nápad. Človek sa ľahko uklikne a súbory už nenájde. neviem, aké nastavenia ponúka Thunar, ale v Dolphine sa dá nadefinovať, aká ponuka sa zobrazí pri označení súborov na zmazanie. ja som voľbu "Odstrániť" deaktivoval a mám tam "Presunúť do koša". Funguje mi to aj po pripojení NTFS oddielu.

              • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 21:32
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                V thunare máš odstrániť (mimo kôš) a presunúť do koša

                • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 22:55
                  Avatar pablo   Návštevník

                  V thunare máš odstrániť (mimo kôš) a presunúť do koša

                  ... to je pravda (uvádzam to aj ja) - ale len pre disk NTFS, ktorý bol pripojený ručne, ak máš NTFS disk pripojený automaticky, možnosť mazania presunom do koša nejestvuje...

                  • RE: NTFS disk s košom 21.07.2014 | 23:39
                    Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                    Jop máš pravdu teraz som to skúsil a vypíše hlášku "Nepodarilo sa nájsť ani vytvoriť adresár Kôš" doteraz som si to nevšimol lebo som to nikdy nepoužil

                    • RE: NTFS disk s košom 22.07.2014 | 06:43
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Asi ho pripájaš s inými parametrami. Pripoj ho akože ručne, a pomocou príkazu mount skontroluj o koľko sa líši to tvoje automatické pripájanie.

    • Téma uzavretá 25.07.2014 | 15:34
      Avatar pablo   Návštevník

      Pre mňa je táto téma ukončená...