Wifi - divná funkcia

Sekcia: Hardware a Drivery 26.07.2014 | 13:59
pablo   Návštevník

Ahojte všetci linuxáci!

V laptope Fujitsu-Siemens Amilo pi3525 s operačným systémom Xubuntu 14.04 mám internú sieťovku Intel Wifi Link 5100 AGN.

Do stredy večera fungovala normálne a počas sťahovania jedného súboru z internetu sa odrazu stratilo spojenie s internetom.

Vidím všetky wifi-siete v okolí aj moju, ale nedokážem sa na žiadnu pripojiť. Pripojenie cez kábel funguje úplne normálne (ale je jasné, že sa nedá použiť všade...).

Myslel som si, že nejakým divným spôsobom prestala fungovať interná karta, tak som si zadovážil USB wifi kartu (konkrétne Realtek 802. 11n WLAN Adapter) - nedošlo ku žiadnej zmene, aj naďalej sa nedá pripojiť na žiadnu sieť (zo zoznamu ponúkaného kartou Realtek 802. 11n WLAN Adapter). Keď vypnem v biose wifi, nezobrazujú sa žiadne siete ani jednou wifi kartou...

Keď som obidve karty vyskúšal v inom počítači, fungovali úplne normálne.

Potom som mal možnosť vyskúšať Intel Wifi Link 5100 AGN z iného laptopu - s rovnakým výsledkom ako moja pôvodná karta (moja v tom inom laptope fungovala úplne normálne)...

Ešte som urobil pokus s inými operačnými systémami v tom mojom laptope Fujitsu-Siemens (mám jeden malý nevyužitý 2,5' HDD) - vyskúšal som to s operačnými systémom WinXP a Win7 (aj s nainštalovaným driverom pre wifi-kartu) - z rovnakým výsledkom: vidím všetky wifi-siete, aj moju, len sa nedajú pripojiť...

Vyskúšal som aj rôzne distribúcie Linuxu, aj rôzne verzie - vždy s tým istým výsledkom...

Už mi vychádza len jedna možnosť - nejaká chyba na MB...

Máte niekto nejaké skúsenosti so zhodným problémom sieťovej karty? Ak áno, je to možné vyriešiť bez kúpenia nového laptopu? Matičná doska na ten môj laptop by ma vyšla cenovo skoro rovnako ako nový laptop...

    • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 16:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Neviem je to ako z Akta X. Jediné čo ma napadlo, skúšal si to aj vonku, mi to pripadá ako zarušený priestor.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 18:32
        Avatar pablo   Návštevník

        Zarušený priestor neprichádza do úvahy - jednak mám použitý úplne voľný kanál (tie ostatné siete sa o niektorý kanál doslova bijú - niekedy aj 3 sú na jednom) a ďalšia vec - tie 2 ďalšie mašiny sú pri routri podstatne bližšie ako tento laptop so záhadou - laptop je vzdialený približne 2 metre a tie zvyšné 2 stroje len pár desiatok cm (keď som dal do rovnakej vzdialenosti aj laptop nič sa nezmenilo a tým 2 mašinám nevadilo keď som ich dal na miesto laptopu).

        Keď už spomínaš Akty X - teraz som prišiel na ďalšiu záhadu:

        Na tomto laptope mám, kvôli skeneru, ktorý neviem rozchodiť pod linuxom, nainštalovaný virtuálny Windows XP. Napadlo mi vyskúšať, či tá USB wifi karta nebude normálne na tom virtuále fungovať a stalo sa - normálne sa pripojím v tom virtuáli na internet - tieto riadky píšem z virtuálu na tom záhadnom laptope!!!

        V základnom linuxe mi naďalej len zobrazuje všetky siete bez možnosti pripojenia...

        • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 19:17
          Avatar Linuxák   Návštevník

          Takže v Linuxe aj vo Widlách na tom laptope to nefunguje, ale na XP vo virtualboxe funguje??

          • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 19:19
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Si hlavicka :) spravne si to pochopil

    • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 20:19
      Avatar pablo   Návštevník

      A ešte doplním - neodpustil som si vytvoriť aj virtual Xubuntu 14.04 - aj tu to funguje - tento komentár píšem z virtuálneho Xubuntu 14.04 hosťujúceho na Xubuntu 14.04...

      • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 20:26
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Vyskusal by som nahodit znova to distro, nacisto pekne, ako sa to bude spravat

        • RE: Wifi - divná funkcia 26.07.2014 | 20:38
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          +1

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Wifi - divná funkcia 27.07.2014 | 11:47
          Avatar pablo   Návštevník

          Ahoj!

          Vďaka za tip. Vyskúšal som novú čistú inštaláciu Xubuntu 14.04 - zatiaľ len 32-bit.

          Výsledok:

          Keď som pred spustením live-CD pripojil tú USB wifi-kartu, normálne mi fungovalo pripojenie na internet, aj som to úspešne nainštaloval s normálne fungujúcou wifi sieťou.

          Platí to však len pre tú USB-kartu. Keď som ju odpojil, tá vnútorná karta sa nedokáže pripojiť na sieť (aj keď všetky dostupné siete vidí). Po opätovnom pripojení USB wifi sa laptop okamžite pripojil na moju prednastavenú sieť.

          Dnes ešte vyskúšam, či to bude takto fungovať aj pre 64-bitovú verziu Xubuntu 14.04...

          • RE: Wifi - divná funkcia 27.07.2014 | 12:08
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Dosť haluze robilo pripojenie periférií cez BT na starom WiFi pásme, tie frekvencie sa dokázali mlátiť hlava nehlava. A skús skontrolovať aj zdroj a baterku, možno máš podpetie ktoré vadí len rádiu. Alebo len zblbol network manager a pamätá si blbiny a cez LiveCD sa to tým pádom chová lepšie. Skús teda v starom systéme vytvoriť nového užívateľa či to s ním nepôjde, a vypni všetky BT v dosahu a skontroluj napájanie v BIOSe (UEFI).

    • RE: Wifi - divná funkcia 27.07.2014 | 10:10
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      lubuntu a xubuntu 14.04 majú známy bug s nespustením network manažéra korektne. v greenie je to opravené týmto postupom:

      http://www.webupd8.org/2014/04/fix-lubuntu-1404-network-manager.html

      • ... iný problém... 27.07.2014 | 11:33
        Avatar pablo   Návštevník

        Ahoj, to čo tu uvádzaš

        lubuntu a xubuntu 14.04 majú známy bug s nespustením network manažéra korektne. v greenie je to opravené týmto postupom:

        http://www.webupd8.org/2014/04/fix-lubuntu-1404-network-manager.html

        rieši úplne iný problém - nemám problém so zobrazením ikonky na paneli ale s pripojením na moju wifi-sieť, ktorú spolu s ostatnými okolitými sieťami vidím...

        Vďaka za návrh, možno použijem inokedy...

    • RE: Wifi - divná funkcia 27.07.2014 | 14:03
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Este ma napada, skus ist niekde do mesta a tam sa skus pripojit na nejaky freeWiFi. Co to urobi. Proste prec od toho celeho wifi pasma kde si teraz.

      • Free wifi v meste 29.07.2014 | 12:40
        Avatar pablo   Návštevník

        ... čo sa týka internej wifi-karty - je to isté v modrom :-)

        Asi naozaj vymontujem internú kartu z laptopu a budem používať tú USB wifi-kartu, ktorá bez problémov funguje (spočiatku boli problémy na mojej sieti - nemal som kompletne zadané údaje pre mac-filter v routri - teraz je to v pohode).

        Zistil som, že tá interná karta má síce uvádzané, že môže dosahovať rýchlosť 300 Mbps (aj môj router dosahuje 300 Mbps), ale v praxi to bolo maximálne 270 Mbps, väčšinou 150 Mbps s dosť častým znížením pod 5 Mbps (a rovnako sa správa aj tá druhá karta rovnakej značky a typu)...

        Pre tej externej USB wifi-karte je udávaná rýchlosť 150 Mbps ale podstatne menej kolíše - väčšinou si udržuje naozaj tých 150 Mbps...

    • RE: Wifi - divná funkcia 27.07.2014 | 14:38
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Nenahadzoval si nedávno aktualizácie na hostové xubuntu? Z livecd ide wifi?

      • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 12:35
        Avatar pablo   Návštevník

        Nejaké aktualizácie som robil deň alebo 2 dni pred tým ako sa začala wifi-karta správať divne.

        Lenže aktualizáciou xubuntu sa nedá vysvetliť, prečo to divne funguje aj so samostatným operačným systémom Windows 7 - aj v ňom len vidím siete a nemôžem sa na žiadnu, ani na moju, napojiť. Týka sa to internej wifi-karty aj tej USB...

        Lenže dnes som sa rozhodol vyskúšať, či k rovnakému správaniu wifi-kariet dochádza aj v Xubuntu 13.10 - po nainštalovaní všetko funguje tak ako by malo - čiže všetky wifi-karty fungujú normálne!!!

        Vyskúšať to v nižšej verzii Windows priamo nainštalovanej (čiže nie ako virtual) nemôžem - aj keď som uviedol, že som to vyskúšal aj s Win XP - to som napísal blbosť, nakoľko do tohoto konkrétneho laptopu Win XP človek nedostane (v polovici inštalácie príde "modrá smrť") a Vistu, ktorá tam bola, už ani nemôžem zohnať (len iné verzie) a ani nechcem - tak ma Vista vytočila, že som vtedy prešiel na Win 7.

        • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 12:52
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Že by to bolo firmware ktorý sa mohol zmeniť pri update? Na to bolo zopár kariet dozť citlivých.

          • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 13:19
            Avatar pablo   Návštevník

            To myslíš firmware tých wifi-kariet? To asi ťažko (neviem si to predsaviť, žeby sa tak jednoducho zmenil firmware pre pripojený hardware), navyše jedna z nich bola pripojená až po update (tá USB).

            Ale Ty si zrejme myslel firmware linuxu...

            Ale o tej mojej karte Intel Wifi Link 5100 AGN som už čítal v tomto fóre - zrejme to nie je bohviečo.

            Možno bude pre mňa riešením vykašľať sa na ňu (a aby nezavadzala, tak aj vymontovať z laptopu), urobiť definitívnu čistú inštaláciu Xubuntu 14.04 (doteraz som všetko skúšal na tom malom pokusnom internom disku - toto píšem z neho) s pripojenou USB wifi-kartou...

            • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 13:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Nie. Myslel som firmware pre zariadenia ktoré kôli zníženiu nákladov o pár zlomkov z jediného centu nemajú v sebe flash s mikrokódom, a tak im ten firmware nahráva až ovládač pri zahrievaní zariadenia (inicializácii). V logu z dmesg sa to ukazuje ako "Found HW in cold state, loading firmware from file ...". Niekedy trošku domiešajú firmware pri príprave záplat a niečo prestane fungovať. Tak si to skontroluj či sa Ti to pod rukami nezmenilo. Toto bolo dosť časté pri lacných WiFi kartách (bez ohľadu na kolonku cena u koncových predajcov), alebo napríklad aj pri Digitálnych Telebíznych Tuneroch (USB TV lízatko) a aj pri iných zariadeniach.

              • Firmware 28.07.2014 | 14:52
                Avatar pablo   Návštevník

                ... a to už teraz ako zistím či sa také niečo stalo alebo nestalo?

                • RE: Firmware 28.07.2014 | 21:06
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  V logu z dmesg ...

                  • RE: Firmware 29.07.2014 | 14:42
                    Avatar pablo   Návštevník

                    Že by to bolo firmware ktorý sa mohol zmeniť pri update? Na to bolo zopár kariet dozť citlivých.

                    Nakoniec si mal pravdu s tým firmware...

                    Zrejme je tam už nová "záplata" a už to všade funguje normálne. Keď som si pozeral log dmesg, všimol som si tam niečo o premenovaní wlan0 na wlan2 ale nevenoval som tomu pozornosť...

                    Musel som ešte opraviť ip-adresy (používam pevné a do mojej wifi-siete bola prifarená automatická)... Predtým oprava ip-adresy nič na správaní karty neurobila...

                    Vďaka za Tvoje rady a nápady!

      • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 12:39
        Avatar pablo   Návštevník

        Z live CD Xubuntu 14.04 wifi normálne ide (ale len na tej USB, interná wifi-karta sa správa tak divne, ako som to napísal)...

        • RE: Wifi - divná funkcia 28.07.2014 | 12:48
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ked to chodi na 13.10 tak si tam hod 12.04 LTS a vyskusaj to. Pokial pojde tak mas vyhrate.

          • Wifi - divná funkcia - uzavrieť tému 29.07.2014 | 12:48
            Avatar pablo   Návštevník

            Možno je to jedno z riešení, jedno som už niekoľkokrát v tejto téme spomínal (používať len USB wifi-kartu)...

            Vďaka za všetky rady, téma môže byť uzavretá.