Problém s HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 04.08.2014 | 10:27
Mia   Návštevník

Zdravím,

nainštalovala som Ubuntu na starý počítač:
RAM: 512MB
1HDD:40 GB
2HDD:80GB
...atď. ďalšie parametre nie sú podstatné pretože ide o to, že som rozdelila 1HDD  na SWAP-1024 MB
pre systém ext4- 20 GB
zvyšok disku som spravila samostatnú patríciu pre domovský adresár /home ako súborový systém ext4,
2HDD som použila tiež ako súborový systém ext4 avšak tu je asi problém pretože po spustení Ubuntu som pozrela správu diskov a ako home adresár mám voľné miesto z 1HDD avšak zložka z 2HDD je umiestnená v časti kde je aj systém.

Prosím vás teda o pomoc s tým či by sa dal tento 2HDD nejako z terminálu pozmeniť aby som ho mala  ako súborový systém.

Ďakujem za všetky rady!

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 10:50
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj,

      skús sem postnúť výpisy

      sudo parted -l (malé L)
      sudo fdisk -l

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 11:02
        Avatar Mia   Návštevník

        Nie som teraz pri PC ale potom to teda pozrem. Chcem zatial len vediet ci sa dajú meniť tieto vlastnosti kt. som zadala pri rozdeľovaní disku vzhľadom na to že vlastne tento disk je čistý a systém a všetko ostatné je na tom 1HDD.

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 11:11
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Malo by to ísť cez GParted, samozrejme predtým si urob zálohu dát.

      BTW: Ubuntu (Unity) na 512 MB je podľa mňa málo. Skús zvážiť Lubuntu alebo Xubuntu, nie sú také náročné na RAM.

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 11:18
        Avatar Mia   Návštevník

        Ok, vyskúšam.

        Doinštalovala som prostredie Xfce do Ubuntu a ide to v poriadku. Myslíš že samotné Xubuntu pôjde ešte rýchlejšie?

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 11:34
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Nechcem robiť machra, neviem.

      Ja som to tak používal asi mesiac (Ubuntu + Xubuntu-desktop, potom som urobil "čistú" inštaláciu Xubuntu a nevšimol som si rozdiel. Lenže som mal 2GB RAM.

      V každom prípade pri "čistom" Xubuntu budeš mať iný balík SW (napr. nebude tam Libre Office). Všetko sa však dá doinštalovať.

      Dobrou voľbou je takisto Greenie. Beží na Lubuntu 14.04 LTS a balík SW je tam veľmi slušný. Je to na Tebe.

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 11:51
        Avatar Mia   Návštevník

        Doma mám RAM 1GB a taktiež Ubuntu-desktop Xfce a systém ide v poriadku aj na tomto PC s RAM 512 MB zatiaľ v pohode tak uvidím možno dám na tvoje rady.

        Potom keby inštalujem čisté Xubuntu a  rozdeľujem disky, ten 80GB mám len formátovať?Lebo chcem aby slúžil len na súbory.

        Inak  internet  je trošku spomalenejší a síce používam Chromium ale aj tak to nie je ono, aj keď je to mimo témy vedel by si pomôcť aj ohľadom tohoto problému?

        • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 12:15
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          mia, mozes sa prosim zaregistrovat? teraz to nie je ako buzeracia, zistis neskor dovod ;)

          • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 12:50
            Avatar Mia   Návštevník

            Ok, registrujem sa len zatiaľ sa mi nedá aktivovať vyskakuje mi chyba.

        • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 12:32
          Avatar menom   Používateľ
          Inak internet je trošku spomalenejší a síce používam Chromium ale aj tak to nie je ono, aj keď je to mimo témy vedel by si pomôcť aj ohľadom tohoto problému?

          Máš málo RAM, moderné prehliadače z nej veľa uberajú. Tiež používam xfce a keď otvotím FF, tak je v RAM zaplnené viac než 500 MB.

          Potom keby inštalujem čisté Xubuntu a rozdeľujem disky, ten 80GB mám len formátovať?Lebo chcem aby slúžil len na súbory.

          Ak tam máš niečo o čo nechceš prísť, tak neformátuj. Keď ten oddiel HDD chceš mať čistý, pre ukladanie súborov, tak formátuj napríklad na Ext4.

        • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:01
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          s internetom trochu viem poradiť. firefox, chrome a spol sú veľmi fajn, keď majú dosť ram. tu ale nieto dostatok. odporúčam vyskúšať midori. niečo na spôsob chrome, ale oveľa menej náročné

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 12:47
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Len doplním, už som to mal napísané :) 

      Keď budeš inštalovať čisté Xubuntu, pôjdeš cez voľbu „Niečo iné“. Na prvom 40GB HDD (označenom zrejme /dev/sda) si vytvoríš primárny oddiel s prípojným bodom „/“ a Swap a na druhom 80GB HDD (/dev/sdb) si vytvoríš ďalší primárny oddiel s prípojným bodom “/home“.

      Čiže celý 80GB disk bude slúžiť ako úložisko dát, kdežto na 40GB budeš mať systém a ostatný SW. Návodov je dosť, napríklad tu, kapitola 4.3

      http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1

      Čo sa týka Internetu, asi Ti nepomôžem. Všetky tie blikajúce/skackajúce/točiace sa blbosti na stránkach žerú veľa RAM, nehovoriac o tom, keď máš otvorených viacej záložiek v prehliadači. Čiže aj keď Ti systém ako taký chodiť bude, Internet Ti ho bude spomalovať. Skús otvoriť PC a pozri si typ použitej RAM. Možno sa bude dať niekde (napr. bazos.sk) ešte pár modulov dokúpiť aby si mala RAM aspoň 1GB. Odbornejšie Ti zrejme poradia ostatní, je tu dosť skúsených borcov. Ja len začínam.

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 12:58
        Avatar Mia   Návštevník

        Ok, takže som zbytočne ten 40GB disk delila ešte na /home mala som to nehať len na swap a systém a druhý 80GB na /home. Skúsim teda cez GParted poriešiť ten 2HDD či sa dá zmeniť jeho momentálne pôsobenie a ak nie tak inštalujem opäť.

        Ďakujem veľmi pekne :)

        • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 13:07
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Lepšie bude vyriešiť ako poriešiť :)

          Niekedy je čistá nová inštalácia rýchlejšia ako úpravy. Good luck.

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:05
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        robiť diskovú partíciu na home je trochu zbytočné. vlastne dosť. asi by som to riešil nejako takto, zdá sa mi to ako ideálne riešenie:

        veľký disk rozdeliť na / a swap. Tam do swapu pokojne aj 2GB, pri tak malej ramke sa to môže niekedy hodiť

        malý disk dať ako ext4 alebo ntfs, to je na tebe, a pripájať ho len ak je treba ako ďalší disk. Určite by som nechal systém na väčšom disku.

        Ešte podotýkam, že staručké a krpaté disky môžu kedykoľvek haprovať. chybné clustre a podobné dobroty zachytia nepripraveného človeka poriadne. Odporúčam nahodiť napríklad Dropbox a dôležité veci, ako fotky alebo dokumenty, nahodiť tam. Super hlavne ak máš viac ako jeden PC. Ide aj na mobiloch. Sám mám takto zdropboxované 3 PC a telefón.

        • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:07
          Avatar borg Fedora  Administrátor

          /home na vlastnej particii zmysel ma. uz len kvoli preinstalovanie systemu neprides o svoje data a nie potreba ich kopirovat na iny disk.

          • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:11
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            samozrejme že to zmysel má, no 40gb deliť je naozaj divné riešenie. pri tej šesťdesiatke by to bolo rozumnejšie

            • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:36
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              preco pri 40 GB je to divne? pred 10 rokmi som podobne velkosti delil a neprislo mi to divne, ale naopak uzitocne.

              • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 16:12
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                pred piatimi rokmi som na CD dostal systém aj s miliónom programov, teraz je tam po poriadnom osekávaní problém dostať pár programov a libreoffice. Napríklad také Wine kedysi zabralo 20 MB. Koľko zaberá dnes? Oveľa, oveľa viac...

                • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 16:13
                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                  fajn, ale co to ma spolocne s prerozdelovanim disku?

                  • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 16:24
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    to, že základný systém, čisto systém bez fotiek a všetkých osobných vecí, zaberie oveľa viac ako pred 10 rokmi. 20GB na / a ďalších 20GB na /home je málo. Lepšie sa využije priestor keď sa to dá spolu. Napríklad je úplne bežné, že sa dá niečo na plochu. Pár filmov napríklad. Zahltá sa /home a / bude skoro prázdne.

                    Na druhú stranu ti ale dávam za pravdu v tom, že sa tam asi nebude riešiť virtualizácia a podobné veci náročné na priestor. Ale i tak, pár filmov na plochu a je problém.

                    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 16:54
                      Avatar borg Fedora  Administrátor

                      ako myslis...

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 13:16
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      To, čo navrhuje vxmery je tiež možné riešenie, i keď dať takmer 40 GB na systém je podľa mňa dosť veľa, hlavne keď HDD v PC nie sú nejak veľké. Týmto spôsobom by Ti zostal na cca 80 % nevyužitý disk 1, pretože komplet nainštalovaný systém s aplikáciami zaberie cca 5GB.

      Pokiaľ neplánuješ inštalovať kvantum programov, tak na systém úplne postačí 10 – 15 GB, aspoň 2 GB nechať na swap, zvyšok by bol /home (1 HDD).

      Druhý HDD - pokiaľ má slúžiť iba na ukladanie dát a má byť korektne zobrazovaný, tak pri formáte ext4 by mal mať aj nejaký prípojný bod, čo sa rieši priamo pri inštalácii systému (napr. /home/data, media/data) alebo ďalším možným riešením je nechať ho naformátovaný na NTFS a o jeho zobrazovanie sa bude starať správca súborov Nautilus.

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 13:24
        Avatar Mia   Návštevník

        Nechcem inštalovať kvantum programov a v podstate som urobila to čo ty píšeš čiže formát ext4 avšak prístupový bod HDD2 som dala ako /home2 čiže sa mi ukázal iba v časti kde je systém a nejde odtiaľ preč... tak skúsim cez GParted zmeniť prístupový bod alebo preformátovať na NTFS to by bolo asi rozumnejšie a ak nie tak inštalácia od začiatku.

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ešte jedna vec... niekde na bazoši alebo kde určite ľahko nájdeš použitý disk s kapacitou napríklad 120 či 250GB... za maličký peniaz

      • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 15:08
        Avatar borg Fedora  Administrátor

        pouzite disky od niekoho cudzieho za maly peniaz by som urcite nekupoval.

    • RE: Problém s HDD 04.08.2014 | 19:30
      Avatar Miroslava Karasová   Používateľ

      To je počítač na zriedkavé používanie takže rozširovať pamäť nechcem ale bolo mi ľúto 80GB že zmizlo len preto že som to zle rozdelila.

      Ďakujem za všetky vaše rady využijem ich :)