výkon počítača

Sekcia: Hardware a Drivery 13.08.2014 | 08:35
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

zdravím páni, mám takú teoretickú otázku. prečítal som toho už viac ale nejaký ucelený názor sa mi nepodarilo utvoriť. Od čoho záleží výkon pc? zaoberám ťa prácou s videom, robím videoprezentácie. strih videa nerobí nejaký problém. Mám 4giga pamäte a a dvojjadro 3300, strih je v pohode, ale prepočítavanie projektu trvá priemerne do dvoch hodín. Aj pri prepočítavaní je procesor využitý cca na 50%, ram tiež. Nič nejde nadoraz. Ako by som zrýchlil robotu? od čoho to závisí? počet jadier? veľkosť ram, rýchlosť ram? grafická karta? počítač stíha, len by som chcel aby bol rýchlejší. Dá sa to nejako zhrnúť čo treba zmeniť? ďakujem.

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 08:42
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Pokial to mas laptop tak odporucam kupit novy s lepsim a rychlejsim procakom.

      Ano, ved si si krasne odpovedal sam, od vsetkych tychto vlastnosti sa odvija konecny vykon PC.

      Pokial chces robit takuto pracu narocnu na vypoctovy vykon tak odporucam nejaky silnejsi procesor (Vyber necham na teba-neviem ci preferujes AMD or Intel),aspon 8Gb RAM a samozrejme graficku kartu (nie tu co mas na doske!) skor nejaku dedikovanu. Cize nVidia alebo Ati AMD. Proste nieco silnejsie.

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 08:51
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        na prácu používam pc, teraz mi zhorel, tak staviam nový. keby bol procesor pri rendrovaní videa zaťažený na 100%, pamäť na 100%, tak pochopím. A ohľadne grafiky, čítal som rôzne názory. Že grafika má zmysel pre vykresľovani, nie pri počítaní. Okrem toho že funkcie grafických kariet nevie linux naplno využiť. Má grafika vplyv aj na výpočtové funkcie? Ak áno, podľa akých parametrov voliť grafiku?

        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 08:57
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          No tak si tam nemusis davat hned i7 procak ...

          Takto k tej grafike. Grafiky maju ovela vacsi vypoctovy vykon ako procesor, konec koncov preto sa pouzivaju na tazbu BitCoinov a inej virt. meny.

          Ale presne ti na tuto otazku neviem odpovedat, cize ci ma nejaky velky vplyv na vypoctovy vykon. Nie som si isty, nech odpovie niekto kto to vie.

          Taky maly uvod do grafik:

          http://svetit.wz.cz/html/grafika.html
        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 09:04
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Este k tym parametrom.

          Treba sa pozerat na:

          1. celkovu pamat grafiky (cim vacsia tym lepsia)

          2. Sirka zbernice (to iste)

          3. Typ pamate (dnes je najlepsia DDR5)

          4. Samozrejme aky zdroj ju ma tahat

          5. Pocet streamov (zasa cim vacsia tym lepsia)

          A nemozem zabudnut aj na take veci ako je pripojenie k PC, aby si tam mal taky slot a aj velkost :)

          • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 09:17
            Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

            nvidia, ati?

            • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 09:22
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              To zalezi ci si fanusikom jednej alebo druhej. Ja osobne preferujem Ati a vlastnim Radeon R7 260X a som maximalne spokojny snou na linuxe. Mal som drobne problemy v zaciatkoch, hlavne na debiane. (Vyriesene problemy tu na Linuxos.sk)

              Ale pokial chces grafarnu tak si pozri ako je na tom s linuxovymi drivermi.

              Co sa tyka nVidie tak uz je na tom aj ono celkom dobre. Zasa ale nemozes chcet uplne najnovsiu grafiku a rozbehat ju pod linuxom.

              • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 09:56
                Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

                Tak tá tvoja grafika je iný level. Ďakujem za informácie zatiaľ.

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:43
        Avatar samalama   Návštevník

        ty vole, ty tliachas. mas potrebu sa ku vsetkemu vyjadrovat, aj ked tomu prd rozumies?

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:47
      Avatar samalama   Návštevník

      ak mas cpu a ram na 50%, tak nadoraz pojde nieco ine. predpokladam, ze najskor to bude hdd. over to tymto

      iostat -xmd 1

      ak to nebude hdd, treba hladat inde...

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:50
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Pokial robi strih videa tak nejake dvojjadierko asi Celeron tak to neni bohvieco.

        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:55
          Avatar samalama   Návštevník

          ako vies, ze ma celeron? a precitaj si, co pise...

          • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:57
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Ahh, mas pravdu. Myslel som ze tym 3300 mysli oznacenie procaku. Ak to ma byt 3300 Mhz tak okey, beriem s5 reci o vymene procaku.

            Ale ramku by mohol zdvihnut aspon o 2Gb ked chce robit narocnejsie veci a samo ze aj ten HDD a mozno aj grafarnu.

            • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:00
              Avatar samalama   Návštevník

              aj keby mal 3,3GHz, tak napr. pri takom pentiu 4 by mu to bolo aj tak na nic...

              • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:02
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                No, to je diskutabilne. Lebo na jednu stranu pokial by mal vsetky komponenty uz vymenene/silnejsie tak by to mohol pekne skusat, testovat a po case by si zadovazil lepsi procak, teda pokial by to zvladala maticka doska pochopitelne.

                • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:08
                  Avatar samalama   Návštevník

                  pochopitelne ze je to drist "pokial by mal vsetky komponenty uz vymenene/silnejsie", pretoze je to technicky nemozne, pretoze:

                  - stara doska nepodporuje nove cpu

                  - stara doska ma pomale pci-e, takze nova grafika by mu bola na nic

                  - stara doska nepodporuje novu ram

                  - stara doska nepodporuje sata III...

                  • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:13
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Zalezi ci ma onu spominanu "staru dosku". To pokial viem neuviedol. Nechajme to na neho nech sa rozhodne ci chce mat dobry stroj na upravu videa alebo len zlepsit stavajuci.

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 10:50
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        hdd je stará šunka, to je fakt. Ďakujem za typ.

        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:03
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Pri spracovávaní videa čítaš a zapisuješ veľa dát.

          Zrejme by stál za úvahu SSD disk, čas by sa mal rádovo skrátiť. Prípadne kompromis - HDD s SSD cache.

          • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:14
            Avatar samalama   Návštevník

            pokial pracuje s videom, tak je tam velky tok dat z hdd a hlavna na hdd, co bezne consumer ssd po case odkragluje. a druha vec, bezne consumer disky by taky tok dat ani nezvladli. udavane maximalne rychlosti pri consumer diskoch platia prvych par sekund a len na tych par sekund, pretoze staly toku dat ich po tych par sekundach polozi...

          • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:16
            Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

            spomínate ram, ram mám 4 ale pri počítaní žerie tak 2giga. Takže neviem či by pomohlo viac ram. nad ssd som uvažoval. ja v podstate píšem kôli tomu že mi zhorela doska a kúpil som novú bez grafiky. Asus J1800I Prioritne mi ide o to, či sa mi oplatí kúpiť grafika za milión alebo mi to bude prd platné. procesor mám amd 2x3300 (tuším) tu ma zaujíma či záleží od počtu jadier alebo rýchlosti procesora, a pri ram ma zaujíma, či má zmysel dávať viac, keď ju aj tak nepotrebuje, alebo dať ram s väčšou frekvenciou.

            • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:18
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Ja sa len vyjadrim k procaku.

              Aky presne mas procak? amd 2x3,30Ghz to vieme ale ake AMD?

              • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:20
                Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

                Andrej, priznám sa, nie som odborník na hardware. Viem že je to am3. Z tých lacných, stal nejakých 50€ vlani.

                • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:23
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  To nevadi, ako pise samalama zalezi aj cim mas vytazeny procak na jednom jadre alebo je to rozlozene.

                  Ono pokial by si chcel kupovat nove dieli tak tu ti poradia ale budu potrebovat nejake udaje, cize presne oznacenie dosky atd.

            • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:26
              Avatar samalama   Návštevník

              nejako sa ti to pletie. mas J1800I, co je intel, ale pises, ze cpu mas amd. tak?

              vsetko zalezi od typu pouzitia. ci potrebujes jednovlaknovy vykon, alebo multithreadovy. v prvom pripade potrebujes vysokotaktovane cpu, v druhom velajadrove cpu.

              tak isto je to s grafikou.

              ram sa vzdy oplati. pri 4 a 8gb je rozdiel vyrazny (sposobeny cachovanim)...

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:20
      Avatar samalama   Návštevník

      aj ked tu sa este naskyta jedna otazka: cpu bezi na 50% a je to dvojjadro. ako merias jeho zatazenie? pretoze ti to moze zobrazovat vytazenie sice len 50%, ale pri tom 2-jadre by to znamenalo, ze jedno jadro bezi na 100% a druhe nerobi nic. v tom pripade je uzke hrdlo cpu. to by bol aj pripad jednovlaknovej aplikacia, ktora nevie vyuzit viacej jadier. pokial su ale vytazene obe jadra na 25% (dokopy tych 50%), tak je problem inde...

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:22
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        podľa aplikácie ktorá monitoruje systém idú obe jadra cca na 50% striedavo, plus mínus zhruba rovnako.

        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:37
          Avatar samalama   Návštevník

          tak "problem" zrejme nebude v cpu...

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:28
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Rýchlosť počítača pri špecifickej úlohe závisí od najslabšieho článku použitého na danú úlohu. Predstav si že striháš filmy na super giga ultra SGI stroji, ale filmy máš priamo v starom foťáku ktorý má len USB1. Celková rýchlosť bude brzdená rýchlosťou foťáku ktorý pri USB1 neprekročí 12Mbit/S (1.0 OHCI) alebo 10Mbit/s (1.1 UHCI). Alebo si predstav že máš 4 fyzické CPU, každý s 4 jadrami. To ľudivi povedané dáva dohromady 16 viruálnych CPU, ale používaš program ktorý nevyužíva viac ako jeden thread, a tak využiješ CPU približne na 1/16 výkonu.

      Že máš dvojjadro a program čo nevyužije viac ako jedno jadro?

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:54
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        ja viem. to je ako zapojiť starý vagón do ic súpravy. celé ic pôjde 50kou.

        • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 13:22
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Výborne. Takže keď vieš, tak sa nemáš na čo pýtať. Ten prudko utajený program čo používaš vie robiť aj s viacerými jadrami alebo nie? Pretože toto vyzerá byť jadro otázky.

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:34
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      som to doplietol už. Asus som teraz skladal švagrovi do kancelárie, sorry. Mám to v kufri, pôjdem pozrieť čo som to kúpil :-) neodchádzajú od prijímačov prosím. :)

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 11:48
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      ASRock 970 EXTREME4 som kúpil

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 12:00
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      mimochodom, striham v Kdenlive, ak by to bola relevantná informácia.

    • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 12:26
      Avatar skywaker   Návštevník

      Preco nie Pitivi ???

      ináč AMD procaky su sice lacnejsie, pre porovnanie za peniaze za intel kupis 4 jadrovy intela za tu istu sumu kupis uz 6 jadrove AMD ale pozor !!! AMD cpu maju oproti intelu mensiu cache aj ked maju ju inac rozvrhnutu ono niekomu to nemusi vadit ale pri diskovych operaciach a tiez narocnejsich ide vykon dole. a tiez maju slapsiu FPU nez intel. najelepsie ovsem na AMD je ze v kazdej cenovej kategorii maju "zabijaka" proste za tu cenu sa nenormalne nic lepsie neda kupit, napr. v low ende maju http://www.alza.sk/amd-athlon-x4-760k-black-edition-d488523.htm black edition, 4 jadro s odomknutym nasobicom a potm nad nim je 6 jadro o ktorom som hovoril. ja ovsem mam radsej intel. :D

      • RE: výkon počítača 13.08.2014 | 12:33
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        no ja mam Intel dvojjadro na notebooku a linux si myslí že je to štvorjadro. Inak keď potrebujem u zákazníka niečo narýchlo postrihať, tak to robím na tomto notebooku, a efekt je rovnaký, hoci je tam slabší procesor ako ten and na PC.

    • RE: výkon počítača 17.08.2014 | 08:13
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      Zdravím páni. tak ešte raz by som sa chcel vrátiť k tomu výkonu. prešiel som si nejaké články, rozšíril som ram na 8, dočítal som sa že grafické karty pod Linuxom aj tak nevedia využiť svoj potenciál naplno, niekedy píšu opak, ale hlavne vychádza mi z toho toho hdd. Je nejaký výrazný rozdiel medzi sata 2 a 3? disk ssd vraj má vplyv akurát tak na spúšťanie systém a aplikácií, ale na prácu s veľkými súbormi sa nehodí. to som sa dozvedel, aj keď informácie sú dosť rozporuplné. zaujímal by ma názor niekoho fundovaneho, či radšej investovať do grafiky alebo disku. finančné možnosti mám limitované, plánujem aj procesor, ale niekde chcem začať.

      • RE: výkon počítača 17.08.2014 | 09:57
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Poznám dvoch ľudí čo robia s videom a obaja kupujú najrýchlejšie disky, takže to bude asi v tých diskoch. Pokiaľ Kdenlive vie robiť rendering cez GPU, čo asi vie treba sa pozrieť aký kodek vie tvoja GPU natívne. Na grafike je veľmi dôležitá šírka zbernice ja mám 448bit. Pretože je kopec marketingových kariet ktoré majú závratné rýchlosti GPU, ale nemá to kade prejsť keď majú šírku zbernice 128bit.

        Skús si nainštalovať Phoronix Test Suite, asi bude v zdrojoch tvojej distribúcie a testni rendering. Prípadni si vyskúšaj nejaký iný test aby si odhalil najslabší článok. Pretože ide o veľký tok dát bude to disk, alebo zbernica, prípadne nevhodný kodek. Inak dve hodiny na rendering mi nepríde veľa.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: výkon počítača 17.08.2014 | 10:34
          Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

          tak na takú grafiku budem musieť najprv predať jednu kameru :-( Ale skúsim niečo ojazdené. mimochodom, spomínaš rýchlosť hdd, disk ssd je v mojom prípade asi hlúposť. či?

          • RE: výkon počítača 17.08.2014 | 13:20
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Pri tak veľkom objeme dát by to bol s SSD asi problém. Radšej hľadaj disk s čo najrýchlejším zápisom. Dobrú grafiku kúpiš aj z druhej ruky a môže dokonca behať lepšie ako najnovšia vďaka vychytaným ovládačom.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: výkon počítača 18.08.2014 | 05:24
              Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

              Ďakujem za odpoveď ktorú som pochopil :)

              • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 08:36
                Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

                ozaj, nikto tu nespomenul raid 0. Je to hlúposť? alebo mohlo by to mohlo pomôcť?

                • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 09:53
                  Avatar samalama   Návštevník

                  ano nie ano

                  • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 10:45
                    Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

                    Ď :)

                    • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 11:50
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Ono to ani nieje tak smiešne ako pravdivé. Raid0 môže zhoršiť priepustnosť, alebo vykázať nulové zlepšenie.

                      Zrovna pri veľkom dátovom toku (čo je tvoj prípad) by "mal" byť nárast priepustnosti znateľný, teda pokiaľ to fakt brzdí ten disk.

                      Keď zoberiem že ak sa Raid0 rozbije dáta su v prdeli, tak by som do toho nešiel. Radšej kúpiť top vysokootáčkovú pílu a riešenie s Raid0 si nechať ako poslednú záchranu, fakt poslednú.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 12:40
                        Avatar samalama   Návštevník

                        pri raid0 mas zarucene zvysenie vykonu. pri citani aj zapise. v podstate 2x rychlost jedneho hdd.

                        ked sa ti rozbije raid0, tak mas tak isto data v prdeli, ako ked mas len jeden disk a ten ti odide. ano, pri raid0 mas vacsie riziko zlyhania, pretoze mas 2 disky. pri viacerych diskoch to riziko stupa. ale raid (konkretne raid1) pouzivame uz niekolo rokov na vsetkych pc a serveroch, a este sa nikdy ziadny nerozbil (klop-klop). inac pod raidom mam na mysli mdadm.

                        ziadny vysoko otackovy disk ti neda tolko, kolko dnesne, co i len trochu lepsie hdd v raid0. tie vysoke otacky by mu pomohli pri operaciach citlivych na i/o - databazy apod., kde sa vela seekuje a je potrebny rychly presun hlav na platni.

                        idealne riesenie by bol raid10, ale nie z lowendovych hdd. akekolvek serverove entry level hdd by stacili (mozno aj nejake wd red). ale cena by uz bola vyssia. a bolo by tu riziko, ked zhory cele pc, tak pride o vsetko.

                        takze ja by som to vyriesil 2 lepsimi hdd v raid0 v pc na pracu, a k tomu si urobit nejake lahke zalohovatko s 2 hdd v raid1 (alebo rovno kupit nejaku hotovu krabicku). a pc zalohovat kazdy den. a pripadne casom dokupit hdd a prerobit raid0 na raid10...

                        • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 14:26
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 21:51
                            Avatar samalama   Návštevník

                            co s tym?

                            • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 21:59
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Len toľko, že neexistuje jediný liek na každú situáciu.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: výkon počítača 20.08.2014 | 22:23
                                Avatar samalama   Návštevník

                                a kto to tu tvrdi?