ako odstrániť zlú verziu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.10.2014 | 07:33
laco   Návštevník

Nainštaloval som konečne Linux Mint 16 Petra,a potrebujem sa zbaviť zlej inštaláciu Linuxu cinnamon.Na výber po štarte mám aj W-XP+ku každému linuxu nejaký repair teda celkom 5 riadkov!Dá sa zastaviť načítavanie aby som si to mohol odpísať,alebo to je niekde schované v systéme?

    • RE: ako odstrániť zlú verziu 04.10.2014 | 09:35
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Nainštaloval som konečne Linux Mint 16 Petra

      Ak sa nemýlim, tak LM 16 je už nepodporovaná verzia. Treba stiahnuť a nainštalovať LM 17 - je to LTS verzia, ktorá bude mať podporu 5 rokov.

      potrebujem sa zbaviť zlej inštaláciu Linuxu cinnamon

      Ako zbaviť?? Odinštalovať alebo ju preinštalovať novšou verziou??

      Na výber po štarte mám aj W-XP+ku každému linuxu nejaký repair teda celkom 5 riadkov!

      Predpokladám, že myslíš Grub-menu, ktoré sa objaví po zapnutí systému a ponúkne výber, ktorý OS sa nabootuje (príloha). S týmto by som neodporúčal manipulovať ani Grub nejak upravovať. Grub nevyzerá nejak príťažlivo, ale to ani nie je jeho úlohou.

      Dá sa zastaviť načítavanie aby som si to mohol odpísať,alebo to je niekde schované v systéme?

      Ak ide o Grub-menu, tak jeho dĺžka zobrazovania sa dá nastaviť úpravou /etc/default/grub, ale to by sa upravilo až po úspešnej inštalácii systému.

    • RE: ako odstrániť zlú verziu 04.10.2014 | 12:28
      Avatar menom   Používateľ
      Dá sa zastaviť načítavanie aby som si to mohol odpísať

      Stlacaj sipky dole-hore, grub pocka kym si akoze vyberies ktoru moznost chces az pokial nestlacis Enter.

    • RE: ako odstrániť zlú verziu 04.10.2014 | 15:22
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Ahoj Laco.  Ty si rýchly.  Pred tým ako začneš niečo robiť skús sa najprv poradiť.  Veď to nie je hanba. Ušetril by si si kopu času a nervov. Jediné čo Ti môžem poradiť je aby si si stiahol LINUX MINT 17 ako radí janek-m.  Daj si záležať aby si vybral chcené prostredie.  Mint má na výber Cinnamon; Mate; KDE a Xfce.  Okrem toho môže byť 32 alebo 64bit.  Ak si nie si niečím istý spýtaj sa. http://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: ako odstrániť zlú verziu 04.10.2014 | 15:34
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      V tvojom prípade by som naozal len stlačil šipky hore alebo dole vtedy sa odpočítavanie zastaví a môžeš prezerať a prečítať čo tam máš, keby si stlačil šipku do prava tak je to ako keby si stlačil enter čiže sa ti spustí vybraný OS.

      Ale ináč dá sa vypnúť to odpočítavanie musel by si editovať súbor grub ktorý máš na adrese /etc/default/grub a je to riadok GRUB_TIMEOUT=5

      Tá 5 znamená že výber OS sa spustí po 5s takže by si musel dať vyššie číslo aby čas bol dlhší alebo dať -1 potom ti nebude odpočítavať. Potom by si musel uložiť súbor a následne pod rootom alebo pomocou sudo update-grub aby sa načítali nové nastavenia v grube, bez tohoto ti ostane pôvodné nastavenie.

      Tieto úpravy by si mal robiť iba ak vieš čo robíš a samozrejme vždy treba pôvodný súbor zálohovať

      • RE: ako odstrániť zlú verziu 04.10.2014 | 15:46
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        A ešte k tvojej prvej časti otázky ak som to dobre pochopil.

        Jednotlivé riadky niesu len OS ale aj len rôzne verzie jadra jedného OS Linux Mint. Takže môžeš tam mať raz Win XP (jeden OS) a ostatné budú OS linux u teba Mint16 s rôznymi verziami jadra predpokladám že su tam dve verzie a daľšie dva riadky sú recovery k tým dvom verziám jadra čiže butuješ len do textovej konzoly 

        • RE: ako odstrániť zlú verziu 05.10.2014 | 06:52
          Avatar Vďaka!Dám sa poučiť a prejdem na tú 17-tku.   Návštevník

          Ja som mal asi 4 verzie na CD-čkách a ktorá mi šla tú som nainštaloval,takže skúsim 17-tku predpokladám Mate.

          • RE: ako odstrániť zlú verziu 05.10.2014 | 15:32
            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

            Laco, nemusíš hneď inštalovať. Vyskúšaj najprv ako LIVE, čiže po štarte cd s linuxom vyberieš voľbu vyskúšať a nie hneď inštalovať. Ak Ti systém bude vyhovovať, tak ho nainštaluješ. Nezabudni, že stiahnuté iso súbory musíš napaľovať ako obraz, nie ako dátový disk. Tiež si over MD5 - už sa to tu riešilo.

            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: ako odstrániť zlú verziu 06.10.2014 | 07:24
      Avatar laco   Návštevník

      akujem za rady už mám 17 cinnamon 32bit ,téma uzavretá...