Asus X200MA a Linux

Sekcia: Hardware a Drivery 09.10.2014 | 18:19
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

Zdravím, chcem sa podeliť s negatívnymi skúsenosťami s notebookom. Kúpil som Asus X200MA bez OS so zámerom nainštalovať tam Linux a prípadne testovať linuxové distribúcie:

System:    Host: asusik Kernel: 3.12.28-1-MANJARO x86_64 (64 bit) Desktop: KDE 4.14.0

           Distro: ManjaroLinux 0.8.10 Ascella

Machine:   Mobo: ASUSTeK model: X200MA v: 1.0 Bios: American Megatrends v: X200MA.302 date: 01/21/2014

CPU:       Dual core Intel Celeron N2815 (-MCP-) cache: 1024 KB 

Graphics:  Card: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display

           Display Server: X.Org 1.15.2 driver: intel Resolution: 1366x768@60.07hz, 1024x768@60.00hz

           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Bay Trail GLX Version: 3.0 Mesa 10.2.7

Audio:     Card Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel

           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k3.12.28-1-MANJARO

Network:   Card-1: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter driver: ath9k

           IF: wlp2s0 state: up mac: 54:27:1e:84:18:3b

           Card-2: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller driver: r8169

           IF: enp3s0f2 state: down mac: 40:16:7e:9a:97:b9

Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (25.0% used) ID-1: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ01ABF0 size: 500.1GB

     Vždy som stiahol obraz, skontroloval md5, nahral pomocou Suse Studio Imagewriter bootovacie USB, ak to bolo možné, skontroloval som integritu USB a skúsil nabootovať do live Linuxu. U Manjara s KDE alebo xfce to nabehlo bez problémov. U Antergosu, LM17-xfce, OpenMandriveLx2014.1 a Ubuntu 14.10 to iba zobrazilo úvodnú tabuľku, kde bolo možné vybrať si bootovanie do Live Linuxu - potom obrazovka sčerná, po cca 10 s vypne aj podsvietenie a ďalej to zostane čierne. Po cca minúte, keď sa nič nedialo som to vždy vypol, pretože nebolo vidieť, čo to robí. Zrejme za to môže ta čudná naintegrovaná grafika v procesore.

    • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 19:26
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      A skúšal si médium aj na inom stroji, či nabehne v Live režime. Ináč aj to manjaro, ktoré Ti chodí je tiež dobrá distribúcia linuxu. Škoda len, že Ti nefungujú všetky distribúcie linuxu, veď ako píšeš, chcel si na ňom (ašušle) skúšať - testovať iné ditribúcie linuxu. Ak Ti spomínané vytvorené USB pôjde na inom stroji, tak je problém v tom ašušle, ak nie, môže byť chyba vo vytváraní bootovacieho USB. Vyskúšaj, uvidíš čo ďalej.

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 19:41
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Na inom stroji tie USB  v Live režime fungujú (testované na PC v práci), pravdepodobne je problém v tom procesore (integrovanej grafike) toho Asusu. Jedná sa o kombináciu Celeronu s grafikami z Atomu - je to úplne nový procesor. Zrejme nejakú dobu potrvá, než sa s tým jednotlivé odnože Linuxu vysporiadajú.

    • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 19:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús sa pozrieť lepšie, hoci aj z boku či je displej bez zobrazovania grafiky alebo ju zobrazuje bez podsvietenia. Na kontrolu si môžeš aj prisvietiť. Môj odhad je že tomu stroju len zblblo podsvietenie. Môžeš sa pokúsiť ho vytiahnúť alebo stlmiť cez funkčné klávesy, môžeč to aj overiť cez externý monitor. Totižto Asus je povestný svijími zvláštnymi implementáciami ACPI ktoré sa musia pre niektoré modely nabúchať do ovládača asus_wmi ktorý potom spolupracuje s ďalšími časťami systému.

      PS: keby náhodou niekoho napadla duchaplná rada ohľadne vypnutia ACPI, tak nie. To nerobí dobrotu s chladením ...

      • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 20:02
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ono sa to správa tak, že akonáhle vyberiem bootovanie do Live Linuxu, obrazovka ešte asi cca 1 sekundu zobrazuje nejaký text, potom zmizne text aj kurzor ale podsvietenie svieti, pretože to nieje úplne čierne ale čierno-sivé a po cca 10 sekundách to vypne podsvietenie - úplne to zčerná. Už v tej prvej fáze to nezobrazuje nič, ešte pred vypnutím podsvietenia. Podotýkam v Manjare všetko funguje ako má.

        • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 20:26
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak skús porovnať vrzie jadra (asus_wmi) a ovládača grafiky (myslím že to je i915) napieč chdivými a nechodivými distribúciami.

          • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 21:05
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tomu celkom nerozumiem, ako mám zistiť verzie tých nechodivých verzií jadra a ovládačov grafiky, keď to nenabootuje a nič nevidím?

            • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 21:17
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Mno, vravel si, že Ti tie distrá, co Ti na notebooku nešli, že Ti išli na inom počítači. Ale asi to tak, teda nebolo. Alebo, skúsil si to aspoň s pripojeným externým monitorom?

              • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 21:25
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Na cudzom počítači zistím verziu jadra na nechodivom Linuxe ale grafika tam je iná, takže aj ovladač grafiky bude iný. Z toho nič nezistím. Externý monitor skúsim zohnať ale nebude to hneď.

                • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 21:38
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ten i915 je názov ovládača, nie jeho verzia. Verziu zistíš napríklad v správcovi balíčkov. Hľadaj okolo X Window System. A neviem či má význam pripomínať že by si mal skúsiť externý monitor a klávesy podsvietenia. Asi nie. Brú noc.

              • RE: Asus X200MA a Linux 10.10.2014 | 12:34
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Takže sa to začíná vyjasnievať. Akonáhle pripojím externý monitor, na externom monitore zobrazenie normálne beží a nabootuje to, v mojom prípade až do Livka - testoval som to na LM17 xfce. Avšak beží iba externý monitor a nedá sa zapnúť zrkadlenie - tá voľba je sivá, neaktívna. Čo z toho pre mňa vyplýva? Keby mi na ňom nebežal Manjaro, tak by som si myslel, že je zlý monitor alebo alespoň linux-nekompatibilný. Manjaro si s tým však poradil, takže sa tým situácia trochu komplikuje.

                • RE: Asus X200MA a Linux 10.10.2014 | 12:40
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Mno, tak podľa tohoto popisu to vyzerá na zlú implementáciu ACPI v danom NB. Teda na to, čo som spomínal ako prvé. Pozri či nie je dostupná iná verzia UEFI BIOSu. Zvyšok sa od toho môže odvíjať. Buď to po sebe výrobca opravil a začne to fungovať, alebo budeš musieť hľadať ktoré distribúcie s ktorými jadrami sa náhodou trafia do finkčnosti daného neštandardne spraveného UEFI BIOSu s pokazeným ACPI.

                  • RE: Asus X200MA a Linux 10.10.2014 | 12:49
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Čo by pri boote urobila voľba ACPI=off?  Myslím <F6>

                    • RE: Asus X200MA a Linux 10.10.2014 | 12:57
                      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

                      Deaktivácia ACPI by rozhodne stála za pokus - samozrejme cez bootovací parameter (acpi=off). Ak je problém s ACPI, tak tento postup je pri testovaní Live systému a aj počas inštalácie bežný. Po inštalácii je možné, že sa natiahnu nejaké ovládače, ktoré tento problém odstránia. Trvalé vypnutie ACPI je nevhodné a aj nebezpečné, nakoľko sa môže odstaviť funkcia niektorých častí HW, hlavne ventilátorov a môže dôsť k prehriatiu NTB - ale to už spomenul WlaSaTy.

                      • RE: Asus X200MA a Linux 11.10.2014 | 10:15
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Skúšal som aj acpi=off teda ak som to robil dobre a nič sa nezmenilo. Robil som to tak, že pred spustením botovania, keď som mal kurzor na položke bootovanie do Live linuxu, som stlačil e a potom na koniec predposledného riadku som dopísal acpi=off a potom stlačil F10. Zmena žiadna. Jedine, že ten postup nebol správny. 

                        Čo sa týka zmeny Biosu, trošku sa toho obávam, pretože čo ak potom nebude fungovať nič? Neviem, ktorú verziu Biosu vybrať, pretože tie popisy k nim sú také nejasné. Terajšia verzia je 302, je tam verzia 306 ale aj verzie 502. Vybrať poslednú 502 alebo poslednú z radu 300, čiže 306? Má niekto nejaké postrehy?

                        • RE: Asus X200MA a Linux 11.10.2014 | 10:46
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Daj poslednú 502. Zrovna v nej je riešenie spotreby, čo by mohlo zabrať.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Asus X200MA a Linux 15.10.2014 | 17:11
                            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                            Ďalší šťastlivec

                            • RE: Asus X200MA a Linux 15.10.2014 | 20:51
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Tak vidím že vedomosti šíri ďalej a to je dobre.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Asus X200MA a Linux 10.10.2014 | 15:03
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ako som spomínal, tak vypínať ACPI nemá význam. Nielen ten stroj môže zhorieť bez vetrákov. Skôr sa zameraj na update UEFI BIOSu.

                      • RE: Asus X200MA a Linux 11.10.2014 | 16:55
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Takže updatol som UEFI BIOS na verziu 502 a všetko šlape. Overil som Ubuntu, Antergos aj OpenMandrivu, všetky nabehli do Live Linuxu. Takže problém vyriešený, bolo to v BIOSe.

                        • RE: Asus X200MA a Linux 12.10.2014 | 02:22
                          Avatar juchu   Návštevník

                          Funguje na ubuntu ovladanie cez dotykovy displej ?

                          • RE: Asus X200MA a Linux 12.10.2014 | 10:05
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Sorry ale táto mašinka je bez dotykového displeja. Však ma stála iba 204 €.

          • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 21:18
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Na Manjaru je toto

            lspci -k

            00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series SoC Transaction Register (rev 0c)

                    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 15bd

            00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display (rev 0c)

                    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 15bd

                    Kernel driver in use: i915

                    Kernel modules: i915

            Verzia jadra je uvedená vo výpise hneď v prvom príspevku.

    • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 19:56
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Pokiaľ viem, ašušlík (copyright JŠ) sa hrdo prsil, že je pripravený na W8. Nemôže byť nejako "pripravený" BIOS (či UEFI alebo čo je to vlastne) aby štrajkoval? Ide vôbec zapnúť mód Legacy?

      • RE: Asus X200MA a Linux 09.10.2014 | 20:12
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Legacy zapnúť neide, inštaloval som v UEFI móde, čo všetky skúšané Linuxy zvládajú. Akurát som vypol Secure boot. Keď som vybral inštaláciu do Live Linuxu bez podpory UEFI, tak to reštartlo a nabehlo Manjaro z HDD. Čiže musel som inštalovať v UEFI móde.

    • RE: Asus X200MA a Linux 11.10.2014 | 12:30
      Avatar menom   Používateľ

      Keď už skúšaš menit boot parametre, mohol by si skúsiť

      nomodeset
      Alebo druhá možnosť

      i915.modeset=0