Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu

Sekcia: Konfigurácia 04.11.2014 | 00:48
pablo   Návštevník

Ahojte linuxáci!

Na desktope a laptope používam Xubuntu 14.04.1 (32-bit a 64-bit) a donedávna som mal Xubuntu aj na netbooku (32-bit).

Rozhodol som sa vyskúšať, či nie je preň vhodnejší Lubuntu, tak som previedol čistú inštaláciu Lubuntu 14.04.1...

Pomaly si naň zvykám a začína sa mi páčiť - je skutočne vhodnejší pre netbook (Toshiba NB 100, 2GB RAM, procesor Intel Atom N270 1,6 GHz)...

Neviem však ani za svet nájsť, kde by som nastavil parametre pre mriežku na ploche - veľkosť ikoniek a veľkosť fontu som si prispôsobil, ale vodorovné rozostupy medzi ikonkami zostali nemožne veľké...

Keď zruším usporiadanie ikoniek podľa mriežky, docielim síce rozostupy aké chcem, ale vyzerá to otrasne, najmä keď je na ploche viacej ikoniek...

Vie mi niekto poradiť, kde sa dá nastaviť parameter mriežky - vodorovné rozostupy ikoniek na na ploche?

    • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 08:32
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      V LXDE sa neorientujem. Je to pre mňa jedno z najhorších WM. Ale čo sa týka ikoniek tak skús používať buď nejaký dock alebo iný spúšťač, prípadne si nabinduj klávesové skratky.

      Každý zbehlý linuxák ti povie že ikonky sú pass. ;)

      • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 09:51
        Avatar pablo   Návštevník

        Klávesové skratky používam veľmi často, ale na malej klávesnici nie sú veľmi šikovné, nakoľko nechtiac stláčaš jedným prstom nie jeden kláves ale hneď 2 (ak nie viac) - toto sa netýka malých detí a ľudí s tenkými prstami... :-)

        A ešte ďalšia vec - moja priateľka, napriek tomu, že má vyštudované IT (možno práve preto ju to už nebaví po viac ako 10-ročnej práci v tejto oblasti), neznáša klávesové skratky, používa len tie najnutnejšie (CTRL+C, CTRL+V)... :-)

        Čo sa týka prostredia LXDE - na tom netbooku som vyskúšal všetky prostredia, najlepšie sa tam hodí XFCE a LXDE (LXDE je svižnejšie)...

        Možno by som mal pouvažovať o zmene OS na #! - ale to by som asi vôbec nepotešil moju priateľku :-)

        • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 09:59
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Pozri, potešíš ju s Ubuntu a sprav si tam IceWM.

          Bedna urobil krááásny návod. Je to v článkoch. Myslím že to má 5 alebo 6 dielov.

          Daj si námahu a sprav to. Bude to extrémne svižné aj na netbook. Ale keď priateľka nechce klávesové skratky tak upgraduj stroj a nasaď trebárs KDE.

          • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:54
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ale keď si mylí že crunchbang by bol pre priateľku harcor ta IceWM by asi nerozdýchala :-) ale nie výhoda # je už nakonfigurovaný OpenBox, neviem či sa tam už využíva desktop (niečo na štýl iDesk) a Icewm by musel úplne nastaviť čo stojí čas ale zase sa niečo naučíš (mne jeho ovládanie nesadlo)

          • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:05
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ale keď si mylí že crunchbang by bol pre priateľku harcor ta IceWM by asi nerozdýchala :-) ale nie výhoda # je už nakonfigurovaný OpenBox, neviem či sa tam už využíva desktop (niečo na štýl iDesk) a Icewm by musel úplne nastaviť čo stojí čas ale zase sa niečo naučíš (mne jeho ovládanie nesadlo)

            • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:06
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Sorry doublepost

    • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 09:48
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Viacmenej to asi nepôjde jednoducho, vždy som narazil na nie o takéto wym-1415090842616 alebo wym-1415090884225

      • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:56
        Avatar p   Návštevník

        V podstate to nerieši môj problém - nemám problém s uchytením ikoniek na stabilnom mieste na ploche ale s tým, že pri uchytení do mriežky majú v X-súradnici priveľké rozostupy a neviem sa dopátrať, v akom konfiguráku sú tie rozostupy v mriežke defaultne nastavené...

    • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:07
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      @pablo: uvažoval si dať ikonky aplikácii dolu na lištu? máš to na jednoklikové spúšťanie. To tu máš pekných kamarátov, čo ti radia KDE, keď je aj Xfce pomalé :)

      • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:24
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Rýpeš? :)

      • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:41
        Avatar pablo   Návštevník

        Nuž, určitým riešením je používanie ikoniek výhradne na paneloch, ale v prostredí LXDE sa zase nedajú v paneloch prispôsobiť vlastnosti aplikácií - aspoň nie tak jednoducho ako keď je ikonka na ploche, ak sa to vôbec dá - mne sa to vôbec nepodarilo (napríklad výmena ikonky, spúšťanie s právami ROOT)...

        No a čo sa vôbec nedá v LXDE vyriešiť je, že do panelu nedokážem umiestniť odkazy na súbory (dá sa to vôbec nejakou fintou?)...

        • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 10:48
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Možno by bolo dobré keby ti pomohol Stano, ten je zbehlý v LXDE.

          Ale ti vravím že najdi si čas a chuť a šlahni tam IceWM. Plne prispôsobiteľné a výborné prostredie.

        • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:00
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To sa tu človek maže s návodmi a nikto ich nečíta :)

          Tu píšem o LXpanely, stačí čítať od Ako prvé si upravíme horný LXpanel

          Inak ako písal Andrej, môžeš skúsiť IceWM, vytunený konfig ti môžem poslať.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:19
            Avatar pablo   Návštevník

            Vďaka za pripomienku - ale ja neriešim LXpanel - LXpanely mám samozrejme nainštalované ako default súčasť Lubuntu...

            Uvidím ako je to s tým IceWM...

            • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:24
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Však si napísal

              ale v prostredí LXDE sa zase nedajú v paneloch prispôsobiť vlastnosti aplikácií - aspoň nie tak jednoducho ako keď je ikonka na ploche, ak sa to vôbec dá - mne sa to vôbec nepodarilo (napríklad výmena ikonky, spúšťanie s právami ROOT)...
              A presne toto tam riešim.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 12:23
                Avatar pablo   Návštevník

                OK, máš pravdu, takým spôsobom, ako je uvedené v tom článku, sa to dá riešiť, aj to použijem ak sa rozhodnem namiesto ikoniek na ploche používať panely okolo plochy.

                Vďaka...

                ... ale ten problém z priveľkými rozostupmi ikoniek na ploche ostáva :-)

                ... možno na to prídem, už som si poriešil veľa problémov, ale nie v Lubuntu...

                Len taká malá poznámka - priamo v Lubuntu sa LXpanely správajú trochu ináč ako popisuješ v tom článku - napríklad Synaptic sa pekne sám spustí po umiestnení do panelu a má tam aj možnosť spustenia s právami ROOT (je ponúkaný v 2 prevedeniach) a nie je potrebný reštart alebo nové prihlásenie...

                • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 13:52
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  LXDE nepoznám, ale správca súborov je tam PCManFM, takže pravdepodobne spravuje aj ikony na ploche. Skús to nastaviť v ňom.

                  Čo sa týka Synaptiku tak v LXDE sa použije synaptic-pkexec, čo je tiež cesta, ale cez gksudo to môžeš použiť v hocijakom inom programe.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 19:40
                    Avatar pablo   Návštevník

                    ... cez PCManFM som priamo cez menu nastavil veľkosť ikoniek na ploche (to sa dalo len v prípade, že som mal režim zobrazovania ICON VIEW a nie moje obľúbené COMPACT VIEW)...

                    Nenašiel som žiaden konfigurák PCManFM, v ktorom by sa nastavovali rozostupy ikoniek, len konfiguračné súbory na všeličo iné - je dosť pravdepodobné, že rozostup ikoniek je už nastavený v binárnom súbore...

                    Asi sa na to vykašlem - všetky najpoužívanejšie aplikácie (aj s mojimi úpravami) umiestnim do panelov okolo plochy a na ploche sa budú vyskytovať len ikonky koša, dokumentov, pripojených diskov a odkazy na súbory (aj keď nie je to až také jednoduché s tými odkazmi na súbory ako v Xubuntu). Z toho dôvodu sa mi na ploche bude vyskytovať málo ikoniek, ktorým nebudú vadiť veľké vodorovné rozostupy pri prichytení na mriežku...

                    Môžeš tému považovať za vyriešenú!

                    • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 22:49
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Pre takéto maličkosti si skladám desktop sám a v napr IceWM odporúčam SpaceFM ktorý s tými ikonami to vie predsa inteligentnejšie, ale o tom budem písať v niektorom z ďalších dielov seriálu.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Vodorovné rozostupy ikoniek na ploche v Lubuntu 04.11.2014 | 11:24
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Bedňa ale reagoval na tvoj post o LXPanel. Že sa neda neako upraviť a tak ďalej.

    • Uzavrieť tému 06.11.2014 | 04:03
      Avatar pablo   Návštevník

      Ďakujem všetkým, čo sa mi snažili pomôcť...

      IceWM sa mi vôbec nepáči - po prvom nastavení sa dolný panel priveľmi podobal na panel Win 95 a okraje okien sa skrývali za ostatné panely, horná lišta vyzerala ako vo Win 95...

      Po reštarte som mal čiernu plochu s neviditeľným kurzorom, panely zostali, po spustení konzoly sa objavil kurzor v tvare "X", ostal tam aj po zavorení konzoly, všetky spustené okná boli bez okrajov a bez hornej lišty...

      Dal som to preč a nemienim sa k tomu vracať...

      Pre adminov: Téma sa môže uzavrieť!!!

      • RE: Uzavrieť tému 06.11.2014 | 09:28
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        No som zvedavý ako sa k tomu vyjadrí bedňa ale ja ti len poviem že to je všetko o configoch a nastaveniach. Nikto netvrdí že to je hneď nastavené.

        • RE: Uzavrieť tému 06.11.2014 | 14:04
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Default výzor je naozaj Win95, ale to že sa to dá nastaviť tak, že to od Mate, Cinnamonu, alebo KDE nerozponáš to už by si musel o tom niečo prečítať.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org