Edubuntu - povolenie zariadenia

Sekcia: Konfigurácia 23.12.2014 | 20:41
pablo   Návštevník

Ahojte všetci!

Chcel som (z čistej zvedavosti, keď som v ktoromsi fóre narazil na totálne protirečivé hodnotenia prostredia Unity) vyskúšať Edubuntu (mám na to vyčlenený pokusný disk) a narazil som na problém, že mi po inštalácii nefungovala sieť cez internú wifi-kartu (kartu vidí, ale berie ju ako "zariadenie nespravované") - keď som to len spustil ako Live-CD, nebol problém a rovnako po nainštalovaní nebol problém, keď som zapojil externú USB wifi-kartu.

Potom, keď som skúšal  nejaké ďalšie zariadenia, zistil som, že vlastne nebolo povolené tieto zariadenia používať (týkalo sa to vlastne aj tej už spomínanej  wifi-karty, zvukovej karty, virtuálnych zariadení ap.).

V iných Linuxoch (Xubuntu, Lubuntu, Greenie, LXLE, ...) sa dalo jednoducho v tzv. náročnom nastavení užívateľa odkliknúť, či sa majú niektoré zariadenia používať alebo nie, no v Edubuntu nič také nejestvuje.

Poraďte mi v ktorom konfiguráku sa to dá nastaviť!

    • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 23.12.2014 | 22:40
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      • Príspevok bol vymazaný.
    • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 24.12.2014 | 10:05
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Otázka znie, či to inštaluješ ako primárny systém alebo cez virtuál?

      Ináč odporúčam pri inštalácii mať stroj pripojený cez sieťový kábel.

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 24.12.2014 | 10:26
        Avatar pablo   Návštevník

        Inštalujem to ako primárny systém.

        Na pokusnom disku, ktorý mi ostal po výmene disku v laptope, si dovoľujem primárne inštalácie - v rámci nich si overím aj funkčnosť alebo nefunkčnosť virtuálnych strojov (v niektorých distribúciách Linuxu po úspešnej inštalácii VirtualBoxu nefunguje jadro VirtualBoxu - neviem prečo ale je to tak - a pri pokuse o rekompiláciu jadra podľa návodu dochádza ku chybe...). Iný virtuálny stroj ako VirtualBox od Oracle nepoužívam (ale raz to skúsim, keď budem mať dosť trpezlivosti :D).

        • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 24.12.2014 | 12:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Síce neviem ktorú chybu máš na mysli (absencia firmware pre WiFi kartu, použitie nevhodnej verzie ovládačov pre virtualbox kde máš tú neznámu chybu vypísanú pri kompilácii tých ovládačov alebo to, že si si zabudol pozrieť ako sa volá ten nastavovací program a dohodiť ho), ale práva prístupu na typy zariadení sa obvykle schovávajú v /etc/group* ak nepoužívaš centrálnu správu cez LDAP. Len pozor aby si si neznefunkčnil systém, aj keď ho máš len na hranie. S tým súborom opatrne.

          • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 25.12.2014 | 14:35
            Avatar pablo   Návštevník

            Tak Ti to ujasním - ide mi o to, že v iných distribúciách Linuxu sa povolenie používania zariadenia dá jednoducho nastaviť v nástrojoch "Požívatelia a skupiny" pri použití "Pokročilé nastavenia" (viď priložený printscreen z Lubuntu).

            Prvotný problém vznikol po úspešnom nainštalovaní Edubuntu pri pokuse o nastavenie siete (viď printscreen "panel_edubuntu-internal_wifi.jpg") - internú kartu nie je dovolené používať...

            Situácia sa zmenila po pripojení externej karty "Realtek 802.11n" (viď výrez z obrazovky "panel_edubuntu-internal+external_wifi.jpg" - printscreen nezobrazoval ponuku nastavenia siete, musel som to odfotiť).

            Že sa zmieňujem o chybách Virtualboxu je vedľajšie - ide mi o to nastavenie...

            Súbor "/etc/group" sa týka v podstate nastavenia skupín užívateľov (ako to aj samotný názov hovorí) a nie nastavenia práv na používanie zariadení ako je to na printscreene "lubuntu_nastavenia.png"...

            Viem o tom, že každá distribúcia Linuxu, s ktorou som sa stretol, má po úspešnom nainštalovaní implicitné nastavenie, v ktorom nie je povolené používanie sieťových kariet, bezdrôtových sieťových kariet, zvukových zariadení, skenerov a tuším aj modemov - nie sú "zaškrtnuté" v podobnom nastavovacom okne ako je znázornené na tom printscreene.

            Napriek tomu niektoré čiastočne fungujú - napríklad keď nie je zaškrtnuté "Používať virtualizačné riešenie VirtualBox" - samotný VirtualBox funguje, len neumožňuje používať žiadne USB zariadenia aj pri nainštalovanom príslušnom rozširujúcom balíčku "Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack" - toto začne byť funkčné až po zaškrtnutí príslušnej položky a reštarte základného stroja...

            • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 25.12.2014 | 15:07
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Tento typ oprávnení sa prideľuje na typy zariadení alebo na typy úloh. Ak by si mal zakázanú prácu s WiFi, tak sa Ti nechytí ani jedna karta. Pozri sa radšej po tom firmware. Pravdepodobne bude súčasťou štandardných repozitárov ktoré nemáš povolené.

              • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 26.12.2014 | 23:54
                Avatar pablo   Návštevník

                ... vďaka radu, aj keď mi nesedí - používam viacero distribúcií Linuxu odvodených od Ubuntu a čo bolo normálne dostupné som všade rovnako nastavil, používam absolútne rovnaký spôsob inštalácie, užívateľa aj heslo mám všade zhodné, všade mám nastavené rovnaké depozitáre, všade mám rovnaké linuxové jadro, všade rovnaké update, upgrade aj dist-upgrade a jedine v Edubuntu existuje ten uvádzaný problém - nechápem doparoma PREČO?

                Jediný rozdiel v tých distrách je v tom, že nemám prístup na takú tabuľku ako som uvádzal...

                Zásluhou toho nevidí žiaden virtuálny PC v Edubuntu žiadne USB zariadenia (na rozdiel od tých ostatných distribúcií, ktoré vidia všetky USB zariadenia vo virtuálnych PC), takže toto už nie je okrajový problém, ako som uvádzal v predchádzajúcom príspevku...

                To sa naozaj nedá nikde nastaviť niečo také ako v tej tabuľke z Lubuntu?

                • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 13:42
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Nejedná sa o problém, ale i vlastnosť. Edubuntu je distribúcia pre školstvo. A hádam by si nechcel aby zodpovedny pracovník preinštalovával stroje niekoľko krát denne po zavšivení cez USB.

                  A ak máš silnú potrebu použiť program users-admin, tak si ho už konečne doinštaluj.

                  • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 15:05
                    Avatar pablo   Návštevník

                    ... tak to som napríklad nevedel, že Edubuntu je distro pre školstvo...

                    V tom prípade úplne súhlasím s tým, aké má vlastnosti táto distribúcia Linuxu, je to úplne v poriadku.

                    Ďakujem Ti za užitočné rady!

                    Pre adminov: téma je vyriešená!

    • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 15:28
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Veľa záleží na postupe pri inštalácii. EdUbuntu má pri inštalácii o okno naviac oproti ubuntu (viď obrázok v prílohe. Viac na: http://www.edubuntu.cz/instalacni-prirucka/

      Čo sa týka využitia, distribúcia je vhodná okrem školstva, aj do rodín kde sú škôlkári, školáci či študenti. Obsahuje programy ako napr. Tuxpaint, Potato guy, náučnú súpravu gcompris, ....

      Ak sa niekomu páči iná bunťácka distribúcia ako edubuntu, môže si spomínané programy doinštalovať:

      Edubuntu nabízí aplikace svázané do svazků podle věku a dosažené úrovně vzdělání. Jednotlivé aplikace můžete nainstalovat přímo z Centra softwaru (sekce vzdělávání), případně nainstalovat nasledující svazky z vašeho oblíbeného správce balíčků (včetně Centra Softwaru).

      • ubuntu-edu-preschool – Mateřská škola (svazek aplikací pro děti ve věku do 5 let)
      • ubuntu-edu-primary – Základní škola (svazek aplikací pro děti ve věku od 6 do 14 let)
      • ubuntu-edu-secondary -Střední škola (svazek aplikací pro studenty ve věku od 15 do 19 let)
      • ubuntu-edu-tertiary – Vysoká škola/Univerzita (svazek aplikací pro vysoké školy a univerzity)

      <small>Uvedený věk je pouze orientační pro lepší představu využití svazků.</small>

      Můžete nainstalovat všechny výše uvedené balíky plus grafické prostředí Edubuntu a to nainstalováním balíku edubuntu-desktop.

      prevzaté z http://www.edubuntu.cz/stahnout/

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 15:53
        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

        čo sa týka použitia konkrétnych programov v iných distribúciach tu je zoznam:

        https://wiki.ubuntu.com/Edubuntu/AppGuide

        osobne som ich skúšal na Mint 17 a fungujú. Pre malé deti vrelo odporúčam tuxpaint, ktuberling (potato guy), a náučnú súpravu gcompris, ... Ak sa učíte geometriu vrelo odporúčam geogebra.

        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 15:54
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno. Tie balíky sú štandardne vybrané ako súčasť inštalácie. A v prípade domáceho počítača pre (pred)školáka, tak tam sa to dá tiež rozhasiť ak užívateľovi nenehá správca osekané práva.

      • RE: Edubuntu - povolenie zariadenia 27.12.2014 | 23:33
        Avatar pablo   Návštevník

        ... takže už mi je jasné, z čoho pramenil môj problém s Edubuntu - z môjho (zlo)zvyku odmietať príručky a návody, a to pre akékoľvek zariadenie - od jednoduchých kalkulačiek, cez programovateľné kalkulačky, osembiťáky, televízory, ..., až po PC vrátane hardware a software...

        ... proste ma to vždy bavilo bez návodov na použitie prísť na všelijaké finty pri používaní zariadení...

        Takže som niekoho asi pekne na záver tohoto roka rozosmial :-)

    • Téma vyriešená 27.12.2014 | 23:36
      Avatar pablo   Návštevník

      Pre adminov:

      Téma je pre mňa vyriešená!