Ako zarobit na vyvoji opensource SW

Sekcia: Programovanie 07.02.2015 | 15:46
ToJeJedno   Návštevník

Ahojte,

uz dlhsie rozmyslam ako sa da realne zarobit na vyvoji opensource SW. Realny priklad. Mam naprogramovany SW, ktory vyuziva kniznice pod licenciou GNU GPL takze aj ja musim kod zverejnit. Tym padom kazdy si moze doprogramovat svoj plugin svoju funkcionalitu a tym padom ja som stratil cas (a aj peniaze) ktore mi nikto neda.

model typu: community verzia (free) a pro verzia (platena) by bolo celkom dobre rieseie, ale stale je tam ten otvoreny kod, ktory by niekto kopiroval z platenej verzie do free.

Ako teda realne zarobit programovanim otvoreneho SW?

Prosim zdrzte sa komentarov typu Red Hat a platena podpora. Dakujem

    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 07.02.2015 | 16:01
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      nahradit gpl zdrojaky svojou implementaciou. 

      zverejnit ihned kod nemusis, iba na vyziadanie. teoreticky mozes stavit na neinformovanost pouzivatelov, ktory si zdrojaky nebudu pytat. to ze je kod pod gpl neznamena, ze ho nemozes predavat, len sa musis pripravit, ze niekto tie zdrojaky bude chciet pozriet, modifikovat etc. 

    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 07.02.2015 | 16:05
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      normálne ako si sám povedal. free a pro. kto si zaplatí pro, ten môže kód požiadať a zverejniť, no nie je isté že to niekto skutočne urobí. hlavne pokiaľ ide o málo známy softvér.

      prípadne môžeš prepojiť dobrovoľné dotácie s vyžiadaním zdrojáku

    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 07.02.2015 | 20:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Napíš čo je to za program, lebo nejaké univerzálne riešenie neexistuje.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 08.02.2015 | 14:05
        Avatar ToJeJedno   Návštevník

        podla toho co sa deje napr. s GPG Wikipediou a CrunchBang to nevyzera ruzovo

        • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 08.02.2015 | 18:19
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tieto projekty nevznikli na to aby niekoho živili, to si trafil mimo. No ale aj tak GPG má príjem cez 100000€ ročne, to ti je málo? Wikipedia tam je to v miliónoch. No a CrunchBang bola čiste hobby vec kde sám autor priznáva že stratil zmysel, pretože ostatné projekty prinášajú viac.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 09:30
      Avatar samalama   Návštevník

      boha jeho zase dalsi chytrolin, co nieco pocul o linuxe, gpl a vie nieco zlatat v php a uz tu hraje mudreho a ide zarabat miliony, ale hovno o tom vsetkom vie. skus si najprv tu gpl licenciu nastudovat a potom rob chytreho...

      • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 13:07
        Avatar ToJeJedno   Návštevník

        Moja prva reakcia na tvoj prispevok bola horucim kandidatom na zmazanie adminmi koli vulgarnym vyrazom. Cize by si si ju nestihol ani precitat kym by bola zmazana.

        Nepoznas mna, ja nepoznam teba toto je skoro anonymne forum. Ked mas co povedat tvoju reakciu/nazor si precitam a ked usudim ze mi pomohla tak podakujem.

        Takymito reakciami robis nie len zo seba vola ale aj odradzas ludi aby navstevovali a prispeivali na tento web.

        Priznam sa, chodim sem len zo zotrvacnosti, ale reakciami tunajsich "polobohov" som nie raz zostal nemilo prekvapeny.

        • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 13:41
          Avatar samalama   Návštevník

          tak este raz:

          skus si najprv tu gpl licenciu nastudovat a potom rob chytreho...

      • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 13:24
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Si chytrý človek, len neviem prečo máš potrebu urážať ostatných ľudí. Máš veľa práce, alebo je niekde proste problém, zamysli sa nad tým. Jako každému môžu prasknúť nervy, len nie stále.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 15:06
      Avatar ToJeJedno   Návštevník

      surfoval som a presne som nasiel to co som hladal. excelentny koment na druhom fore. Som tu poslednykrat.

      https://www.drupal.cz/forum/mix/ostatni/gpl#comment-23059

      .

      .

      odkaz pre anonyma s nickom samalama: daj si facku a jebni hlavu o beton.

      • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 09.02.2015 | 22:25
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Prosím ťa stoj na svojom názore a sprav opak, skús ostatných presvedčiť, že sa tu dá spraviť lepšie miesto na zemi svojim príkladom. Nevoľa riešiť problémy je choroba tejto doby. Samalama možno potrebuje práve pomoc od teba.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 16.02.2015 | 09:58
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ

          skor si myslim, ze potrebuje pomoc prave od teba pre zamedzenie znechucovania ludi svojim malickym rozumom!

          p.s. naco si admin ked nevies cistit a drzat nadhlad?! Bohuzial je to problem vsetkych diskusii, nielen na linuxos...

          • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 16.02.2015 | 11:48
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            To bude tým, že po rokoch s Linuxom mám už triezvy náhľad na vec. Prostredie Mate a Cinnamon vyzerá na oko dobre, tak na čo míňať sily inde a nespojiť s Gnome pri vývoji. Možno majú dobrých sponzorov a kutiť si vlastné distro je určite zábava. Pozri sa že aj veľké komunitné distrá kde je pomali čo užívateľ to vývojár problémy udržať to celé v chode. Prípadne keď nieje vývojárska komunita ako v Debiane, tak ju niekto musí niekto platiť ako v Ubuntu atď.

            V podstane ide o slobodný softvér a každý si s ním môže robiť čo chce a tiež im na to každý môže slobodne nakydať, alebo ho obdivovať.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ako zarobit na vyvoji opensource SW 15.02.2015 | 18:18
      Avatar m4jkl   Používateľ

      zakladom je nepouzivat kniznice, ktore su licencovane len pod GPL. pokial autor kniznice chce, aby jeho kniznicu pouzivali ini vyvojari, tak ju licencuje pod LGPL, alebo inak (ASL 2.0, MIT, BSD,...).

      pokial programujes aplikaciu pre koncoveho uzivatela, tak GPL ma zmysel. Ale pre kniznice rozhodne nie.