WINE

Sekcia: Ostatné 04.03.2015 | 17:06
Peter   Návštevník

Zdravím, som užívateľ Windowsu, ale plánujem prejsť na LINUX, konkrétne Linux Mind 17.1 Cinnamon, pretože predpokladám, že to je najlepšie pre linuxových začiatočníkov...

Chcem sa opýtať či možno hrať na mojom plánovanom OS hry s Windowsu - ako nové hry, tak aj staré. Dozvedel som sa o takomto programe: http://navody.rypo.sk/ako-spustit-hry-pre-windows-na-linuxe/

Čo je na tom pravdy, naozaj je možné hrať hry aj na Linuxe za pomoci tohto programu. Ako veľmi asi zaťažuje Linux taká hra spustená týmto programom v porovnaní s Windowsom? Máte s tým nejaké skúsenosti?

    • RE: WINE 04.03.2015 | 17:31
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      pouzi https://appdb.winehq.org/ na vyhladanie hry. skor som pesimista, ze hry pre windows ti pojdu bez problemov pod linuxom.

    • RE: WINE 04.03.2015 | 18:03
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Keď máš Win legálne, ďalšia možnosť je si ich nechať a urobiť si na notebooku dualboot. Win budeš mať na hry, Linux Mint na poznávanie Nového sveta.

      • RE: WINE 04.03.2015 | 18:06
        Avatar xtrollo   Návštevník

        +1

    • RE: WINE 04.03.2015 | 18:04
      Avatar xtrollo   Návštevník

      Podla mojho nazoru rovno zabudni na hranie pod Linux-om usetris si sklamanie. je to len moj subjektivny pocit, ale aspon vymenujem zopar prekazok

      1. graficke ovladace - AMD/Nvidia - niesu natolko optimalizovane ako tie Win

      2. AAA tituly vacsinou si nazahrajes, kedze neexistuje bnativny Linux port

      3. Wine - je skor urcene ako "nudzovka" ak potrebuje spustit WinApp. S velkymi obtiazami sa podari vobec nieco spustit. App vyzadujuce priamy pristup na HW, pripadne .NET kniznice, pripadne DirectX >9 nie je implementovane - skratka Wine je taka "hracicka"

      4. dalsi kamen urazu - Xserver a jeho neskutocna zastaranost

      5. suvis s bodom 1 - graficke ovladace (intel/AMD/Nvidia) meskaju radovo rok az dva za aktualnou implementacou Win7 ovladacov

      Skratka Linux nie je aktualne vhodna platforma na hranie Win hier - je to bohuzial tak.

      • RE: WINE 04.03.2015 | 20:38
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

        Driver je driver, ale s proprietárnymi drivermi som nemal žiadne problémy.

        Wine nie je hračička. DX9 hry idú takmer všetky. FarCry3,FarCry2,Spore,WoW atď. a to nie som hráč. winehq.org je fajn, ale občas to tam skúšajú asi riadni dementi, čo majú problém zapnúť školskú kalkulačku a idú si tam vybiť zlosť.

        Aj steam ide pod Wine(samozrejme aj priamo pod linuxom), takže nie si odkázaný vždy len na linuxové hry.

        Cez CSMT patch sa dajú na niektorých hrách zdvihnúť FPS(aspoň na WoW to fungovalo).

        A tak, no... Môj osobný pohľad je taký, že mi windows nechýba, a aj keď ma na intráku volajú zahrať COD2 po sieti alebo inú vykopávku, tak nemám problém.

    • RE: WINE 05.03.2015 | 16:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pod Wine ide kopec hier ako natívne vo Win. Nejaké pôjdu problémovo, nejaké vôbec.

      Existuje Steam for Linux a ten ponúka kopec hier natívne pre Linux.

      Máme tu Desura kde je kopec výborných hier pre Linux.

      Potom tu je Play on Linux ktorý dokáže spustiť kopec hier pod Linuxom.

      Ďalej tu je CrossOver, ktorý ponúka optimalizované Wine.

      No a WineTricks a určite som na niečo zabudol. napíš zoznam hier a môžeme sa na to mrknúť, alebo si tu spomínané aplikácie nájdi.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: WINE 05.03.2015 | 17:20
      Avatar emp Debian testing  Používateľ

      Napíš ktoré konkrétne hry máš na mysli, niektoré totiž idú a niektoré nie.