Stare PC, ktory Linux?

Sekcia: Hardware a Drivery 06.04.2015 | 20:53
Avatar NoobX   Používateľ

Ahojte. Viem, ze existuje viacero Linux distribucii, ale neviem sa v nich vysomarit. Potreboval by som ozivit velmi stare PC s hardwarom Intel Pentium D 925 (dual core), 1,5GB ram a Ati X1300 GPU. PC potrebujem na sledovanie twitch TV, youtube, chatovanie, facebook, prehladavanie netu a skype.

Ktory LINUX by bol najvhodnejsi pre mna? Hl., aby mi nic nesekalo.

Dakujem :-)

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 06.04.2015 | 21:10
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj,

      tiež som oživoval starý notebook, skúsenosti sú tutok. Terazky mi na Ruženke chodí Linux Mint 17.1 MATE. Spokojnosť.

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 06.04.2015 | 21:23
        Avatar NoobX   Používateľ

        super! Dakujem :)

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 06.04.2015 | 21:13
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Hl., aby mi nic nesekalo.

      Tak to si píš že bude.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 07:39
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Ja skor odporucam PCLinuxOS LXDE, prostredie LXDE je najmenej narocne na HW, mam to odskusane, pouzival som dlho Lubuntu, no potom prisiel Systemd... Pamatam sa, ake to bolo super, ked prislo Ubuntu a malo rychly start, no a potom prisiel ten Systemd a opat to trva...

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 08:24
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 08:28
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Súhlasím s tým, že akákoľvek distribúcia s LXDE je na to vhodná, či už Lubuntu alebo iná. Čo sa týka systemd, tak ten by mal štarty vďaka paralelizácii načítania urýchľovať a nie spomaľovať. Nemyslím si, že za dlhý štart v Ubuntu môže systemd. V Manjare (odnož Arch Linuxu) sa systemd používa už dlho a štarty sú rýchle.

        • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 08:40
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Nesúhlasím s tebou. Ubuntu a aj Debian Jessie sa mi zdá, je pomalší na tých istých strojoch čo som používal bez systemd.

          Manjaro, je oveľa rýhlejšie ako Ubuntu a Debian Jessie.

          Robil som všelijaké hakybaky ako na kompletku odstrániť systemd s Debianu Jessie ale nebolo to úplne ono a nestabilné to bolo. Vrátil som sa k Debianu Wheezy a tam aj ostanem pokiaľ sa linuxový svet nespamätá s tejto frašky.

          • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 09:57
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tak tomu už vôbec nerozumiem, zdá sa, že si odporuješ. Manjaro používa systemd a je rýchlejší, ako sám hovoríš, než Debian Jessie, takže samotný systemd asi nebude na príčine. Možno je na príčine neodladenosť, keďže sa to iba začalo používať na týchto distrách nedávno?

            • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 10:21
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Neodporujem si. Zle som sa vyjadril. Manjaro je úplne iná distribúcia a to že je rýchly nemusí súvisieť so systemd. Debian a *buntu boli skvelé distribúcie a stabilné, teda aspoň debian. Na odladenosť mali času dosť, niesú to vývojari Mintu aby im všetko trvalo pol roka.

              Debian sa pýši/pyšní (neviem to spisovne) vetou: "vychádza až keď je pripravený"... Teraz to absolútne pos*ali.

            • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 10:50
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Bude to aj verziou systemd, ja mám rovnaké skúsenosti so systemd mi to bootoje síce rýchlejšie ako s sysvinit ale bootuje to pomalšie ako na Wheezy. Problém nieje úplne v systemd ale u mňa v udev čo je priamo nadviazané na systemd.

              • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 10:52
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Mne napr. vadí to že to je nestabilné a neslobodné. Chcú nám nanútiť absolútnu sračku.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 10:52
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      No nieje to len otázka na OS ale musíš si aj vybrať správne aplikácie, darmo budeš mať LXDE alebo XFCE keď to zabiješ chrómom čo ti zožerie celú ram a bude sa ti to kusať každú chvíľku.

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 11:15
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        S tým sa dá iba súhlasiť, keď mám málo ram a slabý procesor, tak všetky mnou používané aplikácie musia byť nenáročné na ram a procesor inak to nemá  zmysel. Avšak aj distrá, ak sú na báze LXDE sú skombinované s nenáročnými programami. Pokiaľ si tam však dodatočne nainštaluješ napr. google chrome alebo firefox, tak sa nesmieš čudovať, že to niekedy môže sekať, hlavne ak máš vo zvyku mať naotváraných veľa okien a plôch naraz. Takéto správanie si treba dobre rozmyslieť.

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 11:19
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Na taký pekáč aký má treba použiť Midori browser a zabudnúť na videohovory pokiaľ bude mať otvorený ďalší program.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 12:00
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Hej, aj ja pouzivam hlavne Midori a teraz som nasiel Dooble sa to myslim vola. A este som chcel povedat, ze XFCE je trochu viac narocnejsie ako LXDE. Mam to odskusane.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 07.04.2015 | 17:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      mám o dosť slabší pc od toho ako svoj hlavný. používam 32bit greenie (ubuntu) s xfce. sem tam treba na niečo trochu počkať, ale ide to. hlavne toho nepúšťať veľa naraz.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 09.04.2015 | 17:30
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ
      Moze byt, ze zlym sposobom instalujem Linux a preto to vnimam tak, ze LXDE je zo vsetkych najrychlejsi / najmenej vytazuje system. Preto sa chcem spytat, ja rozdelujem disk tak, ze prvy oddiel je / druhy oddiel je swap a treti je home. Bolo by lepsie/vykonnejsie ak by som to na disku usporiadal inak. Napr. swap ako prvy a pod. ?
      • RE: Stare PC, ktory Linux? 09.04.2015 | 19:16
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nie, nebolo. V dávnej dobe, keď sa piesok lial a sypal vodopád, pred vyše desiatimi rokmi začali zlacňovať RAM. Vtedy sa stala rovnica SWAP = 2 x RAM zbytočnou. Od tej doby je vhodné do počítača dať dostatok RAM aby nemusel nič dávať do SWAP a aby aj ostalo na diskovú cache. Ak to nejde, napríklad kôli recyklácii historického unikátu do ktorého sa už nedá zohnať RAM, tak je možné použiť programové riešenie ZRAM. Veľa krát pri takýchto vykopávkach naozaj stačí skočiť do bazáru a investovať 10E do RAM. A tiež je rozumné rozmysieť si, či sa do toho oplatí ísť kôli hlučnosti a spotrebe.



        PS:odpustím si poznámku o SWAPe v priemysle. Ak Ti beží na stroji aspoň 20 databáz ktoré si uzamknú trojnásobok RAM pre seba, a využijú ju len pri kvartálnej uzávierke, tak tam ten SWAP má význam. Ale to je iný segment, o takom na tomto portáli nechyrovať.

        • RE: Stare PC, ktory Linux? 10.04.2015 | 08:04
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ja používam ešte aj /boot partíciu. Niekto dáva 512Mb no ja tam šupem celých 1024Mb.

          • RE: Stare PC, ktory Linux? 10.04.2015 | 09:01
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Kedysi mala /boot partícia význam keď mali prastaré BIOSy limitáciu a veľkosť diskov a nevedeli adresovať za 500M, vtedy sa vytvoril maličký /boot na začiatku disku a o zvyšok sa postaralo jadro OS. Tak bolo možné využívať disky o rádovej veľkosti v gigabajtoch aj na strojoch za pár šušňov. Dosť takých 386 alebo 486 bolo poschovávaných pod strechami panelákov kde prepájali dvojlinkou baráky a slúžili aj ako lokálne servre. Neskôr, keď sa začli používať sofistikovanejšie blokové vrstvy ako RAID a LVM, tak sa tiež robil /boot keďže boot managery meškali s stabilnou implementáciou. Teraz už nemá zmysel samostatný /boot. Ak človek používa minoritné (i keď kvalitné FS a s progresívnymi vlastnosťami) ktoré nemusia byť podporované určitou verziou boot managera, tak si človek nehá rovno celý systém na niečom bežnom (napr. raid mirror) a zvyšné dáta na niečom sofistikovanejšom.

            PS: Áno, dvojlinkou zo zvonkového drôtu. 10Mbit/s sieťovky cez to v pohode fičali a bolo ich dosť keďže v serverovniach sa vtedy pomaly prechádzalo na 100Mbit/s. Niekde to išlo rýchlejšie, ale cena za cca 100ks 100Mbit/s prípojok aj s smerovačmi a kartami stála toľko čo dopravná helikoptéra.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 10.04.2015 | 06:19
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      A co sa tyka rychlosti pri zapise na disk a beh hlaviciek, je potom vhodnejsie, ak by som dal swap uplne na koniec disku, ked sa malokedy vyuziva ? Ide aj o tom, ze take Ubuntu upozornuje, ze treba navolit pri deleni disku aj swapovy oddiel. Tak ho tam davam. Naviac, pred 2-mi rokmi sa mi stalo, ze moj swap na celkom vykonnom PC bol naplno vyuzivany, nechal som bezat PC a spusteny firefox so zastavenym flash online filmom a asi po hodine ked som sa vratil bezalo to naplno, procesor na 100% vytazeny, vo velkom zapisy na swap... Mam aj niekde foto z toho. Pouzival som vtedy myslim XFCE.

    • RE: Stare PC, ktory Linux? 11.04.2015 | 18:17
      Avatar ondrej77   Používateľ

      ja pouzivam lubuntu. vsetko slo bez problemov, nainstaloval som ho na viac pocitacov, ale pri poslednom sa mi to nepodarilo.

      system bezi dobre, vsetko sa javi ze ide svizne, funguju aktualizacie, ale ziadny doinstalovany program sa neda spustit a nneviem co s tym. 

      skusa som ci uz skype, teamviewer,.. spustim a nic. nevie niekto co s tym?

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 11.04.2015 | 18:32
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Založ si extra vlákno nech sa to nemieša.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Stare PC, ktory Linux? 17.04.2015 | 22:58
      Avatar Petr   Návštevník

      Na plečce mi běží Debian Wheezy LXDE a jsem spokojen.

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 17.04.2015 | 23:07
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Gratuľujem :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Stare PC, ktory Linux? 29.04.2015 | 07:24
      Avatar vastonsmith   Používateľ
      <div>

      Robil som všelijaké hakybaky ako na kompletku odstrániť systemd s Debianu Jessie ale nebolo to úplne ono a  

       nestabilné to bolo. Vrátil som sa k Debianu Wheezy a tam aj ostanem pokiaľ sa linuxový svet nespamätá s tejto frašky.

      _____________

      ahsan

      </div>

      • RE: Stare PC, ktory Linux? 29.04.2015 | 08:29
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Zistil som že netreba hádzať flintu do žita. Veľa distier sa spamätáva. Napr. Manjaro ktoré je postavené na Arch a ten má už dlhšie systemd, vydávajú verziu Manjaro-OpenRC.

        Tak isto už teraz bedňov obľúbený AntiX vyradil úspešne systemd, je založený na debiane.