Virtualbox a kamera na notebooku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.04.2015 | 10:02
Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

Zdravím páni a panie.

Mám malý problém s virtualboxom. Po preinštalácii Linux Mintu, následnej inštalácii Virtualbox 4.3.26 som stratil v ponuke možnosť používať webkamerku a tiež mi nejdú usb porty (vo virtuálnych strojoch). Mint funguje OK.

Stroj je notebook HP probook 4530s, i5, Ram 8 GB, HDD ssd240 GB

stretli ste sa už s tým?

"Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:19
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Webka nejde v hostovi alebo guestovi?

    • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:20
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      v hostovi, ak to správne chápem

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:21
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Tak takto. V Minte ako zakladnom sys alebo v nejakej virtualke?

        • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:26
          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

          v minte ako základom systéme funguje aj webkamerka a usb, všetko šlape OK, na virtuálke nefunguje. V starom systéme som klikol vo virtuálke na zariadenia a tam bola možnosť spustiť kamerku, teraz to vo virtuálnych mašinách vôbec nemám.

          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:31
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Neviem ako to sice funguje vo virtualboxe(je vazne pomaly) ale v druhych virtual nastrojoch ked chce niekto rozbehat nejaky HW v guestovi tak ho najskor musi pridat ako zariadenie(HW) a az potom sa ukaze v systeme.

            Este otazocka, na co ti je vo virtualke webka?

    • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 10:33
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      občas musím používať skype a nechcem ho mať nainštalovaný v hlavnom systéme.

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 11:26
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      USB sa vo VirtualBox-e sprístupňuje pomocou rozšírení (angl.: extensions). Tie je treba tiež povýšiť ak bola povýšená verzia VB, spravil si to?

      • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 11:31
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1

      • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 13:51
        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

        WLASATY ĎAKUJEM. presne v tom bol pes zakopaný, doinštaloval som extensions a už to funguje.

        Ešte raz vďaka

        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
        • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 10.04.2015 | 10:03
          Avatar pablo   Návštevník

          Samotné doinštalovanie extensions by Ti nepomohlo - mal som svojho času rovnaký problém s USB zariadením vo VirtualBoxe a po nainštalovaní extensions sa nič nezmenilo - žiadne USB zariadenia mi neponúkalo. Až nastavenie pomocou nástroja "users-admin" (viď môj príspevok z 9.4.2015) pomohlo zviditeľniť USB zariadenia.

          Ak to Tebe išlo už po nainštalovaní extensions, tak si mal šťastie - implicitne si mal nastavený ten nástroj tak ako som písal. Nie vždy to tak býva "samé od seba" nastavené - u mňa to bolo pri rôznych ištaláciách rôznych linuxových distier tak, že "raz mi to išlo druhýkrát už nie" a vždy to fungovalo až po uvedenom nastavení...

          • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 10.04.2015 | 14:52
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Jemu to ale prestalo ísť, takže tvoje riešenie už mal dávno aplikované. Ale novým užívateľom VB s extensions to môže pomôcť ak nepoužijú správcu SW na inštaláciu a neprečítajú si návod na inštaláciu.

            • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 10.04.2015 | 15:20
              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

              Vďaka chlapi.

              Pablo, aj Tvoja rada je dôležitá. Na upresnenie pridávam, že treba otvoriť terminál a zadať "users-admin". Ak nič nenájde, je potrebné nainštalovať v termináli: "sudo apt-get install gnome-system-tools". Potom znovu "users-admin" a tam v rozšírených nastaveniach zaškrtnúť "Používať virtualizačné riešenie VirtualBox" a následne to už šlape.

              Ešte raz vďaka.

              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Virtualbox a kamera na notebooku 09.04.2015 | 12:30
      Avatar pablo   Návštevník

      Skús si pozrieť, či máš v základnom OS pomocou nástroja "users-admin" (Používatelia a skupiny) v pokročilých nastaveniach na karte "Používateľské práva" zaškrtnuté "Používať virtualizačné riešenie VirtualBox".

      Ak nie je zaškrtnuté, zaškrtni to a reštartni základný OS. Potom Ti bude ukazovať vo VirtualBoxe aj USB zariadenia.